Krzesła są świętym Graalem Meblarstwa świata. To przedmiot tak do bólu codzienny, że trzeba artysty by dojrzał w nim sztukę i rozbudził potencjał drzemiący w siedzisku. Czym jest idealne krzesło, jak wygląda ono samotnie, jak w zestawie a jak w wielkiej zbieraninie innych tego typu obiektów? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli twórcy z całego świata tworząc przez lata niezwykłe instalacje i aranżacje, których królem jest zwykłe krzesło. Zobaczcie!

Przykładową instalacją jest projekt Doris , Krzesła Ułożone Pomiędzy Dwoma Budynkami.  Two Miała ona miejsce na Biennale w Stambule, 2003. Wypełnienie przestrzeni między dwoma budynkami 1600 krzeseł, miała symbolizować rzesze bezimiennych imigrantów, która stanowi podstawę naszej zglobalizowanej gospodarki. Proste, jednak bardzo potężny w wyrazie projekt. I jakże aktualny współcześnie.

X Times People Chair stworzony przez Angie Hiesl, niemieckiego artystę, reżysera i choreografa. Pomysł bardzo prosty: w różnych miastach podczas festiwali w całej Europie i Ameryce Południowej od 1995 roku Seniorzy siedzą na białym krześle przykręconym do elewacji budynków, 15m nad ziemią. Wykonują swoje codzienne czynności takie jak czytanie, robienie na drutach i składanie pralnia. Zabawne i przykuwające uwagę…

Pozostałe projekty z galerii:
Mimika Chair Instalacja w londońskim V & A Museum wykonana przez Nendo
Ai Weiwei dla niemieckiego pawilonu na Biennale w Wenecji 2013
Issey Miyake x Yoichi Yamamoto Architektów dla Issey Miyake w Tokio
Wzgórze św Bonfira wykonane przez Design By Toko
Zielona Instalacja Krzesła pomysłu Silvio Teixeira
„W ciszy” – Chiharu Shiota, japońskiego artysty prezentowane w Chiharu Shiota
Łuk Księcia Walii w Anglii High Wycombe

 

Źródło: Dana Tomić Hughes yellowtrace.com