Porozmawiajmy o kobiecości – Angelika Wątor i Odcienie Kobiet

Porozmawiajmy o kobiecości – Angelika Wątor i Odcienie Kobiet

Kolejną Bohaterką naszych rozmów jest Angelika Wątor – polska szablistka, złota medalistka Igrzysk Europejskich, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, a także srebrna medalistka Mistrzostw Świata i potrójna brązowa medalistka Mistrzostw Europy. Żołnierz zawodowy. Radna kadencji 2018-2023. Pomysłodawczyni wielu akcji charytatywnych. Miłośniczka motocykli. Wśród tych wszystkich aktywności i niedoczasu znalazła chwilę i porozmawiała z nami o kobiecości i kobiecych wyzwaniach.

Odcienie Kobiet: Angelika, czym dla Ciebie jest kobiecość?

Angelika Wątor: Myślę, że ciężko będzie mi odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ale mam swój ulubiony cytat, który moim zdaniem idealnie pokazuję kwintesencję kobiecości: “Bądź taką kobietą, która poprawia koronę innej kobiecie, nie mówiąc światu, że się osunęła.”

OK: Z jakimi wyzwaniami mierzy się kobieta w XXI w. / Jakie wyzwania spotykają Ciebie jako kobietę w życiu osobistym, zawodowym i społecznym? I jak sobie z nimi radzisz?

AW: W XXI w. kobiety mierzą się z wieloma wyzwaniami. Ciąglę udowadniają, że są silne, mądre, wykształcone no i oczywiście muszą być piękne. Dzisiejszy świat nie wybacza niedociągnięć i niedoskonałości. Musisz być zawsze perfekcyjna. Nie chcę generalizować, ale większość ludzi nie docenia naszych kobiecych sukcesów i ciężkiej pracy. Za to na pewno zauważą każde nasze potknięcie..

Jeżeli chodzi o mnie, to sama dałam się wciągnąć w schemat udowadniania, że jestem osobą wartościową i perfekcyjną. Na samym początku mojej kariery sportowej słyszałam od ludzi, że sportowcy są niewyedukowani, nie potrafią ładnie się wysławiać i w sumie jedyne co pozostało takim osobom to ”trenowanie albo łopata”. Bardzo wzięłam to do siebie, ponieważ zawsze miałam dobre oceny w szkole. Nawet kiedy kończyłam liceum moja średnia była wyższa niż 5.0. Wtedy właśnie pomyślałam “no to ja wam pokażę”. W 2016 roku zostałam żołnierzem zawodowym, byłam z siebie dumna, bo zawsze chciałam służyć i móc nosić mundur. Jednak i tutaj pojawiły się kolejne komentarze ludzi, że sport i wojsko to nic wybitnego i mądrego, tam nie trzeba myśleć, tam się wykonuje polecenia. Wpadłam więc na pomysł, aby wystartować w wyborach samorządowych. Stwierdziłam, że jeżeli zacznę pomagać i zajmować się moim powiatem to ludzie w końcu będą zadowoleni. Niestety, tu też kolejne rozczarowanie. Okazało się, że teraz nie pasowało innym to, że mam teoretycznie trzy prace. Stwierdziłam wtedy, zacznę inicjować kalendarze charytatywne z gwiazdami, a dochód będę przekazywać potrzebujący. I chyba nie muszę opowiadać co było dalej (to też nie było wystarczające). My, Kobiety, musimy znać swoją wartość. Tylko wtedy możemy być szczęśliwe.

OK: Kobiety które Cię najbardziej inspirują?

AW: Najbardziej inspirują mnie te, które są odporne na krytykę, które sumiennie dążą do wyznaczonego celu i nie uginają się przed przeciwnościami losu. Które znają swoją wartość i potrafią pomagać bezinteresownie. Od razu na myśl przychodzi mi Martyna Wojciechowska.

OK: Kobieta kobiecie – największa przyjaciółka, czy rywalka?

AW: Uwielbiam dawać, jestem osobą, która dla uśmiechu i dobrego humoru drugiej osoby, potrafi stanąć na rzęsach. Więc jeśli ktoś jest w stosunku do mnie w porządku, to ja daję z siebie dwa razy więcej.

OK: Jak postrzegasz zagadnienie związane z równością/nierównością płci? Doświadczyłaś go kiedyś?

AW: Tak, zdarzyło się… Najbardziej bolesne było dla mnie to, kiedy po zdobyciu złotego medalu na Igrzyskach Europejskich ludzie komentowali to jak wyglądam zamiast tego, co osiągnęłam.

Często przyjaciele śmieją się ze mnie, że powinnam urodzić się chłopakiem. Jestem żołnierzem, uwielbiam motoryzację, jeżdżę na motorze. Kocham na treningu pocić się jak świnka. Zawsze gram z chłopakami w różne zespołowe gry. To jaka jestem zaczęło się od tego, że chciałam pokazać wszystkim, że nie jestem stereotypową blondynką. Tylko zaradną i silną kobietą.

OK: Jaką prawdę o kobiecości przekazałabyś 18letniej sobie?

AW: Jakbym spotkała się ze sobą na moich 18 urodzinach to na pewno powiedziałabym “nie bądź dla siebie taka surowa, masz prawo się mylić. Nie bój się pytać i przyznawać do błędu. To, że czegoś nie wiesz – nie oznacza, że jesteś głupia. Osiągniesz bardzo dużo jeżeli nie będziesz słuchać ludzi, którzy na każdą okazję mają nowy problem. Otaczaj się ludźmi, którzy mają pasję. Największe bogactwo jakie mamy to możliwość rozmowy. A więc rozmawiaj, bo nigdy nie wiesz kiedy i kto będzie mógł Ci pomóc, albo Ty jemu”.

OK: Stereotyp o kobiecie z którym się najbardziej nie zgadzasz.

AW: Najbardziej irytuje mnie stereotypowa blondynka z wiadomych względów (śmiech). A tak całkiem poważnie to, że kobietom czegoś nie wypada i że powinniśmy gotować, sprzątać, prać i opiekować się domem, kiedy jesteśmy w związku. Osobiście jestem za dzieleniem obowiązków. Mój feminizm nie kończy się na wnoszeniu lodówki na 4 piętro. Jestem silna i nie miałabym z tym problemu.

OK: Stres i przepracowanie – jak sobie z nimi radzisz?

AW: A znasz kogoś kto sobie z tym radzi? Musiałam dużo czasu poświęcić, żeby nauczyć się co mój organizm ma mi do powiedzenia. Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele sygnałów dostajemy.
Dopiero po 26 latach wiem, kiedy powinnam odpuścić. Mówie tu nie tylko o treningach, dodatkowych projektach, ale też o ludziach. Niektóre znajomości czasami lepiej puścić wolno niż walczyć tracąc energię.

OK: Jak wśród licznych presji i wymagań zadbać o siebie?

AW: Najśmieszniejsze jest to, że kiedy tak chcemy udowodnić całemu światu jacy jesteśmy świetni i jak dużo robimy fajnych rzeczy, to dopiero po czasie dociera ile zrobiliśmy dla siebie. Tylko, czy presja otoczenia powinna być naszą motywacją?

OK: Życie prywatne i zawodowe – jak znaleźć złoty środek?

AW: Wydaje mi się, że jestem cały czas sobą zarówno prywatnie jak i zawodowo.Ostatnio staram się być autentyczna; dużo sarkazmu, śmiechu i dystansu. Wiem, że kiedy mam konstans prywatnie to i zawodowo jest świetnie. Działa to także w drugą stronę.

Więcej o Angelice tutaj!

Więcej o Odcieniach Kobiet tutaj!