Włochy to niezwykła kraina. Z każdą podróżą tam, odkrywamy coś nowego i niezwykłego. Jednym z takich miejsc są Alpy Apuańskie, mały łańcuch górski w Toskanii. Znajduję się marmurowe królestwo, które na zdjęciach uwiecznił włoski fotograf Luca Locatelli.

Alpy Apuańskie, choć tak naprawdę są częścią Apeninów, a nie Alp, to jedne z bardziej urokliwych Włoskich gór. Region ten jest jednym z najbogatszych jeśli chodzi o marmur. To tutaj już od czasów antycznego Rzymu wydobywano ten niezwykły surowiec.

W pierwszej chwili jak patrzymy na zdjęcia gór, wydaję się, że są one pokryte śniegiem. Jednak niech was nie zmyli ta biel. Jest to bowiem najczystszy marmur! Seria zdjęć wykonanych przez Lpcatelliego powstała na zlecenie New York Time’s T Magazine. Ilustrują one drogę marmuru od jego samego początku – od wydobycia, poprzez przewóz, aż do stworzenia niezwykłego dzieła.

Marmurowe kamieniołomy same w sobie wyglądają jak niesamowite dzieło sztuki. Wielkie, z jednej strony bardzo naturalne, z drugiej zaś uprzemysłowione. Łączą w sobie nowoczesność i kilkutysięczną historię. Jest to zdecydowanie jeden ze skarbów Alp Apuańskich, który warto zobaczyć.

zdjęcia: Luca Locatelli