City break – najlepsze miejsca na szybki wypad

W ankiecie przeprowadzonej przez platformę digitalową Musement Europejczycy wskazali najatrakcyjniejszy kierunek na city break. Odpowiedzi udzieliło ponad 20 000 respondentów m.in. z Polski, Francji, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Które miasta znalazły się wśród najwyżej ocenionych? Jakie miasto najchętniej odwiedziliby Polacy?

Podróżujemy częściej, chętniej, dalej. Dużą popularnością cieszy się tzw. city break – chcemy spędzić kilka dni za granicą, by poznać uroki miejsc oferujących szeroki wybór atrakcji. Ułatwiają nam to tanie połączenia lotnicze i bogata oferta kulturalna dostępna także online – zdecydowanie mamy w czym wybierać. Według ogółu ankietowanych miastem, do którego najchętniej by się wybrali na krótki wypad, jest Lizbona (8%). Niewiele jej ustępuje Amsterdam (niecałe 8%), a trzecie miejsce zajęły Ateny, zdobywając kilka głosów mniej.

Preferencje Polaków kształtują się nieco inaczej: na trzecim miejscu według wskazań respondentów znalazł się Rzym (ok. 10%). Miasto stanowi centrum religii, kultury i mody, a jego historyczne centrum znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Od lat Rzym jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast nie tylko w Europie, ale i na świecie. Jako trzecie wskazali je również Francuzi, oddając na Wieczne Miasto ok. 6% głosów. Pierwsze miejsce Rzym zajął wśród ankietowanych z Wielkiej Brytanii (11%), ustępując podium m.in. Lizbonie.

Drugie miejsce w rankingu zajmuje Barcelona (ponad 16%). Stolica Katalonii, położona nad Morzem Śródziemnym, niezmiennie przyciąga wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć na własne oczy miasto stanowiące wizytówkę architektury Antonio Gaudiego. Hiszpańskie miasto nie było faworytem żadnej innej narodowości biorącej udział w ankiecie, jedynie Brytyjczycy wskazali je jako czwarte w kolejności warte odwiedzenia (ok. 7%).

Najlepsze miasto na city break według Polaków to Lizbona (ponad 18%). Stolicę Portugalii odwiedzają rocznie miliony turystów z całego świata. To, co ich przyciąga, to niewątpliwie samo malownicze położenie miasta na wybrzeżu Atlantyku, nad ujściem rzeki Tag do oceanu, jak również niezwykła, klasycystyczna architektura. Spokojny styl życia i wąskie, urokliwe uliczki, po których suną charakterystyczne, żółte tramwaje to coś, czego warto doświadczyć i zobaczyć. Co ciekawe, pierwsze miejsce wśród Francuzów zajął Londyn (11% ankietowanych), a Włosi wskazali Amsterdam (także 11%).

Według ankiety Polacy chętnie wybraliby się także na kilka dni do Aten (9% respondentów), Paryża (7% wskazań) czy Amsterdamu (ok. 5% głosów). Najmniej atrakcyjną destynacją okazuje się być Bruksela (niecałe 0,5% ankietowanych), kojarzona może bardziej z siedzibą instytucji Unii Europejskiej niż z wypoczynkiem. Stolica Belgii plasuje się na ostatnim miejscu także wśród ogółu biorących udział w ankiecie, zdobywając 1 % głosów.

Każda podróż, nawet ta krótka, wzbogaca. Zmienia perspektywę patrzenia na rzeczywistość, „otwiera oczy”, pozwala dostrzec piękno w różnorodności kultur i tradycji. Poznawanie nowych miejsc, zwyczajów czy lokalnej kuchni sprawia, że czujemy się obywatelami świata, a jednocześnie pozwala docenić to, co nasze rodzime, polskie. Dzięki większej liczbie lotów i usług turystycznych dostępnych online, świat jest na wyciągnięcie ręki. Czy faktycznie warto zobaczyć miasta, które wskazali ankietowani? Może najlepszym sposobem będzie kilkudniowy wypad, by się o tym przekonać?