WARMUT na nowo :: w szklankach i na talerzach

Bar WARMUT choć powstał stosunkowo niedawno, to szybko zdobył rzeszę stałych bywalców, których ciągle przybywa! Po prawie roku na gastronomicznej mapie stolicy przedstawia on zupełnie nowe menu.

WARMUT jest pierwszym (i jak na razie jedynym) wermut barem w Polsce. Jest to jedyne miejsce, które oferuję nam połączenie ziołowego aromatu wermutu z autorską kuchnią serwowane w nieoczywistym i zaskakującym wnętrzu. Już w najbliższy piątek 12.07 odbędzie się premierowe aperitivo w ramach cotygodniowego cyklu: ŚRÓDMIEŚCIE POPOŁUDNIOWE, który inauguruje wejście w życie nowej karty dań i drinków.

W nowej karcie drinków, poza szeroką ofertą wermutów, znajdują się zaskakujące kompozycje autorskie jak koktajl Matcho na białym wermucie z dodatkiem matchy i limonki czy Zabajone – deserowy koktajl łączący słoną czekoladę z czerwonym wermutem. Warto oczywiście zaznaczyć, że WARMUT to nie tylko selekcja wysokiej jakości wermutów oraz szeroka oferta koktajli bazujących na tym alkoholu. Ofertę barową uzupełnia autorska kuchnia, stawiająca na własną interpretację comfort food’u, oparta na ziołowym smaku oraz aromacie wermutu. W menu czekają dania do wspólnego przekąszania i te na większy głód. Nowe WARMUTowe propozycje to m.in. kiełbaski jagnięce z ostrym sosem, kalmary z awokado w panko z aioli, czy stek z selera w sosie z gorgonzoli i zielonego pieprzu.

Wyjątkowy jest nie tylko sam koncept, ale również wnętrze lokalu, które pobiło już niejedno instagramowe konto. WARMUT wywrócił Warszawę do góry nogami – na świecącym suficie umieszczono modele trzydziestu najbardziej kultowych warszawskich budynków. Ściany pokryte są graffiti, za sprawą kolektywu Partners in Crime do wnętrz przeniesiona została sztuka uliczna w najlepszym wydaniu. Znaczną część lokalu wypełnia drewniany bar, w całości zbudowany z wyposażenia stuletniej apteki.

WARMUT
Marszałkowska 45/49, Warszawa