Casa Azul to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Meksyku. Dom, w którym urodziła się genialna Frida Kahlo, jest teraz muzeum poświęconym artystce i jej twórczości. Pamiątki jej życia, ślady wielkiej miłości do Diego Rivery i pozostałości po ogromnym talencie najbardziej tajemniczej i jednej z najbardziej utalentowanych artystek na świecie.
Dom w Coyoacan, najpiękniejszej dzielnicy Meksyku, został wybudowany przez ojca Fridy w 1904 roku. Tam urodziła się Frida Kahlo, ten dom również – odebrany przez państwo w wyniku rewolucji – odzyskał dla rodziny w 1929 roku Diego Rivera, mąż i wieloletni partner Fridy. W latach 30. posiadłość została odnowiona, poddana całkowitemu remontowi. Frida wraz z riverą oraz Lwem Trockim, który przebywał w tym czasie w Casa Azul, pomalowali dom na charakterystyczny niebieski kolor i zadbali o piękny ogród. W późniejszych latach do posiadłości została dobudowana pracownia Kahlo, do której wykorzystano materiały, z których Aztekowie budowali swoje piramidy, czyli skałę wulkaniczną i bazalt. Diego Rivera zadbał też o bogate dekoracje: ściany domu pokryte są kolorowymi mozaikami, kamieniami, muszlami, również sztuką ludową.
Casa Azul to jedna z największych pereł architektonicznych Meksyku, skrywająca w swoich murach przepiękną historię. Obecnie posiadłość została przekształcona w otwarte dla wszystkich muzeum i galerię poświęcone życiu i twórczości Fridy Kahlo.

Wnętrza posiadłości noszą wyraźne ślady życia artystów. Na ścianach wyklejone są imiona kochanków, widzimy też dziesiątki roślin, sprzętów kuchennych, pamiątek codziennego wspólnego życia. Pędzle, sztalugi, materiały bogatych kreacji malarki, które zachwycały wszystkich. Casa Azul jest niewątpliwie miejscem, które trzeba odwiedzić i poczuć jego magię, którą pozostawiła po sobie Frida Kahlo.

 

zdjęcia: Bethlehem Imaz