Podwarszawski dom w stylu Kalifornii lat 50

Nasze miasta pięknieją za sprawą dobrych projektów, które coraz częściej są realizowane. Jednymi z najzdolniejszych i najbardziej innowacyjnych architektów są bez wątpienia MFR-MGR. To zespół, który nie tylko wyznacza nowe standardy w branży, ale także inspiruje swoją kreatywnością i odwagą w podejmowaniu wyzwań. Dzisiaj pokazujemy dom w stylu Kalifornii lat 50, który niczym wehikuł czasu zabiera nas w ciekawą, architektoniczną podróż.

Inspirująca Wizja Klientów. Dom w stylu Kalifornii lat 50.

Rozpoczęcie projektowania tego domu wynikało z uważnego wysłuchania klientów, którzy wyrazili precyzyjne oczekiwania co do funkcji swojego przyszłego domu. Ich świadomość potrzeb oraz bogata wyobraźnia stanowiły inspirację do stworzenia takiego projektu. To podejście wpłynęło na to, jakie skojarzenia może budzić ten budynek. Wizualnie emanuje delikatnym klimatem kalifornijskiej willi z lat 50. Jego bryła nawiązuje także do historycznych pawilonów, które przełamywały monotonię miejskiej architektury.

Dom został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa oraz przestronności wewnątrz, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej powierzchni do 190-200 m2. Pierwszym krokiem w projekcie było odpowiednie przygotowanie i zagospodarowanie działki, na której znajdował się poprzedni obiekt wymagający wyburzenia.

Położenie inwestycji to spokojna miejscowość pod Warszawą.

Minimalizm projektowy MFR-MGR

Efektem prac jest budynek o liniowym układzie na działce, z dyskretnym detalem betonowego cokołu. Cała konstrukcja jest oświetlona pasem wysoko umieszczonych okien-świetlików, które dodają przestrzeni wnętrzu. Niektóre wnęki pełnią rolę wejść i przejść. Okna są tak zaprojektowane, aby umożliwiały oglądanie z zewnątrz tylko w określonych miejscach, na przykład z kuchni na podjazd oraz z salonu na ogród. Konstrukcja dachowa, choć spadzista zgodnie z wymogami planu miejscowego, jest otoczona wysoką attyką, co sprawia wrażenie lewitującego nad ścianami płaskiego dachu. Ramy okien i drzwi wykonane są z aluminium w jasnym odcieniu szarości, podkreślając geometryczny charakter budynku. Cały dom w tylu Kalifornii lat 50  jest otynkowany i pomalowany na biało, co dodatkowo podkreśla jego lekkość i geometryczność, stanowiąc swoiste odzwierciedlenie „papierowego pawilonu” na tle pięknej, zielonej działki.

fot.: Oni Studio
1 / 6

Projekt uwzględnia specjalnie dostosowane do życzenia inwestora pomieszczenia, takie jak pracownia właścicielki, umieszczona obok jasnego holu i toalety. W dalszej części znajdują się kuchnia z spiżarnią, jadalnia oraz salon z widokiem na ogród. Druga część domu obejmuje dwie sypialnie z przechodnią łazienką i garderobą. Całość uzupełnia zintegrowane z budynkiem pomieszczenie garażu, które posiada ten sam dach.

Poprzez szczególną dbałość o detale oraz odwagę w eksperymentowaniu z formą i materiałami, MFR-MGR tworzy architekturę, która nie tylko zachwyca, ale również spełnia najbardziej wymagające oczekiwania.

Bądź na bieżąco i śledź nas na instagramie.