Hotel w Beverly Hills i hotel w małej wiosce w Egipcie to dwa różne światy, nawet jeśli oba mogą poszczycić się taką samą ilością gwiazdek. Jak więc wybrać dobry hotel, tak aby wakacje były prawdziwym odpoczynkiem i przyjemnością a nie codzienną walką o minimum wygody, o luksusie nie wspominając? Planując wakacje warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na wybór hotelu, dobra baza wypadowa to podstawa udanych wakacji.

Pierwszych informacji można zasięgnąć na stronie internetowej, którą powinien mieć każdy szanujący się hotel. Jednak nie ma się co oszukiwać, będą tam same superlatywy, nikt nie lubi mówić o swoich niedociągnięciach. Dlatego można sobie obejrzeć fotki hotelowych wnętrz i poszukać niezależnych opinii na temat interesującego nas miejsca.

Znajomi

Najbardziej wiarygodne są osoby, które były w wybranym przez nas hotelu i mogą opowiedzieć jak tam naprawdę jest. Wybieracie się do Turcji, Tunezji albo Egiptu? Przypomnijcie sobie czy Wasi znajomi nie byli tam przed Wami, może chwalili się fotkami na portalu społecznościowym? A może warto zadać takie pytanie na swojej tablicy? Może się okazać, że nawet jak nikt nie był w wybranym przez Was miejscu to na pewno zna kogoś kto był i może się podzielić wspomnieniami.

Internet

Jeśli nikt znajomy nie jest gotów służyć pomocą można posilić się opiniami zamieszczanymi w internecie. W sieci jest bardzo dużo miejsc, gdzie można poznać opinie o hotelach, na pewno ten wybrany przez nas też jest opisany. Jednak do tej formy zbierania informacji trzeba podejść z pewną dozą ostrożności, bowiem opinie zamieszczają nie tylko ludzie, którzy faktycznie odwiedzili dane miejsca, ale również marketingowcy pragnący wypromować dane miejsce wypoczynku. Lub odwrotnie, osoby które chcą zdyskredytować całkiem dobry hotel. Dlatego najlepiej kierować się opiniami pośrednimi, w których jasno jest napisane co jest dobre a co wymaga dopracowania.

Osobiste preferencje

Opinie znajomych i obcych osób z pewnością będą pomocne, ale nic nie zastąpi szczerej rozmowy z samym sobą. Wszak to my mamy spędzić wakacje więc to nam ma być dobrze. Trzeba więc odpowiedzieć sobie na pytanie: czego naprawdę będziemy potrzebować w czasie urlopu? Czy ważniejszy jest dostęp do telewizji kablowej czy sejf w pokoju? Czy w łazience wystarczy prysznic czy koniecznie musi być wanna? Czy pokój ma być z tarasem czy może być bez? Nie warto płacić za coś z czego nie będziemy korzystać, ale warto mieć to wszystko czego naprawdę będziemy potrzebować. Dlatego szukać trzeba z rozwagą.

Lokalizacja

Dobre opinie znajomych, pokój wydaje się być idealny, ale czy na pewno hotel położony jest w dobrym punkcie? Dobrym dla nas oczywiście. Czy rzeczywiście dojście na plażę zajmuje dwie minuty a dojazd do centrum tylko dziesięć? A może lepiej byłoby odwrotnie lub zupełnie inaczej? Jeśli mamy zamiar bawić się w nocy nie będzie nam przeszkadzał ruch na ulicy w pobliżu hotelu, ale jeśli chcemy się w nocy wysypiać lepiej sprawdzić czy hotel nie jest położony blisko nocnych klubów i ruchliwej ulicy.

Standard hotelu

Jeśli nie lubimy pływać to po co nam basen w hotelu? Ogólnodostępny więc wliczony w cenę pokoju. To samo z jacuzzi, sauną czy salą bilardową. Skoro nie jest nam potrzebna wybierzmy hotel, który tego nie oferuje, nie warto przepłacać. Należy natomiast zorientować się czy hotel zapewnia dostateczną ilość miejsc parkingowych, szczególnie jeśli zamierzamy na miejscu wynająć samochód. Istotne jest też to czy recepcja hotelowa czynna jest dwadzieścia cztery godziny na dobę. Teoretycznie powinno to być oczywistością, w praktyce bywa różnie. Przyjazd w środku nocy i czekanie do rana na zaspanego recepcjonistę nikogo nie wprawi w dobry humor.

Dzieci w hotelu

Jeśli hotel jest przyjazny dzieciom to pewnie będzie ich tam znaczna ilość. Jeśli nie mamy ochoty mijać na hotelowych korytarzach biegających maluchów lepiej znaleźć taki hotel, który nie oferuje zniżek dla dzieci, nie zapewnia dziecinnych łóżeczek, menu dla dzieci ani opieki animatorów w ciągu dnia. Nie ma przy hotelu placu zabaw? Jeśli jedziemy bez dzieci to właśnie o taki hotel nam chodzi. W przeciwnym wypadku – jeśli jedziemy z dziećmi – potrzebujemy właśnie zniżek dla dzieci, dziecinnych łóżeczek, dziecięcego menu i placu zabaw przy hotelu. Przyda się też podjazd dla wózków przy wejściu i odpowiednio szeroka winda.

Magiczne gwiazdki

Zazwyczaj przy nazwie każdego hotelu widnieje kilka gwiazdek. Konkretnie od jednej do pięciu, gdzie jedna oznacza minimum wygód a pięć pełen luksus. Teoretycznie. Bowiem w praktyce w każdym kraju istnieje inny system nadawania owych gwiazdek. Dlatego trzy gwiazdki w Turcji i trzy gwiazdki w Hiszpanii to zupełnie inny standard. Zaleca się by podróżując do krajów arabskich nie wybierać hoteli mających mniej niż cztery gwiazdki, natomiast na południu Europy można spokojnie zamieszkać w hotelu trzygwiazdkowym