Od 11 lipca w galerii Borghese w Rzymie, możemy podziwiać kracje jednego z najbardziej utalentowanego projektantów mody – Azzedine Alaïa. Wystawa nosi tytuł Couture-sculpture: Azzedine Alaïa in the history of fashion. Przy okazji rzymskich wakacji, jest to punkt obowiązkowy!

Alaïa – z wykształcenia rzeźbiarz, wykorzystuje swoją wiedzę o anatomii, proporcji i harmonii kształtując olśniewające stroje. Jego kreacje otulają sylwetkę i podkreślają kobiece atuty. Kurator rzymskiej wystawy – Mark Wilson – świadomie zestawił kreacje projektanta z dziełami Berniniego czy Canovy, w ten sposób wywołując dialog między modą i sztuką. Mistrzowskie drapowania i kroje Alaïa świetnie korespondują z klasycznymi rzeźbami. Wśród wielu zachwycających strojów, można podziwiać słynną różową suknię noszona przez muzę Azzedine – Grace Jones.

Projektant zafascynowany ubraniami Diora i Balenciagi, rozwijał swoją karierę w latach 80-tych. W jego paryskim atelier przy rue de Moussy, można było spotkać największe top modelki  – Naomi Campbell, Elle Macpherson, Christy Turlington, Lindę Evangelistę czy Cindy Crawford.

Alaïa w świecie mody podąża swoimi ścieżkami, jako jeden z nielicznych kreatorów nie podporządkował się kalendarzowi fashion week’ów, a swoje kolekcje pokazuje tylko wtedy kiedy uważa je za ukończone.

Wystawa potrwa do 25 października 2015 roku.