Galeria i Fundacja Xanadu zaprasza na solową wystawę Agaty Czeremuszkin-Chrut zatytułowaną „Błony”, która będzie czynna od 19 grudnia 2024 r. do 11 stycznia 2025 r. przy ul. Gen. W. Andersa 29 w Warszawie.
Na finisaż wystawy i spotkanie z artystką zapraszamy w piątek 10 stycznia 2025 r. w godz. 18:00–20:00.
Cykl „Błony” to złożona, wielowątkowa opowieść o ludzkiej pamięci, tożsamości i doświadczaniu codzienności. Kiedy Agata Czeremuszkin-Chrut skończyła swoją wielkoformatową serię obrazów „Materiały”, którą pokazywaliśmy w Xanadu dwa lata temu, sięgnęła po coś zupełnie innego. Zaczęły powstawać prace bardzo drobne w formacie, niemal szkice. To był moment, kiedy wiele działo się w jej prywatnym życiu. Poważna zmiana wymagała zastanowienia i przewartościowania. Pozwoliła inaczej spojrzeć na doświadczenia. Zadawać nieco inne pytania niż dotychczas. Artystka twierdzi, że była wtedy „otwarta na nowe”. Czekała na impuls, który utwierdzi ją w sensowności przeczuwanej drogi. Tym impulsem stał się filozoficzny esej Jolanty Brach-Czajny “Błony umysłu”.
W swoich nowych pracach artystka eksperymentuje z formą i fakturą, tworząc kompozycje inspirowane skanami mózgu i organicznymi strukturami. Ale “Błony” to także zapis procesu twórczego. Swoiste laboratorium pokazujące ścieżkę odnajdowania właściwej ekspresji, a nie koncentrację na gotowym obrazie. To ujęcie rozłożone na wiele akcentów, zbudowane na różnych nośnikach, tworzone wieloma technikami.
To przemyślenia na temat codzienności, celebracji zwykłego życia i jego kruchości. To też implikacja rzeźbiarskiego podejścia, bo „Błony” jak żaden inny cykl Agaty Czeremuszkin-Chrut są zamknięte w formie, syntetyczne, skondensowane w bryle. Autorka wskazuje, że to pośrednio także efekt lektury, „wyjęcia” z Brach-Czajny myśli o ciele jako zamkniętej, zaklętej w swoim wnętrzu rzeźbie.
Agata Czeremuszkin-Chrut (ur. 1983) jest absolwentką malarstwa na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w 2008 r., u prof. A. Dymitrowicza i prof. Z. Nitki) oraz studiów podyplomowych na warszawskiej ASP (2012). W 2007 r. przebywała na stypendium w Edinburgh College of Art w Wielkiej Brytanii. W 2019 r. uzyskała tytuł doktora sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020), Prezydenta Miasta Wrocławia (2007) oraz Urzędu Miasta Wrocław (2007). Wybrane wystawy indywidualne: Materiały, Galeria Xanadu, Warszawa (2022/2023); Papiery, Galeria Xanadu, Warszawa (2021), Like a Rolling Stone, Galeria Xanadu, Warszawa (2021); Anatomia koloru, Galeria Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim (2020); Otoczaki, Galeria BWA Sanocka, Sanok (2020); Ćwiczenia z kamienia, Galeria na Techelnej, Zwoleń, Słowacja (2020); Nic nie jest abstrakcją, Galeria Xanadu, Warszawa (2019); Malarstwo w przestrzeni. Seria polichromowanych brył, Galeria Na Dach, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi (wystawa towarzysząca obronie doktoratu) (2019); The body is in the eye (z Mariną Roca Die), Berlin Blue Art Gallery, Berlin, Niemcy (2017); Źródła konfliktu, Galeria BWA, Rzeszów (2016); Konkret (z Agnieszką Pietrzykowską), Bałtycka Galeria Sztuki, Koszalin (2016); Mięso i geometria, Galeria Bałucka, Łódź (2014); To be titled, E|C Gallery, Chicago, USA (2014); Łóżka, Galeria Elektor, Warszawa (2012); Body Language, Galeria CK Agora, Wrocław (2012); Skin on skin, E|C Gallery, Chicago, USA (2011); Paintings: Body, Object, Texture, E|C Gallery, Chicago, USA (2009).
Po więcej artystycznych wydarzeń zapraszamy tutaj: https://www.example.pl/category/art-foto