Nowoczesny dom miejski w duchu slow life

Corner House to wyjątkowy, nowoczesny dom stworzony w myśl idei slow life. Wymarzona enklawa dla młodej i energicznej rodziny, która znajdzie w nim wytchnienie i odpoczynek po pełnym wyzwań dniu pracy.

Architektom z pracowni 3DPROJEKT architektura (http://www.3dprojekt.com.pl/) zostało powierzone nie łatwe zadanie. Właściciele Corner House poprosili ich o stworzenie przestrzeni oddziałującej na wszystkie zmysły, która pozwala się wyciszyć i na chwilę zwolnić. Domownicy chcieli czuć odwołania do natury i ziemi, oraz by we wnętzu nie było zbyt dużo przedmiotów. Ich nowoczesny dom miał stać się azylem od zgiełku miejskiego życia. Według naszej oceny, 3DPROJEKT architektura świetnie poradzili sobie z wyzwanie i stworzyli niezwykła przestrzeń w duchu slow life.

Sam tytuł projektu jest lekko przewrotny. Wbrew skojarzeniom, nieruchomość nie znajduje się przy zbiegu ulic, ale na uboczu. Ten nowoczesny dom usytuowany jest w głębi działki, pokrytej bogatą roślinnością. Nazwa odnosi się do najbardziej charakterystycznej cechy tego budynku – dużych narożnych okien. Podstawowym założeniem projektu było maksymalne otwarcie domu na zewnątrz.

Duże, przesuwne, bezprogowe przeszklenia umożliwiają otwarcie pomieszczeń na zewnątrz i swobodne korzystanie z tarasów, którymi dom jest otoczony. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić spędzane czasu na zewnątrz w różnych warunkach pogodowych. Nad tarasem południowym, zlokalizowanym najbliżej kuchni, pomyślanym jako taras jadalny, przewidziano zadaszenie z automatyką pogodową. Dzięki czemu możliwa jest ochrona przed słońcem lub deszczem.

Tapety i drewno w zestawieniu z miękkimi tkaninami tapicerek i zasłon nadają wnętrzu przytulny charakter, a kamień i beton podkreślają bliskość natury. Masywna kanapa w szałwiowym kolorze doskonale uzupełnia wnętrze, tworząc miękką wyspę, w którą chce się zanurzyć. Kolejną enklawą dla ukojenia zmysłów jest strefa wypoczynkowa przy kominku, która pozwala na odpoczynek w towarzystwie ulubionej książki.

Oś kompozycyjną stanowi korytarz, który łączy część prywatną i dzienną płaszczyzną wykończonej naturalnym drewnem ściany. Ta najdłuższa w całym domu ściana, przebiegająca od najdalej położonej sypialni skrywa drzwi do pomieszczeń i kończy się dyskretnie wkomponowaną kuchnią. Ze strefy dziennej wydzielono aneks do pracy – gabinet, który od salonu oddzielony jest industrialnym przeszkleniem.

Dom stworzony w idei slow life to ukłon w stronę naturalnych materiałów, świadomego i przemyślanego projektowania, poszukiwania nowych, niekonwencjonalnych rozwiązań. Jest to również czerpanie inspiracji z pobliskich miejsc, odwoływanie się do kultury regionu, wytwarzanych w danym miejscu materiałów. Dlatego nieodzownym elementem projektowanego przez architektów domu są naturalne surowce, które wybrano do wykończenia elewacji oraz wnętrz mieszkalnych, jak wyspa w kuchni, czy kominek w salonie.

Bardzo ważną rolę w kreowaniu niepowtarzalnej atmosfery wnętrz odgrywa oświetlenie. Zarówno w środku, jak i na zewnątrz domu zaprojektowano je w taki sposób, aby umożliwić tworzenie różnorodnych scen świetlnych, w zależności od potrzeb i nastroju właścicieli. Intuicyjna i prosta obsługa jest możliwa dzięki zastosowanemu systemowi Dali i „inteligentnej” instalacji elektrycznej.