Moda z natury. Roślinne ubrania Kateriny Shukshina.

W malowniczej wiosce, otoczonej bujną przyrodą, mieszka Katerina Shukshina – artystyczna dusza, której kreatywność wykwita w harmonii z otaczającym ją światem roślin. Dla niej każdy liść, łodyga czy kwiat stanowi nie tylko element krajobrazu, ale również niezwykłą inspirację do tworzenia. Zdolność obserwacji i interpretacji natury sprawia, że Katerina dostrzega w liściach kapusty nie tylko prosty warzywny składnik, lecz kapelusz z szerokim rondem, a w miękkich łodygach trawy pierzastej – piękną tkaninę. Poznaj roślinne ubrania artystki.

fot. Katerina Shukshina
1 / 11

Natura staje się dla niej katalizatorem twórczości, a każda roślina jest źródłem zaskoczenia i fascynacji. Pomimo braku formalnego wykształcenia artystycznego, Katerina wykorzystuje swoją kreatywność jako swoiste hobby, równocześnie pełniąc role nauczycielki historii w miejscowej szkole. Jej podejście do sztuki wyraża się pytaniem „A co jeśli?” – co by było, gdyby kwiaty nagietka stały się kamizelką, a skóra mandarynki przekształciła się w skórzaną kurtkę.

Choć efekty jej prac są krótkotrwałe, ożywając jedynie na fotografii czy filmie, Katerina odnajduje w tym pewien romantyzm. Jednak pragnie również przedłużyć życie swoich dzieł, zainteresowana techniką zielnikową oraz pracą z żywicą epoksydową.

Proces twórczy.

Proces tworzenia dla Shukshiny to niezwykle zmienny taniec z materiałami. Czasem to natychmiastowy błysk, chwila, w której patrząc na roślinę, już wie, co z niej stworzy. 

Innym razem to dotyk, czas i przyjrzenie się materiałowi, poświęcenie mu uwagi. Kreatywność autorki nazwać można intuicyjną, gdyż produkty rodzą się w jednej chwili, z impetem pomysłów i ekspresją.

Moda i natura. Nierozerwalna więź.

W jej przekonaniu moda i natura splatają się w nierozerwalną więź, co znajduje odzwierciedlenie w kolekcjach światowych marek. Katerina wierzy, że natura to niezwykłe źródło inspiracji, które nigdy się nie wyczerpuje. Jej prace nie niosą jednoznacznego przesłania, ale raczej ukazują piękno roślin i natury, proponując spojrzenie na naturalny materiał z zupełnie innej perspektywy. Zachęca również do fantazjowania na temat potencjalnych zastosowań naturalnych materiałów, podsuwając widzowi myślowe wyzwania.

Roślinne ubrania.

Wybór ulubionych roślin w jej twórczości to zadanie trudne, gdyż każda roślina jest dla niej wyjątkowa. Lubi łopian za jego przyczepność, rumianek za skromność i piękno, a trawę z piór za jedwabistą miękkość. Katerina Shukshina przekonuje, że w świecie roślin kryje się nieskończona paleta inspiracji, gotowych do odkrywania przez tych, którzy potrafią dostrzec magię natury w najmniejszych jej detalach.

Bardzo dziękujemy Katerinie za rozmowę i zachęcamy do odwiedzenia jej profilu na instagramie @shu_katerina