Śródziemnomorska uczta w Syreni Śpiew Koneser

Syreni Śpiew Koneser to nie tylko doskonała muzyka na żywo i smakowite drinki. W momencie gdy kultowy klub zmienił swoją lokalizacje, nastąpiły również zmiany w formule. Teraz to również restauracja, która właśnie zaprezentowała swoją nową śródziemnomorską kartę – Cucina meditarranea di Syreni Śpiew.

Syreni Śpiew to kultowy warszawski klub, który w stolicy działał od lat. Niestety w 2017 roku był zmuszony zakończyć działalność i zniknął z Warszawy. Na szczęście nie trwało to długo, ponieważ 7. września tego roku, to niezwykle lubiane miejsce powrócił na mapę stolicy w zupełnie nowej, tym razem stałej przestrzeni. Stał się nią stary magazyn o niesamowitej historii, którego przesiąknięte na wskroś spirytusem ściany były świadkami wielu wydarzeń. Mowa tu o murach Centrum Praskiego Koneser, czyli odnowionej przestrzeni na terenach dawnej, legendarnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”.

Co najważniejsze, zmieniła się nie tylko lokalizacja, ale również formuła miejsce. Syreni Śpiew Koneser nie jest już tylko klubem i koktajl barem z muzyką na żywo. Teraz to również, a może przed wszystkim restauracja! Można w niej dostać najlepszą, śródziemnomorską kuchnię, nad której jakością czuwa sam współwłaściciel – Norbert Redkie w ścisłej współpracy z szefową kuchni Dorotą Mrówką.

Zaczęło się od pizzy, ale oczywiście nie byle jakiej! W lokalu znajduje się prawdziwy piec do wypieku pizzy neapolitańskiej, sprowadzany prosto z Włoch. Po 90 sekundach wypieku w niemal 400 stopniach celsjusza możemy cieszyć się pysznym plackiem z przypieczonymi bąblami na rantach, o delikatnym i puszystym środku.

 

Oczywiście był to tylko początek. Po niespełna miesiącu karta Menu Cucina di Syreni Śpiew rozwinęła się o nowe, interesujące i absolutnie wyborne pozycje, takie jak np. Piadiny-kanapki z regionu Emilia-Romania czyli specjalność włoskiego street food’u, sałaty inspirowane tradycyjnymi smakami regionu Kampanii i Lombardii czy klasyczne włoskie przekąski – Antipasti oraz słodkości z narciarskich stoków Dolomitów.

W kolejnych tygodniach wybierzemy się na wyprawę po całym basenie morza Śródziemnego, żeby następne odsłony naszej karty były podróżą zarówno po Europie, Północnej Afryce i Izraelu – zapowiadał Norbert Redkie, Founder, CEO & Non-executive Head Chef Grupa Warszawa.

Tak też się stało. Po kolejnym miesiącu intensywnej pracy Syreni Śpiew Koneser prezentuję zupełnie NOWĄ kartą Menu Cucina meditarranea di Syreni Śpiew, która oferuje nam szeroki wybór nowych pozycji kuchni śródziemnomorskiej. Ucztę można zacząć od tapasów i antipasti, tu kuchnia proponuje krewetki, sycylijskie oliwki, galicyjskie papryczki, tradycyjna focaccia czy kalmary w tempurze. A do tego obowiązkowo aperitivo!

Wśród dań głównych znajdziemy szeroką gamę dań mięsnych, owoców morza – krewetki, ośmiornice, kalmary… Ale nie brakuje również pozycji WEGE. O tę część w szczególności zadbał sam Współwłaściciel, weganin, a także szefowa kuchni Dorota Mrówka, która od 2015 roku rozwija się w kuchni roślinnej.

Syreni Śpiew Koneser nie zapomniał również o deserach! Ponieważ nie ma prawdziwej uczty bez słodkiego zakończenia. Domowe tiramisu, szarlotka i kawowy finisz. Po takiej uczcie można tańczyć i bawić się całą noc, energii z pewnością nie zabraknie.

Syreni Śpiew Koneser
Plac Konesera 4
03-736 Warszawa
rezerwacje@syrenispiew.pl
tel. 602 773 449
FB (https://www.facebook.com/syrenispiew/) / INSTAGRAM (https://www.instagram.com/syrenispiew_koneser/)