Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe? 5 złotych zasad

Wyrobienie nawyków żywieniowych jest kwestią czasu, motywacji i regularności. Z biegiem dni można nauczyć się tego, jak jeść zdrowo i dobrze, nie spędzając zbyt dużej ilości czasu na gotowaniu i obmyślaniu przepisów. Gorzej jednak jest wtedy, gdy tylko wydaje nam się, że zdrowo się odżywiamy, a w rzeczywistości nasze nawyki żywieniowe odbiegają od tych zalecanych. Warto sprawdzić, jak zmienić nawyki żywieniowe, tak by faktycznie jeść zdrowo?

Nawyki żywieniowe

Zanim przejdziemy do zmiany nawyków żywieniowych, dobrze jest ustalić, czym w ogóle jest nawyk. Definiuje się go jako zautomatyzowany sposób zachowania, nabywany przez powtarzanie. Pierwszym krokiem do wyrobienia nawyku jest poprawne nauczenie się danej czynności. Jeżeli już na wstępie będziemy robić coś, co tak naprawdę jest niewskazane dla naszego organizmu, sprawimy, że nawyk stanie się dla nas czymś obciążającym a nie pomagającym. Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie czy nasze nawyki żywieniowe faktycznie służą zdrowiu, czy raczej działają na jego niekorzyść.

Pięć zasad, dzięki którym zmienisz swoje nawyki żywieniowe

1. Pamiętaj o śniadaniu

Wiele osób rano nie ma czasu na spokojne przygotowanie śniadania i jego zjedzenie. Albo robią to w biegu albo w ogóle rezygnują z tego posiłku. Jest to błąd, ponieważ śniadanie stanowi szczególnie ważny posiłek w ciągu dnia. Powinno być zjedzone w ciągu godziny od przebudzenia się. Warto wstać 15 minut wcześniej albo przygotować posiłek wieczorem, tak by rano móc w spokoju zjeść śniadanie.

2. Jedz mniej a częściej

Wieczór to najbardziej zdradliwa pora dnia, która wpływa na odstępstwa żywieniowe. Często słyszy się o tym, że ktoś przez cały dzień je bardzo mało, a wieczorem dopada go głód i zjada ogromne porcje jedzenia. Warto zabezpieczyć się przed taką ewentualnością i stosować zasadę jedzenia mniejszych porcji, ale w większej częstotliwości – co 2-3 godziny. Często mówi się o tym, żeby nie jeść po 18-tej. Zasada ta może być z powodzeniem stosowana u osób, które chodzą spać przed godziną 22.00. Za optymalne przyjmuje się, aby ostatni posiłek był na 2-3 godziny przed snem. Pory posiłków zależą więc od indywidualnego rytmu dnia.

3. Pij wodę

Odpowiednie nawodnienie stanowi jeden z filarów zdrowego odżywiania. Dobrze jest wyrobić sobie nawyk częstego picia wody np. szklankę po każdym posiłku. Małymi łykami i przez cały dzień należy wypijać ok. 2 litry wody. Warto nosić ze sobą butelkę wody – np. z filtrującym wkładem, tak by zawsze mieć pod ręką coś do picia i móc w ten sposób dbać o nawodnienie organizmu.

4. Daj sobie czas

Wyrobienie zdrowych nawyków nie jest kwestią jednego czy dwóch dni. To proces, na który trzeba poświęcić czas. Dlatego tak ważna jest motywacja i wytrwałość. Jak mówi powiedzenie ,,praktyka czyni mistrza”. Dokładnie tak samo jest w tym przypadku. Im dłużej będziemy praktykować jakąś czynność, tym bardziej stanie się ona nawykiem i będziemy robić ją niemal automatycznie.

5. Catering dietetyczny – dla tych co nie mają czasu

Najczęstszym argumentem, który można usłyszeć, rozmawiając o zdrowym odżywianiu się, jest to że nie ma się czasu. Jednak cateringi dietetyczne niemal całkowicie go wyeliminowały! Jeżeli ktoś naprawdę chce jeść zdrowo i smacznie, może to zrobić, zamawiając dietę pudełkową. Gotowe dania przywożone są pod wskazany adres, dzięki czemu mamy całodzienną porcje zdrowych i świeżych potraw. Specjaliści z Maczfit podkreślają, że to idealna alternatywa dla tych, którzy nie mają czasu na gotowanie bądź nie lubią tego robić.