Agnieszka Bar, zaklinaczka szkła.

Szkło jako medium komunikacji – wydaje się to być hasłem przewodnim dla artystki Agnieszki Bar, która swoją pasję do szklanej materii kształtuje w niezwykle inspirujące wzory i formy. Urodzona i wychowana w Sudetach, regionie o bogatych tradycjach szklarskich, od najmłodszych lat była zanurzona w atmosferze rzemiosła. Dziś jej dzieła stoją na pograniczu sztuki użytkowej i abstrakcji, zachwycając nie tylko pięknem, ale także głębokim przekazem. Przed Wami kolekcja The Inner Power by Agnieszka Bar.

 

Agnieszka Bar/pakamera.pl
1 / 14

Agnieszka Bar: mistrzyni szklanego rzemiosła.

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku Wzornictwo: Projektowanie Szkła, Agnieszka Bar ma solidne podstawy w sztuce. Jednak to podróże i doświadczenia zdobyte na międzynarodowych uczelniach i podczas praktyk zawodowych w renomowanych hutach szkła w Polsce, jak Huta Szkła Krosno czy Huta Szkła w Tarnowie, dały jej pełny wachlarz inspiracji i technicznych umiejętności.

Wiklina a szkło.

Jedną z najnowszych i zarazem najciekawszych kolekcji Agnieszki Bar są naczynia szklane odciskane w wiklinowych splotach. To nie tylko dzieła użytkowe, ale prawdziwe manifesty artystycznej wrażliwości. Inspiracją dla nich są procesy formowania szkła na gorąco oraz zjawiska przyrody i natura człowieka. W tych unikatowych naczyniach łączą się tradycja rzemiosła z nowatorskim podejściem do materiału. To nie tylko naczynia, ale poezja w szkle, której faktura i forma zapraszają do refleksji nad naturą i ludzką egzystencją. 

Natura w swojej markoskali przypomina o byciu nieodłączną jej częścią. Zainspirowana nią projektantka skupiła się na jej trzech jakościach. Wodzie, glebie oraz słońcu słonecznym. W wyniku czego wyłoniły się trzy linie naczyń szklanych o różnych odcieniach szkła. Każda linii tej kolekcji ma  różne znaczenie i przesłanie.  Ta limitowana seria ma charakter obiektów naczyniowych, jednak Agnieszka pozwala im przybierać swobodne, niekontrolowane formy. Każdy egzemplarz jest niepowtarzalny.

The Inner Power.

„The Inner Power – Flow” w subtelny sposób łączy funkcjonalność naczyń z głębokim przesłaniem o wewnętrznej sile człowieka. Jakości jakie odkrywamy w ciągłym ruchu rzek, są jak zaproszenie do elastyczności, do zaakceptowania zmian zachodzących w świecie i w nas. Czy poddajesz się nurtowi życia i ufasz wewnętrznemu prowadzeniu.

„The Inner Power – Ground” Jakość jaką daje nam gleba uczy nas kontaktu z wewnętrznym łonem. Wyzwala w nas poczucie troski o siebie, o innych, o planetę. Wprowadzi do Twojego wnętrza energię ZIEMI, ugruntowanie i obfitość. 

„The Inner Power – Sun” Jakość światła słonecznego może stać się inspiracją do pielęgnowania centrum energetycznego w osobistym mikroświecie i tym samym pozwalania sobie na radość. 

 

Dzieła Agnieszki Bar trafiają do najbardziej prestiżowych kolekcji sztuki i wzornictwa, m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, PURO Hotels w Łodzi i Krakowie, czy Muzeum Narodowego we Wrocławiu. On-line dostępne w pakamera.pl. Jej prace są nie tylko doceniane przez krytyków i kuratorów, ale przede wszystkim pokochane przez widzów, którzy odnajdują w nich inspirację i piękno.