Podczas ostatniej inauguracji Cities Summit of the Americas w Denver, odwiedzający mieli okazję doświadczyć niezwykłej interaktywnej instalacji artystycznej o nazwie „Pipelines”, stworzonej przez kanadyjskich artystów: Coryn Kempster i Julię Jamrozik. Prezentowane przez Biennale Ameryk pod kierownictwem artystycznym Black Cube Nomadic Art Museum „Pipelines”, to nie tylko dzieło sztuki użytkowej, ale również głęboki komentarz dotyczący społecznych interakcji i kryzysu ekologicznego.
Z dbałością o środowisko
„Pipelines” to zabawne, interaktywne dzieło sztuki, w którym zmieniono przeznaczenie ponad 100 rur wodociągowych i kanalizacyjnych z PVC powszechnie stosowanych w infrastrukturze wodnej. Żywe kolory całej instalacji nie są przypadkowe. Pochodzą z tych samych rur, których używa się w wodociągach: niebieskiego, zielonego i różowego do identyfikacji odpowiednio wody słodkiej, ścieków i szarej. Zostały użyte, aby przypomnieć o cykliczności zarządzania zasobami: dostawami, odpadami i procesem recyklingu.
Instalacja ma na celu uwidocznienie i wyeksponowanie systemu, który jest niezbędny, ale coraz częściej ignorowany – co z perspektywy kryzysu ekologicznego i kończących się zasobów naturalnych jest niedopuszczalne. Aby nie przyczyniać się do nadprodukcji tworzyw, wszystkie rury po zakończeniu ekspozycji, zostaną zwrócone firmie JM Eagle – producentowi, które je przekazał – oraz ponownie użyte do celów, do których zostały stworzone.
Pipelines, sztuka łącząca ludzi
Autorzy „Pipelines” swoimi dziełami sztuki chcą łączyć ludzi
i zachęcać ich do wzajemnej interakcji. Tworzą własny język zabawy jako narzędzie umożliwiający zmniejszenie zahamowań dorosłych ludzi i pozwalających im znów poczuć się jak dzieci. Swoją twórczość nazywają „infrastrukturą społeczną”.
To, co najbardziej wyróżnia „Pipelines”, to nie tylko jego wizualna pełna kolorów atrakcyjność, ale również zawarty w nim głęboki przekaz. Poprzez wykorzystanie przestrzeni publicznej, instalacja zachęca do społecznej interakcji, zapraszając odwiedzających do zabawy i refleksji nad istotą infrastruktury wodnej oraz zarządzaniem zasobami. Ponadto, „Pipelines” kwestionuje status quo, eksponując systemy, które często bierzemy za pewnik, a są one kluczowe w obliczu współczesnych kryzysów ekologicznych, niedoboru zasobów naturalnych i niebawem może ich zabraknąć.
Twórcy zaangażowani społecznie
Julia Jamrozik i Coryn Kempster, twórcy „Pipelines”, znani są ze swojego podejścia do sztuki jako narzędzia do budowania społeczności i zachęcania do interakcji międzyludzkich. Ich praca jest głęboko zakorzeniona w badaniach akademickich i praktyce artystycznej, koncentrując się na roli zabawy w przestrzeni publicznej i tworzeniu dzieł, które wywołują refleksję i angażują widzów w dialog społeczny.
Zespół Black Cube Nomadic Art Museum, organizacji non-profit promującej sztukę nowoczesną w przestrzeni publicznej, wspiera „Pipelines” jako część swojej misji pielęgnowania zrównoważonego rozwoju artystycznego i aktywizacji publiczności do odkrywania sztuki współczesnej.
Zobacz również instalację DATAMENT