To Let the Sky Know. Wyjątkowa instalacja w NYC.

Podobna do promieni słońca lub rozkwitających kwiatów, nowa instalacja Any Maríi Hernando w Madison Square Park ożywia ponurą zimową scenerię. Praca zatytułowana „To Let the Sky Know / Dejar que el cielo sepa” składa się z 15 puszystych pęczków tiulu na stalowych słupach, unoszących się jak kolorowe chmury nad trawnikiem.

Ana Maria Hernando
1 / 9

Madison Square Park: Miejsce Wyjątkowe 

W Madison Square Park kryje coś szczególnego: dla wielu jest miejscem ukojenia, społeczną przestrzenią, która zmienia oblicze wraz z porami roku, dotykiem dzikości. Ludzie przechodzą przez jego aleje, pozostawiając ślady swoich myśli; ich głosy przenikają stąd w przyszłość, której jeszcze nie potrafimy sobie wyobrazić.  Artystom niezwykle bliska jest ta wyjątkowa aura parku, a więc próbują wpleść się w dialog z jego otoczeniem, odnajdując inspirację w jego pięknie.

Tiulowa Eksplozja Kolorów  „To Let the Sky Know”

„To Let the Sky Know” to tiulowa instalacja, która w środku zimy przenosi nas w do ciepłej krainy koloru. W dosłownym znaczeniu ma dać nieba znak, o naszej tęsknocie do ciepła wiosny. Składa się z kaskadowych bukietów tiulowych tkanin w odcieniach fioletu i żółci, unoszących się na wietrze, oraz pola unoszących się kółek w odcieniach pomarańczu, bieli i różu. Eksplozja kolorów ma przypominać o tęsknocie za kwiatami, śpiewem ptaków oraz za sobą. Zimą ta tęsknota tkwi w każdym z nas, dlatego pod koniec tak bardzo wyczekujemy zwiastunów wiosny.

Ana Maria Hernando: Artystka ceniąca wspólnotę.

Ana Maria Hernando to artystka interdyscyplinarna, malarka i rzeźbiarka kochająca tkaniny, nici i słowa. Wychowała się w otoczeniu tekstyliów: jej babcie i matka spotykały się popołudniami, aby szyć i robić na szydełku. Jako nastolatka, Hernando spędzała wakacje szyjąc w małej fabryce tekstyliów swoich dziadków. 

Mama i babcie miały na Anę niemały wpływ. Dodatkowo praca w rodzinnej fabryce nauczyła ją, że wspólnie, razem w grupie można często stworzyć coś dużo ciekawszego, niż w pojedynkę. Wspólnota kobiet, które przez wieki spotykały się by w towarzystwie coś tworzyć ją inspiruje. 

W swojej pracy szuka takich momentów wspólnoty. Przy różnych projektach aktywizuje najróżniejsze grupy  społeczne. Do tej pory tworzyła wspólnie z siostrami zakonnymi i rodzinami z Buenos Aires czy z kobietami z Andów (ich wyroby zostały włączone do instalacji)

Także projekt Let the Sky Know  był możliwy dzięki pomocy wolontariuszy, którzy pomogli w zszywaniu „góry” tiulu oraz wysiłkom zespołów NYC i Kolorado 

Instalację można oglądać w ramach programu artystycznego Madison Square Park Conservancy do 17 marca i są one pierwszym z czterech projektów zaplanowanych na 2024 rok. Hernando weźmie również udział w dyskusji panelowej i warsztatach haftu w połączeniu z instalacją w lutym. Śledź prace Hernando na Instagramie.

My tymczasem trzymamy kciuki, aby tak piękne projekty atakowały tkanki miejskie na całym świecie i nie ukrywamy, że marzą nam się w Warszawie. Korzystając z okazji przypominamy o innej instalacji, o której pisaliśmy całkiem niedawno : „CONES” by SpY: Rewolucja w przestrzeni miejskiej