Kąpiel niemowlaka, czyli co zrobić, by prawidłowo dbać o higienę małego dziecka?

Kąpiel niemowlęcia powinna mieć na celu zarówno oczyszczenie skóry dziecka, jak i jej pielęgnację. Bardzo ważne jest to, aby ta czynność była przeprowadzana w sposób prawidłowy, bo tylko wtedy odpowiednio zadbamy o higienę malucha i nie narazimy jego skóry na podrażnienie. Przyjemna, dobrze przygotowana kąpiel sprawi, że dziecko zrelaksuje się i łatwiej będzie mu zasnąć. Sprawdź, jak prawidłowo dbać o higienę niemowlęcia podczas kąpieli!

Mom and baby in towel after bath

Skóra niemowlęcia – czym się charakteryzuje?

U niemowląt naskórek jest cieńszy i mniej rozwinięty niż u osób dorosłych. Wiąże się to z większą transepidermalną utratą wody, a więc łatwiej dochodzi do przesuszenia skóry. Trzeba też mieć na uwadze to, że warstwa hydrolipidowa naskórka jest niewystarczająco szczelna, co powoduje, że w głąb skóry łatwiej przenikają niekorzystne czynniki zewnętrzne, czyli substancje chemiczne i zanieczyszczenia, a także bakterie. W ciągu pierwszych tygodni życia dziecka odczyn pH jego skóry jest obojętny bądź lekko zasadowy. Odczyn ten z czasem zmienia się w kierunku kwaśnego, ale dopiero po roku osiąga poziom pozwalający na prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej naskórka. Właśnie dlatego dbanie o skórę małego dziecka jest takie ważne!

Przygotowanie kąpieli dla niemowlęcia

Niemowlę należy myć w specjalnej wanience lub wiaderku do kąpieli. Zanim maluch trafi do wanienki, trzeba sprawdzić temperaturę pomieszczenia, w którym będzie kąpany. Ważna jest również temperatura wody – powinna wynosić 37° Celsjusza. Nie napełniaj wanienki zbyt dużą ilością wody, bo to utrudni kąpiel i zestresuje dziecko. Wszystkie kosmetyki i akcesoria, w tym daszek do kąpieli, który ochroni oczy malucha przed zachlapaniem, przygotować wcześniej.

Accessories for bathing the baby. Selective focus. nature.

Jakich kosmetyków i akcesoriów warto używać do kąpieli niemowlaka?

Wybierz łagodnie działające kosmetyki dla niemowląt cieszące się dobrą opinią. Kąpiel niemowlęcia powinna odbywać się przy użyciu łagodnych kosmetyków pozbawionych zbędnej chemii. Produkty dla niemowląt i małych dzieci zazwyczaj są wolne od zbędnych barwników i substancje zapachowe, które mogą podrażniać skórę, jednak warto sprawdzać skład upatrzonych preparatów. Kosmetyki te powinny łagodnie oczyszczać skórę i działać ochronnie oraz nawilżająco. Mydełka w kostce i w płynie, płyny do kąpieli, delikatne szampony i żele, którymi można umyć także ciało dziecka – to wszystko powinno znaleźć się w Twojej łazience. Przydadzą się też kule kąpielowe dla dzieci, dzięki którym kąpiel może stać się fascynującą przygodą.

Aby kąpiel w wannie przebiegała przyjemnie i była bezpieczniejsza, trzeba zainwestować w akcesoria do kąpieli dla dziecka. Wśród tych produktów znajdują się maty antypoślizgowe (przydają się do użytku w zwykłej wannie) i termometry umożliwiające sprawdzenie  temperatury wody. Potrzebna będzie także myjka lub gąbka do wanienki.

Jak myć niemowlę?

Najpierw delikatnie przemyj oczy oraz usta dziecka, następnie umyj główkę, szyję, pachy i klatkę piersiową. W dalszej kolejności myjemy plecy, brzuch, stopy, nogi i pachwiny niemowlęcia. Daj dziecku czas na pluskanie się – najlepiej przed umyciem najbrudniejszych miejsc na ciele. Do oczyszczania najdelikatniejszych okolic warto zastosować przegotowaną wodę.

Kąpiel niemowlęcia nie powinna trwać zbyt długo. 5-10 minut wystarczy, aby umyć dziecko i dać mu czas na zabawę. Pamiętaj też o tym, aby po kąpieli zawsze stosować oliwkę, krem lub balsam.