Ile posiłków dziennie trzeba jeść? Poznaj nasze diety i jedz, ile chcesz

Każdej osobie świadomie podchodzącej do tematu odżywiania i korzystającej z cateringu dietetycznego sen z powiek spędza jedno pytanie: ile posiłków dziennie mam spożywać, aby mieć siłę i jednocześnie utrzymać zdrową wagę? Zastanawiasz się, czy 5 posiłków dziennie to czasem nie za dużo? Może 4 w zupełności wystarczą? Dietetycy z Nice to Fit You postanowili rozwiać Twoje wątpliwości!

ile posiłków trzeba jeść?

Z tekstu dowiesz się:

  • ile posiłków dziennie najczęściej rekomendują dietetycy,
  • czy wszyscy powinniśmy jeść taką samą liczbę posiłków,
  • jak kontrolować swoją dietę dzięki cateringowi dietetycznemu.

Chcesz zadbać o swoje zdrowie i zacząć lepiej się odżywiać, ale nie wiesz, ile posiłków dziennie powinieneś jeść? Nic dziwnego – sprawa nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Zanim więc zdecydujesz się na określone diety w ramach cateringu dietetycznego, dowiedz się, jak zaplanować dzienną liczbę posiłków.

Czy 5 posiłków dziennie to norma?

Być może spotkałeś się już z teorią, że najlepiej jest spożywać 5 posiłków dziennie – niskokalorycznych, lekkostrawnych i w niewielkich porcjach. W ten sposób stale, co 2-3 godziny, dostarczasz organizmowi pewną dawkę energii i unikasz sytuacji, w której przez dłuższy czas czujesz się głodny. Okresowe przegłodzenia są bowiem dość szkodliwe, zwłaszcza jeśli planujesz zrzucenie kilku kilogramów. W takich sytuacjach zwykle chcesz jak najszybciej zaspokoić głód i… łatwo zjeść więcej, niż zaplanowałeś. Ponadto pusty żołądek w stanie głodu wciąż wydziela soki trawienne, co z biegiem czasu może doprowadzić do uszkodzenia jego błony śluzowej.

Istnieje przekonanie, że spożywanie 5-4 posiłków dziennie o stałych porach przyspiesza metabolizm, a co za tym idzie – spalanie tkanki tłuszczowej. Rzeczywiście, organizm może się przyzwyczaić do określonych pór jedzenia i przygotować się do wzmożonego wysiłku związanego z trawieniem. Regularność diety nie wpływa jednak na szybkość spalania tłuszczu, a jedynie na utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi. Przykładowo: przyjmowanie jednorazowo dużych porcji dań bogatych w węglowodany   proste powoduje gwałtowny wyrzut insuliny. W efekcie niedługo po jedzeniu poziom cukru we krwi spada, a Ty znów czujesz się głodny.

Z tego względu dietetycy najczęściej rekomendują jedzenie 4-5 posiłków dziennie: śniadania, drugiego śniadania (opcjonalnie), obiadu, podwieczorku i kolacji. Drugie śniadanie powinieneś uwzględnić w jadłospisie, jeśli czas między porą śniadaniową a obiadową jest bardzo długi.

A co jeśli 5 posiłków dziennie to za dużo?

Pamiętaj jednak, że spożywanie rekomendowanej liczby posiłków nie sprawdzi się u wszystkich. Udowodniono bowiem, że nie ma większego znaczenia, czy zjesz 4 posiłki dziennie, czy 3, o ile dostarczysz organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych. W końcu inaczej wygląda dieta pracownicy biurowej, która dba o linię i ćwiczy raz na jakiś czas, a inaczej sportowca amatora, który spędza każdą wolną chwilę na rozbudowywaniu masy mięśniowej.

Dieta z dowozem

Podobnie w sytuacji, w której nie jadasz drugich śniadań. Jeśli między śniadaniem a obiadem nie czujesz potrzeby, by coś przekąsić – nie musisz tego robić. Wieczorami nie myślisz już w ogóle o jedzeniu? Nie wmuszaj w siebie kolacji. Słuchaj swojego organizmu i zadbaj o to, by w określonych porach dostarczać mu pełnowartościowe posiłki.

Jak zatem wybrać liczbę posiłków podczas ustalania cateringu dietetycznego?

Skorzystaj z kalkulatora diet i skomponuj swój lunchbox na każdy dzień

W dietach NTFY dowolnie dopasujesz liczbę posiłków do swojego zapotrzebowania kalorycznego. Brzmi skomplikowanie? Sprawdź nasz kalkulator diet, dzięki któremu stanie się to dziecinnie proste!

  1. Wybierz swój cel (chcesz schudnąć, zdrowo się odżywiać, a może zwiększyć masę mięśniową?).
  2. Podaj swój wzrost i wagę.
  3. Wpisz swój wiek i określ intensywność ćwiczeń.
  4. Zaznacz swoją płeć.

I już! Kalkulator poda proponowaną wartość kaloryczną Twoich posiłków, co ułatwi Ci dopasowanie właściwej diety. Pozostaje jeszcze wybór pakietu dietetycznego (BASIC, PLUS i SUPER+), to znaczy zakresu diet, spośród których codziennie możesz komponować swój własny jadłospis!

Co najważniejsze – nie musisz się decydować na rekomendowaną przez nas liczbę 5 posiłków dziennie. Jeśli chcesz otrzymać mniej porcji, na etapie składania zamówienia po prostu zrezygnuj z dowolnego posiłku. W zależności od Twoich potrzeb otrzymasz od nas 4, 3, 2, a nawet 1 lunchbox na każdy dzień! Pamiętaj jednak, że w przypadku wyboru 1 posiłku kaloryczność pozostałych dań musisz kontrolować samodzielnie.

Warto wiedzieć, że w Nice To Fit You masz jedyną w swoim rodzaju możliwość elastycznego ustalania zasad cateringu dietetycznego. Codziennie w ramach pakietu możesz wybrać dowolny posiłek, który będzie na Ciebie czekał danego dnia pod wskazanym adresem. Dzięki temu możesz kreować własną dietę tak, jak Ci się podoba – dlatego warto dbać o zdrowie z NTFY.