Snøhetta w Tyrolu.

W Alpach Tyrolskich, na wysokości 2030 metrów nad poziomem morza, przy szczytach Wiedersberger Horn, powstaje nowa ikona górskiej architektury. Ośrodek narciarski Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau zlecił renomowanej pracowni projektowej  stworzenie wyjątkowego obiektu, który ma uczcić dziesiątą rocznicę istnienia ośrodka. Efektem tego zlecenia jest zapierająca dech w piersiach wieża widokowa i sala panoramiczna, które w harmonijny sposób wpisują się w malowniczy krajobraz i bogatą tradycję alpejską. Zobaczcie projekt Snøhetta Top of Alpbachtal

fot. Christian Flatscher
1 / 13

Projekt o nazwie „Top of Alpbachtal” stanowi próbę połączenia nowoczesności z lokalnym dziedzictwem budowlanym. Wieża, o imponującej wysokości 13 metrów, wznosi się dumnie na szczycie Wiedersberger Horn, obok nowoczesnej stacji kolejki linowej Hornbahn 2000. To nie tylko architektoniczna perła, ale także punkt orientacyjny, który ma zwiększyć atrakcyjność tego obszaru dla odwiedzających.

 

W zgodzie z otoczeniem. Snøhetta Top of Alpbachtal.

Patrick Lüth, partner i dyrektor zarządzający Snøhetta Studio Innsbruck, podkreśla, że inspiracją do projektu było połączenie alpejskich tradycji budowlanych z nowoczesnym podejściem do architektury. Drewniane budynki od wieków stanowią integralną część krajobrazu Alpbachtal, a Snøhetta postanowiła wykorzystać tę lokalną historię w tworzeniu swojej nowej konstrukcji.

 

„Drewniane budynki mają wielką tradycję w regionie Alpbachtal. Wykorzystanie tych odniesień i stworzenie nowoczesnej interpretacji było dla nas oczywiste. Opierając się na tradycyjnych metodach budowlanych, struktura mogła zostać zrealizowana w sposób oszczędzający zasoby i zrównoważony. Co równie ważne, opracowaliśmy projekt w dialogu z alpejskim krajobrazem” –

wyjaśnia Lüth.

 

Wieża widokowa i sala panoramiczna stanowią nie tylko wizualną atrakcję, ale także przestrzeń, w której odwiedzający mogą podziwiać malownicze otoczenie i rozległe krajobrazy Alp Tyrolskich. Drewno, jako główny materiał konstrukcyjny, nie tylko nawiązuje do tradycji regionu, ale również podkreśla zrównoważony charakter projektu. Snøhetta, zdając sobie sprawę z odpowiedzialności za środowisko, postawiła na rozwiązania, które oszczędzają zasoby i są zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju.

 

Tradycja z nowoczesnością. 

Koncepcja „Top of Alpbachtal” to nie tylko architektoniczny majstersztyk, ale także dowód na to, jak nowoczesność może współistnieć z tradycją, tworząc coś, co nie tylko zachwyca estetyką, ale także integruje się ze środowiskiem. Wieża staje się punktem orientacyjnym nie tylko dla odwiedzających, ale również dla architektury górskiej, pokazując, że innowacje mogą współgrać z historią, a zrównoważony rozwój może i powinien być integralną częścią projektów przyszłości.

Projekt Snøhetta dla Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau to piękna atrakcja dla miłośników górskich krajobrazów, ale także świadectwo tego, że odpowiedzialne podejście do architektury może przyczynić się do harmonijnego współistnienia człowieka z przyrodą, nawet na najwyższych szczytach Alp.

Odsyłamy Was do innego spektakularnego projektu tej pracowni, o którym pisaliśmy w artykule Obiad pod wodą.