5 błędów popełnianych podczas kąpieli niemowlaka

Kiedy dziecko pojawia się na świecie, jest to bardzo duże wydarzenie dla jego rodziców. Zwłaszcza gdy mamą i tatą zostali po raz pierwszy, nie mają jeszcze doświadczenia w opiece nad maleństwem. Wówczas najmniejsze, często prozaiczne czynności mogą być dla nich bardzo trudne, niepotrzebnie wiążą się ze stresem i chaosem.

Błąd 1: Źle sprawdzasz temperaturę wody
Bardzo często nasze babcie i mamy przekazują nam różne wskazówki związane z wychowaniem i pielęgnacją noworodków oraz małych dzieci. Niestety nie zawsze są one słuszne i zgodne z prawidłową troską o skórę maluszków. Jednym z przykładów jest tutaj sposób sprawdzania temperatury wody.

Błędem jest – często polecane przez starszych – testowanie temperatury wody w wanience przy pomocy łokcia rodzica. Nie pozwala to bowiem na obiektywną ocenę, co więcej skóra u dorosłego w tym miejscu jest znacznie grubsza, niż u malutkiego dziecka. Woda, która dla dorosłego będzie odpowiednia, bardzo często dla noworodka może okazać się po prostu za gorąca. Najlepiej, aby była zbliżona do 35-37 stopni Celsjusza.

Błąd 2: Nieprzystosowane otoczenie
Nie tylko temperatura wody jest tutaj kluczowa. Liczy się również to, jakie warunki panują w danym pomieszczeniu. Nie powinno być w nim zbyt chłodno, nie może być również za gorąco. Może to spowodować zbyt duży dyskomfort dla dziecka, a w efekcie obawiać się grymaszeniem i płaczem. Dzieci posiadają większą wrażliwość na zimno, ponieważ mają mniejszą ilość tkanki tłuszczowej. Dlatego temperatura otoczenia nie powinna być niższa niż 22 °C, idealnie, aby oscylowała w granicach między 23 i 25 °C (źródło). Dodatkowo wykluczone są wszelkiego rodzaju przeciągi i włączone wentylatory.

Błąd 3: Brak organizera
Kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji to przedmioty, z których korzystasz podczas takich zabiegów. Warto, aby miały swoje stałe miejsce. Tak, aby nie pojawiał się chaos wtedy, kiedy będziecie ich potrzebować. Jeżeli macie swój kącik do kąpieli i pielęgnacji, wówczas zadanie jest ułatwione. Czynności te będą też prostsze wtedy, kiedy zdecydujecie się zakupić specjalny organizer lub kosmetyczkę.

Błąd 4: Zbyt rzadkie lub z byt częste kąpiele noworodka
Aktualnie optymalnie jest kąpać dziecko co dwa dni. Nie doprowadzi to bowiem do nadmiernego usunięcia naturalnego zabezpieczenia, jakim jest filtr ochronny. Nie można tego robić też zbyt rzadko, ponieważ niedojrzałe gruczoły łojowe maluszka nie potrafią sobie jeszcze dobrze radzić z potem. W efekcie może dojść do podrażnień i powstania trądziku noworodkowego.

Błąd 5: Zbyt sztywne trzymanie się teorii
Kąpiel noworodka powinna w dużej mierze opierać się na intuicji rodziców. Oczywiście ważne są tutaj zasady i teoria, którą zdobyli oni w szkole rodzenia. Nie oznacza to jednak, że trzeba się ich trzymać w 100% i nie można pozwolić sobie na różne odstępstwa i inne techniki.