„CONES” by SpY: Rewolucja w przestrzeni miejskiej

Międzynarodowy artysta, znany jako SpY, znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów w przestrzeni miejskiej. Przedstawiamy jeden z nich o nazwie „CONES” by SpY. Jest to instalacja site-specific, której centralnym punktem są setki pachołków drogowych owiniętych wokół przednich kolumn Aula Academica na Uniwersytecie w Gandawie.

mat.prasowe: SpY
1 / 8

Przemianowanie Przestrzeni:

 

„CONES” to nie tylko zwykła instalacja artystyczna; to interwencja, która zmienia powagę budynku poprzez niekonwencjonalną i mocno wywrotową estetykę jego frontu. Stożki drogowe, zazwyczaj kojarzone z kierunkowym prowadzeniem ruchu, zostały wykorzystane do stworzenia nieoczekiwanej kompozycji, która przerywa codzienną rutynę miejskiej przestrzeni.

Projekt SpY to próba zawłaszczenia codziennego elementu miejskiego i uczynienia go nośnikiem sztuki, co prowadzi do stworzenia nie tylko estetycznych, ale i interaktywnych spotkań dla widzów. „CONES” sprawia, że widzowie muszą spojrzeć na znane elementy w nowy sposób, przerywając ich konwencjonalne odbieranie.

 

Nocne wcielenie CONES by SpY:

 

W nocy instalacja nabiera dodatkowej warstwy znaczeń. Stożki świecą, dodając dynamiczną i tajemniczą atmosferę do przestrzeni miejskiej. Światło nie tylko podkreśla strukturę instalacji, ale także transformuje otoczenie, zapraszając widzów do nocnej podróży przez nieznane.

SpY, wykorzystując nocne światło, wprowadza dodatkową dynamikę do swojego dzieła, przekształcając je w nie tylko dzień, ale i nocną atrakcję. To przejście z jednego wymiaru do drugiego dodaje głębi i wielowymiarowości całemu doświadczeniu „CONES”.

 

Sztuka w codzienności:

 

SpY jest znany ze swojego osobistego podejścia do miejskiego krajobrazu w projektach artystycznych. Jego zdolność do wykorzystania codziennych przedmiotów do stworzenia dzieł sztuki przekracza granice konwencji. W „CONES” kontynuuje tę eksplorację, przekształcając pachołki drogowe – przedmioty służące do utrzymania porządku w ruchu drogowym – w narzędzia formalnej zabawy i nośniki nieprzewidzianych znaczeń.

SpY_CONES_GENTH from SpY – Urban Art on Vimeo.

 

 

Lichtfestival Ghent 2023:

„CONES” otworzyły program Lichtfestival Ghent 2023. W ciągu półtora miesiąca trwania wystawy stały się obiektem powszechnej uwagi. Tysiące osób odwiedziły Aula Academica Uniwersytetu w Gandawie, aby odkryć to niezwykłe dzieło w różnych oświetleniach – zarówno w świetle dziennym, jak i nocnym.

„CONES” to nie tylko instalacja artystyczna, to transformacja przestrzeni miejskiej. SpY, wykorzystując swoje umiejętności manipulacji codziennymi przedmiotami, znowu udowadnia, że sztuka może być wszędzie, nawet w najbardziej banalnych elementach naszego otoczenia. Projekt ten nie tylko zmienia perspektywę widza na miejską przestrzeń, ale także podkreśla potencjał sztuki do zakłócania norm i wywoływania refleksji w społecznościach.