Warszawscy graficy zaprosili do współpracy projektantów i wspólnymi siłami stworzyli serię elementów wyposażenia wnętrz dostosowanych do biur w branży kreatywnej. Wszystko powstało w procesie – 10 osób, warsztaty, projekt, produkcja, aranżacja i całkowity miks umiejętności pozwolił na realizację nietypowego systemu mebli.

Oto historia pewnego projektu, który zrodził się z dobrej współpracy w grupie. Cel? Funkcjonalne obiekty wyposażenia wnętrz dla studia brandingowego. Nikt nie planował ambitnej innowacji – uniwersalnego systemu, który rozwiązałby problemy aranżacyjne w biurach całego świata. Wręcz przeciwnie – miało być po prostu poznanie potrzeb i charakterystyka konkretnych osób. Tym razem jednak praca została osadzona w branży kreatywnej, co dało początek ciekawej przygodzie na styku architektury wnętrz i designu, w trakcie której kompetencje grafików połączyły się z umiejętnościami projektantów produktu, ceramika i współczesnego kowala.

Zorganizowano więc ekipę, która wspólnymi siłami miała stworzyć coś nowego. Po drugiej stronie projektu stanęła grupa ówczesnych studentów – Karolina Kamoda, Maria Gajewska, Alicja Pałys i Szymon Najder, którzy przygotowywali się do wspólnej pracy dyplomowej. Nie chcieli realizować teoretycznego tworu – szukali partnera, we współpracy z którym będą mogli pokazać swoje umiejętności. Na potrzeby przedsięwzięcia opracowali warsztaty poprzedzające brief, a wspólne pomysły krok po kroku „budowały” projekt w grupie.

Efekt dla wszystkich
Roczna kooperacja zakończyła się nie tylko wdrożeniem kilku elementów potrzebnych wówczas w mokotowskiej pracowni. Zaowocowała przede wszystkim stworzeniem uniwersalnego systemu mebli – wieloelementowego zestawu obiektów dla biur projektowych.

Kontynuacja
Moment stworzenia projektu nie był końcem wspólnej drogi. Produkcją mebli zajął się Grzegorz Gdula, absolwent wrocławskiej ASP, twórca marki Kujto, który projektuje i wykonuje ręcznie meble z metalu. Dla Hopa stworzył minimalistyczne regały, schody i dodatki. Do współpracy przy ostatecznej formie „Systemu” został również zaproszony Arkadiusz Szwed i to jego obiekty zwieńczyły całość przedsięwzięcia, stając się delikatnym uzupełnieniem surowych przedmiotów. Projektant i wykład- owca poznańskiej School of Form, autor „The Human Trace” w projekcie „Ludzie z Fabryki Porcelany” dał się poznać jako niezwykły dokumentalista nie tylko pracy nad formą, ale przede wszystkim relacji ludzi i rzeczy. I to właśnie ta wrażliwość pozwoliła wprowadzić do „Systemu” równowagę pomiędzy minimalizmem mebli, loftowym charakterem wnętrza, a potrzebą kreatywnej, domowej atmosfery, w której najważniejszy jest człowiek.

Autorzy
Hopa Studio za design odpowiedzialni są: Marcin Paściak, Piotr Hołub, Łukasz Pachałko, strategie komunikacji marek tworzy Julia Cieszko, a projektami zarządza Jagoda Sosińska. Absolwenci studiów magisterskich na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: Karolina Kamoda, Alicja Pałys, Maria Gajewska, Szymon Najder. Ceramika Arkadiusz Szwed.

Więcej informacji: hopastudio