Institor. Kto pierwszy podpali stos… – spotkanie autorskie, bez autora książki

Powieść „Institor. Kto pierwszy podpali stos…” Adama Larda to swoiste studium natury ludzkiej i poszukiwanie źródeł zła, które leży – zdaniem autora – u podstaw człowieczeństwa. Książka stała się inspiracją do postawienia wielu pytań, między innymi: dlaczego człowiek, jest w stanie czynić tak okrutne rzeczy, jak na przykład: palenie kobiet na stosach w imię…, no właśnie, w imię czego?

Powieść „Institor. Kto pierwszy podpali stos…” Adama Larda to swoiste studium natury ludzkiej i poszukiwanie źródeł zła, które leży – zdaniem autora – u podstaw człowieczeństwa. Książka stała się inspiracją do postawienia wielu pytań, między innymi: dlaczego człowiek, jest w stanie czynić tak okrutne rzeczy, jak na przykład: palenie kobiet na stosach w imię…, no właśnie, w imię czego? Podczas spotkania w Big Book Cafe 28 listopada 2019 r. o godz. 19.00 socjolog, autorka reportaży Justyna Kopińska, psycholog Tatiana Ostaszewska-Mosak oraz dominikanin Roman Bielecki OP, redaktor naczelny miesięcznika „W Drodze”, spróbują znaleźć odpowiedź na to oraz wiele innych intrygujących pytań. A to wszystko w oparciu o niezwykłą fabularyzowaną próbę przybliżenia historii życia Heinricha Kramera, wielkiego inkwizytora.

Mnie szło o to, żeby pokazać świat obsesji, lęków, uzależnień niszczących jednostkę, a przy okazji niszczących otoczenie, żeby nie używać bardziej egzaltowanych słów, jak społeczność, czy coś jeszcze bardziej pretensjonalnego – mówi autor, którego nie ma, posługujący się pseudonimem Adam Lard. Tę rzeczywistość pokazał za pomocą postaci bezwzględnego inkwizytora Heinricha Kramera, który sumiennie spełniał swoją misję – walkę z herezją – poprzez skazywanie czarownic na śmierć w płomieniach. To sprawia, że w trakcie lektury na myśl przychodzą nam także pytania dotyczące roli kobiet w społeczeństwie na przestrzeni wieków, słuszności padających oskarżeń i wyroków śmierci, pytania o nasze własne przekonania, wartości oraz drzemiący w nas pierwiastek zła. Każdy, nawet jeśli to incydenty, potrzebuje bycia złym. Zło pod każdym względem jest atrakcyjniejsze niż dobro, dlatego tak pociąga – mówi Adam Lard.

Wyjątkowe spotkanie autorskie, bowiem bez autora, odbędzie się 28 listopada 2019 r. o godz. 19.00 w Big Book Cafe (ul. Dąbrowskiego 81, Warszawa, Mokotów). Goście spotkania: Justyna Kopińska, Tatiana Ostaszewska-Mosak oraz dominikanin Roman Bielecki OP pochylą się nad opisanym w książce światem obsesji oraz zła i razem poszukają ich źródeł. Do dyskusji zaprasza Wydawnictwo Fabuła Fraza, Big Book Cafe oraz miesięcznik „W drodze”.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Bieżące informacje na temat spotkania można śledzić na stronie: https://www.facebook.com/events/2377785229203636/