Dom Uniwersalny autorstwa architektów pracowni MFR-MGR to piękny przykład architektury łączącej pokolenia. Budynek zaprojektowany z szacunkiem dla okolicy i jej historii. Bryła subtelnie wtapia się otoczenie. Jest nowoczesną interpretacją domu uzdrowiskowego z elementami inspirowanymi Świdermajerami. Budynek ma przyciągnąć mieszkańców w różnym wieku, którzy dzielą te same wartości.
Otwock kiedyś.
Otwock parędziesiąt lat temu był znaną podwarszawską miejscowością uzdrowiskową. Zawdzięczał to dobremu mikroklimatowi oraz łatwej komunikacji z Warszawą. Na jego terenie znajdowały się liczne sanatoria i szpitale leczące choroby płuc. To tu powstał styl architektoniczny nazwany przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Świdermajerem”.
Rozkwit budownictwa drewnianych budynków w tym stylu przypadł na lata dwudzieste zeszłego stulecia. Świdermajer zapoczątkowany został przez mieszkańca Otwocka, sławnego rysownika i ilustratora, Michała Elwiro Andriollego. Inwestycja A10 (dom uniwersalny) powstaje właśnie przy ulicy jego imienia.
Dom uniwersalny w dzisiejszym Otwocku.
“Dom uniwersalny” projektu MFR-MGR znajduje się w dobrze skomunikowanym centralnym punkcie i łatwo do niego dotrzeć. Jest trochę kontrastem jeśli chodzi o funkcję obiektu do już zaczętych i zakończonych wspaniałych rewitalizacji oraz renowacji obiektów zabytkowych, których potencjał już dostrzeżono np. “Nowy Gurewicz”.
Nowy budynek założenia ma stać się zaczynem do zmian w centrum Otwocka i przywrócenia jego blasku. Dzięki swojej ikonicznej formie oraz eksponowanej lokalizacji, budynek ma szanse stać się jedną z wizytówek miasta.
Ma też przyciągnąć różnych mieszkańców zarówno młodych i starszych i stać się symbolem ciekawego i wygodnego współ-mieszkania. Tworzenia wzajemnych nowych dobrych relacji sąsiedzkich w budynku wielorodzinnym. W jakościowo zaprojektowanym i wykonanym obiekcie.
Tym projektem w tak eksponowanym widocznym punkcie miasta, architekci pragną dać sygnał, że centrum Otwocka się rozwija i zmienia. W sposób przewrotny i delikatny inspirowali się “Świdermajermi” – balkony obiektu potraktowali jak ażurowe werandy, gdzie za przesłonami lokatorzy mogliby odpoczywać po pracy lub obserwować zmieniającą się okolicę. Poza ozdobami w postaci ażurowych drewnianych przesłon, budynek jest pozbawiony widocznego detalu. Jest ascetyczny w formie i kolorze.
Bryła budynku podzielona została na dwie części o zróżnicowanym charakterze elewacji oraz wysokości. Składają się na nią: istniejący, dwukondygnacyjny budynek drewniany, którego zachowanie było na etapie projektowym kluczowym warunkiem inwestora, oraz zupełnie nowa bryła o znacznie większych gabarytach.
MFR MGR pracownia ceniąca tradycję zawodu architekta.
Wszystkie projekty, które powstają w pracowni wynikają z połączenia różnych temperamentów, doświadczeń i sposobu postrzegania świata. Realizacje są autorskimi rozwiązaniami, a w każdej z nich jest cząstka Michała, Marty i Łukasza. Architekci mają świadomość, że tworzą miejsca i obiekty, z których korzystają inni. A co najważniejsze pamiętają o tym jak duży wpływ mają na otoczenie. W pracy cenią tradycję zawodu architekta. Oprócz projektowania przy komputerze pracują na makietach oraz rysują odręcznie. Realizacja to efekt drogi, którą każdy architekt z inwestorem przechodzą wspólnie podczas procesu projektowego.