Długie i ciepłe dni lata sprzyjają błogiemu lenistwu. To idealny czas, aby nadrobić wszystkie kulturalne zaległości, obejrzeć filmy, seriale, pójść na wystawę, a co najważniejsze przeczytać wszystkie książki, na które nie mieliśmy czasu przez cały rok. Redakcja Example zrecenzowała dla Was trzy pozycje, które naszym zdaniem są godne uwagi.  

 

Nowy Jork. Przewodnik niepraktyczny, Kamila Sławińska

Przewodnik niepraktyczny to książka o Nowym Jorku napisana przez zakochaną w nim Polkę, która przeplatając język prawdziwie literacki, z lekkością codziennych opowieści tworzy barwną mozaikę Miasta przez wielkie M. Zaprasza nas w nieznane zakątki i opowiada ciekawostki o mieście Where the streets have no name –  jak śpiewał Bono. Ten niezwykły przewodnik-pamiętnik można przeczytać w ciągu jednej letniej nocy – ale uwaga! Sprawia, że nazajutrz chce się kupić bilet za ocean i własnymi zmysłami doświadczyć stanu umysłu jakim jest miasto Woody’ego Allena.

Botanika Duszy, Elizabeth Gilbert

Pierwsza sprzedana powieść Elizabeth Gilbert Jedz, módl się i kochaj nie specjalnie mi się spodobała pomimo ogólnopanującego zachwytu i 10 mln sprzedanych egzemplarzy na całym świecie. Botanikę Duszy kupiłam przypadkiem, zaczęłam czytać, bo nie miałam nic innego pod ręką, a powieść mile mnie zaskoczyła już od pierwszych stron. Zostałam wciągnięta do świata XIX wiecznej botaniczki Almy Whittaker, głównej bohaterki. Botanika Duszy to opowieść o studiowaniu, głodzie wiedzy i kobiecie odkrywcy. Dodatkowo piękny obraz XIX wiecznej rzeczywistości. Elizabeth Gilbert materiały do tej książki zbierała przez 4 lata. Czytając ją mamy wrażenie, że uczestniczymy w odkryciach, które miały miejsce w tamtych czasach. Idealna lektura na wakacyjny odpoczynek.

Bierki, Marcin Szczygielski

Nieważne, czy pisze o korpoludkach, gejach czy nauczycielkach historii – Marcin Szczygielski zawsze idealnie trafia w mój gust literacki. Zresztą, nie tylko, bo okazuje się, że moja mama przeczytała wszystkiego jego tytuły przede mną! Zaczęło się od tego, że podrzuciłam jej książkę pt. Berek, czyli upiór w moherze – pierwszą część tzw. Kronik Nierówności. Kroniki to książki przełamujące tabu homoseksualizmu, samotności i nietolerancji wobec tych, którzy są inni. Bierki, książka, do której sięgam kolejny raz, jest bardzo lekko napisaną opowieścią o Pawle, uczniu liceum, który zmierza się ze swoją seksualnością, pierwszymi zauroczeniami oraz rodzicami, którzy wyrzucili go z domu po tym, jak wyznał im, że jest gejem. Wprawdzie okładka książki wzbudza wiele kontrowersji wśród pasażerów warszawskich tramwajów i autobusów, ale polecam ją wszystkim, którzy cenią sobie nie tylko niebanalną literaturę, ale także taką, która pokazuje, że największe strachy naszego społeczeństwa mają tylko wielkie oczy, a tak naprawdę – są takie same, jak my.