Bristol i Raffles Europejski – perły polskiego hotelarstwa

W przedwojennej Warszawie uchodziły za symbol luksusu i elegancji. Gościły wielu znanych artystów, jak Bolesław Prus czy Pablo Picasso i mimo upływu lat dziś nadal są w czołówce najdroższych hoteli w Polsce. Raffles Europejski i Bristol to prawdziwe perły polskiego hotelarstwa, których wnętrza od zawsze budziły zachwyt. Za to, by wciąż lśniły swoim blaskiem odpowiada firma INFINE, odpowiedzialna za modernizację tych zabytkowych obiektów.

Hotel Bristol i Raffles Europejski to dwa legendarne obiekty, znajdujące się w swoim bezpośrednim sąsiedztwie na warszawskim Krakowskim Przedmieściu. Każdy z nich ma niepowtarzalną historię, a także niezwykły neorenesansowy styl, który w połączeniu z secesyjnym wnętrzem sprawia, że goście mogą poczuć elegancki i wytworny klimat ubiegłego stulecia. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie liczne prace remontowo-konserwacyjne przeprowadzone tam w ostatnich latach.

Modernizacja warszawskiego hotelu Raffles Europejski trwała prawie 5 lat. W tym czasie wyburzono wszystkie odbudowane po wojnie elementy, utworzono dwa dodatkowe piętra, a także zaaranżowano na nowo wnętrza, które przywróciły świetność i blask tego miejsca. Koneserzy sztuki od wejścia dostrzegą parkiety we wzorach pałacowych, elegancką sztukaterię ścienną, drewniane i kamienne mozaiki oraz ręcznie robione meble, które zdobią również znajdujące się na parterze prywatne jadalnie, restaurację, bar, palarnię cygar oraz cukiernię Lourse, w której swego czasu spotykała się warszawska socjeta. W pokojach oraz apartamentach hotelowych, w tym również dwóch prestiżowych salach Krywulta i Pompejańskiej, o której pisał Bolesław Prus w „Lalce”, szczególną uwagę zwracają lustrzane sufity, drewniane parkiety, panele ścienne, okładziny kamienne oraz eleganckie meble wykonane z najwyższej jakości materiałów. Idealnym dopełnieniem są starannie dobrane dzieła polskiej sztuki współczesnej oraz wkomponowane w przestrzeń biblioteczki, przypominające o tradycji hotelu, którego gośćmi bywali znani pisarze. Za wykonanie kompleksowej renowacji (od stanu surowego pod tzw. klucz) całego parteru oraz wszystkich 102 pokoi i apartamentów hotelowych odpowiadała firma INFINE.

„Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy prowadzić prace renowacyjne w tak słynnych obiektach hotelowych, jak Bristol i Raffles Europejski. Wszystkie projekty, jakie zostały nam przydzielone obejmowały zarówno prace budowlane, jak i aranżacyjne, czyli tzw. wykończenie pod klucz. Każdy z nich cechował się wysokim poziomem szczegółowości, rozbudowaną dokumentacją, a także dużą ilością detali, które wymagały od naszego zespołu zarówno precyzji, jak i dużego doświadczenia. Dodatkowo by sprostać najwyższym wymaganiom, wszystkie prace nadzorował nasz konserwator zabytków, a wnętrza zostały wykonane z najszlachetniejszych materiałów, wśród których dominowały kamienie, marmury czy wysokiej jakości parkiety. Efekt, jaki udało nam się uzyskać jest zwieńczeniem naszej długoletniej i ciężkiej pracy oraz świadectwem naszego doświadczenia i umiejętności” – powiedział Maciej Hincmanowski, Członek Zarządu firmy INFINE.

W hotelu Bristol trwają obecnie ostanie prace modernizacyjne, obejmujące wymianę wyposażenia łazienek hotelowych. W ich wyniku zostaną zmienione okładziny ścienne i podłogowe, jak również całe dotychczasowe wyposażenie. Pojawią się między innymi nowe lustra z elementami z bursztynu, a także wysokiej jakości blaty marmurowe, które nadadzą wnętrzom zupełnie nowego charakteru. Wcześniej kompleksowej modernizacji poddano również sale konferencyjne. Zostały one wyposażone w nowe parkiety, panele ścienne, elegancką sztukaterię ścienną, a także zyskały zupełnie nowe meble klasy premium, doskonale wpisujące się w stylistykę tego miejsca. Podczas prac modernizacyjnych w hotelu wykonano również siłownię wyposażoną w akustyczne ściany, sufity i posadzki, a także rozbudowano istniejące już centrum SPA. Wszystkie pomieszczenia zachwycają swoją elegancją i niezwykłą dbałością o detale nawiązujące do architektury XIX wieku. Świadectwem najwyższej rangi, jakiej nabrał Bristol po wojnie jest porcelanowy talerzyk z zamaszystym podpisem „Picasso Varsovie Bristol 6. IX. 1948”, potwierdzający wizytę słynnego malarza w hotelu. Obecnie można go obejrzeć w zbiorach Muzeum Warszawy.