Jak dopasować krzesła barowe do wystroju kuchni?

Myśleliście, że wystarczy skupić się na walorach wizualnych i wyłonić odpowiedni kolor spośród setek dostępnych propozycji, a krzesła barowe idealnie odnajdą się w waszej kuchni? Otóż nie do końca… Estetyka mebli jest szalenie ważna, ale jeśli hokery mają być dobrze dobrane i spełniać swoje praktyczne funkcje, musicie wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych aspektów. Jakich? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poradniku. Sprawdźcie, jak dopasować krzesła barowe do wystroju kuchni.

Dobierz krzesła barowe do wysokości blatu – wymiary hokerów to kluczowa kwestia

Jeśli mielibyśmy wymienić jedną rzecz, od której należy rozpocząć poszukiwania idealnych krzeseł barowych, bez wątpienia byłaby to wysokość blatu, przy którym zostaną zaaranżowane te meble. Bo tak naprawdę, to od tego zaczyna się cała przygoda z dopasowaniem hokerów do kuchni. Wyspy kuchenne, stoły barowe i barki posiadają niestandardowy wzrost, który uniemożliwia zastosowanie w ich przypadku tradycyjnych krzeseł – tutaj potrzebne są wysokie stołki barowe, które pozwalają zachować odpowiednią odległość pomiędzy siedziskiem a blatem. Tylko w taki sposób z obydwóch mebli można korzystać wygodnie i komfortowo. 

Zamierzacie kupić krzesła barowe do kuchni? Takie plany musicie uwzględnić już na etapie projektowania wystroju wnętrza. Ogólna zasada mówi, że hokery powinny mieć siedziska o wymiarach 40×40 cm, znajdujące się w odległości 25-30 cm od blatu. Jak to wygląda w praktyce? Już śpieszymy z wyjaśnieniem! W przypadku wyspy kuchennej liczącej 80-90 cm będziecie potrzebowali krzeseł barowych o wysokości 60-65 cm. Do wyższego stołu barowego, mierzącego około 90-100 cm, najlepiej będą pasować stołki barowe o wysokości 70-75 cm. Zamierzacie oddzielić kuchnię od salonu ladą barową lub barkiem o wysokości 100-120 cm? Wybierzcie hokery z siedziskami na poziomie 80-85 cm. 

Potrzebujesz funkcjonalnych rozwiązań? Postaw na hokery z regulacją wysokości!  

Tych z was, którym z różnych względów trudno dopasować odpowiednią wysokość krzeseł barowych, powinny zainteresować modele posiadające funkcję regulacji wysokości, których w ofercie producentów można znaleźć całe mnóstwo i to w różnych wariantach konstrukcyjnych. Na sfmeble.pl dostępne są zarówno krzesła barowe na jednej nóżce, jak i te z oparciami oraz podłokietnikami, wykonane z naturalnego drewna, metalu i tapicerowane miękkimi tkaninami. Takie rozwiązanie sprawdzi się świetnie szczególnie w przypadku domowników mocno różniących się wzrostem – ruchome siedzisko jest tutaj na tyle elastyczne, że łatwo dostosowuje się nie tylko do wysokości blatu, ale też do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. 

Hokery z oparciem i podłokietnikami czy bez? Wybierz najbardziej komfortową opcję… 

Krzesła barowe posiadające oparcia i podłokietniki są wyjątkowo wygodne, dlatego cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony klientów. Musicie natomiast wiedzieć, że nie są to meble, które idealnie odnajdują się w każdej kuchni. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu. Dodatkowe elementy konstrukcyjne potrzebują większej ilości miejsca, a o tę w małych pomieszczeniach niezwykle trudno. W ciasnych i niewielkich kuchniach na ogół lepiej sprawdzają się minimalistyczne stołki barowe i hokery na jednej nodze. W przypadku posiadania przez krzesła barowe podłokietników zawsze należy sprawdzić możliwość wsunięcia takich mebli pod blat. Hokery stojące obok wyspy lub stolika barowego będą wizualnie pochłaniały więcej przestrzeni niż modele nieposiadające tego atrybutu. 

Stołek barowy na jednej nodze? A może hoker na czterech nóżkach? 

Właściwe dopasowanie krzeseł barowych do wystroju kuchni powinno obejmować nie tylko ewentualne oparcie i podłokietniki, ale także rodzaj nóżek, na których te meble zostały wsparte. Wśród modeli proponowanych przez topowe marki wnętrzarskie znajdziecie stołki barowe na jednej nodze, najczęściej obrotowe i posiadające regulowaną wysokość oraz krzesła barowe posiadające tradycyjne nóżki. Które z nich sprawdzą się lepiej? Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Hokery kuchenne wsparte na jednej nóżce są smuklejsze i bardziej zgrabne, ale zdecydowanie mniej stabilne niż krzesła barowe na czterech nóżkach. Te drugie z kolei, mają stosunkowo klasyczny wygląd i potrzebują do wyeksponowania swoich walorów nieco większej ilości miejsca. 

Dopasuj hokery do stylu i kolorystyki kuchni – niech będzie piękna i praktyczna

Powiedzieliśmy już całkiem sporo o aspektach praktycznych, dlatego teraz odniesiemy się do kwestii dotyczących wyglądu wizualnego krzeseł barowych. Dobrze dopasowane hokery w pierwszej kolejności powinny być funkcjonalne i praktyczne, co nie znaczy jakkolwiek, że wygląd takich mebli można zupełnie zbagatelizować i pozostawić przypadkowi. Idealne krzesła barowe muszą posiadać odpowiednią kolorystykę, kształt i styl pasujący do aranżacji kuchni. Bo chyba nie chcielibyście, aby zupełnie od niej odstawały i sprawiały przez to wrażenie mocno eklektycznych? Piękny wystrój kuchni to spójny wystrój, w którym wszystkie elementy współgrają ze sobą i tworzą przemyślaną całość.  

Zamierzacie urządzić kuchnię na modłę skandynawską? Wybierzcie hokery drewniane, białe lub biało-drewniane, najlepiej o prostych kształtach i wsparte nóżkach o zwężanym do dołu przekroju. Takie modele zapewnią wam wygodę i szerokie spektrum możliwości aranżacyjnych. Kochacie nowoczesne wnętrza w loftowym klimacie? Tutaj świetnie będą pasować krzesła barowe wykonane z metalu i szczotkowanej stali, druciane, w mosiężnym wykończeniu i pozłacane. Marzy wam się sielska i swobodna kuchnia w stylu eko, boho lub vintage? Postawcie na krzesła z motywem plecionki, wykonane z recyklingowanych materiałów, o postarzanej estetyce i tapicerowane jasnymi tkaninami.