Guimarães to miasto na północy Portugalii i pierwsza stolica tego kraju. Dziś bogate w zabytki i atmosferę średniowiecznego miasteczka przyciąga masę turystów. Od 2012r. nie bez powodu cieszy się jeszcze większą popularnością.

 

Większość z nas ma słabość do starych miast, które zwykle wydają się być jedną z większych atrakcji. Jednak, żeby zobaczyć ogromny plac rynkowy, na miejscu którego stoi modernistyczny budynek wykonany głównie ze złota, musielibyśmy udać się nigdzie indziej jak do Guimarães.
Grupa architektoniczna Pitagoras Arquitectos kilka lat temu stworzyła projekt multifunkcyjnej przestrzeni dla aktywistów dziedzin takich jak ekonomia, kultura czy sztuka. Każda z kategorii podlegała jednej z trzech głownych platform tematycznych wypełniających wnętrze budynku. Art Center, Creative Labs, Workshops to Support Emerging Creativity – to elementarne kategorie, do których przyporządkowano przeznaczenie. W przypadku Art Center są to przestrzenie dla ekspozycji, różnego rodzaju wystaw, przedstawień, występów. Creative Labs to strefa biznesowego wsparcia dla młodych, kreatywnych przedsiębiorców. Z kolei Workhsops to Support Emerging Creativity obejmuje m.in. przestrzeń do pracy dla młodych kreatorów.
Złoty modernistyczny budynek zajmujący dużą przestrzeń w centrum starego portugalskiego miasta może wydawać się absurdalnym połączeniem, jednak trzeba przyznać, że dla mieszkańców i turystów to platforma-marzenie!

 

Zdjęcia: archdaily.com