Urządzamy kuchnię :: Co warto wiedzieć?

Jak urządzić kuchnię, aby była funkcjonalna i estetyczna, a także – by była miejscem, w którym po prostu przyjemnie się przebywa: czy to gotując w gronie znajomych, czy plotkując z przyjaciółką przy kawie i ciastkach, czy może w spokoju czytając książkę w towarzystwie dobrej herbaty? Czy w ogóle możliwe jest stworzenie kuchennego wnętrza, które połączy w sobie wszystkie te cechy? Oczywiście! Ale żeby tego dokonać, musimy przede wszystkim wiedzieć, czego chcemy i jaki ma być końcowy rezultat naszych prac.

Meble – gotowy zestaw czy kuchnia na zamówienie?
W sklepach i salonach meblowych możemy kupić gotową kuchnię, czyli komplet mebli kuchennych, które wystarczy zmontować. Wybór dostępnych modeli jest bardzo duży, więc większość osób z pewnością znajdzie wśród nich taki, który odpowiada ich gustom. Producenci często oferują także różne warianty danego zestawu, tak aby można było jak najlepiej dopasować go do wymiarów danego pomieszczenia.

Jednak możemy również pokusić się o kuchnię skrojoną na miarę, wykonaną w całości na zamówienie lub skomponowaną indywidualnie z dostępnych elementów. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w niewielkim mieszkaniu w bloku, jak też w dużym domu, ponieważ możemy zaaranżować przestrzeń w niestandardowy sposób, tak by korzystanie z niej było maksymalnie komfortowe.

Indywidualny projekt kuchni to także świetna opcja dla osób, które preferują bardziej oryginalne style i chcą urządzić wnętrze np. w klimacie industrialnym, minimalistycznym czy też nawiązującym do wiejskich, sielskich pomieszczeń. Odnowiony staroświecki kredens, masywny drewniany stół, a może metalowe czy miedziane elementy, tworzące „fabryczną” atmosferę – wszystko jest możliwe przy odrobinie wyobraźni.

Oświetlenie kuchni – jakie powinno być?
Ważnym elementem aranżacji kuchni jest także światło. W tej kwestii również mamy do dyspozycji mnóstwo ciekawych rozwiązań, dlatego warto poświęcić trochę czasu na skomponowanie idealnego oświetlenia, które nie tylko uchroni nas przed pomyleniem cynamonu z pieprzem, ale także pomoże nam uwydatnić walory kuchennego wnętrza i stworzyć miły nastrój. Oprócz głównego żyrandola możemy zamontować kilka mniejszych lampek dających ciepłe, mleczne światło. Nad kuchennym blatem możemy rozciągnąć taśmę LED, która nie tylko efektownie podświetli ten fragment przestrzeni, ale również zużyje mniej prądu niż zwykłe żarówki.

Płytki ścienne, mozaika, farba – co wybrać?
Kuchenne ściany są szczególnie narażone na zachlapanie czy inne zabrudzenia, zatem najlepiej wybrać okładzinę łatwą w czyszczeniu.  Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi nam na myśl, są zazwyczaj nieśmiertelne płytki ceramiczne, które od lat zdobią kuchenne ściany w wielu domach – jeżeli nie na całej ścianie, to przynajmniej nad blatem, kuchenką czy zlewem. Zaletą płytek jest wielość dostępnych obecnie wzorów, kolorów i typów – po inspiracje możemy sięgnąć np. na GrupaMo.pl. Płytki mogą też imitować drewno, kamień czy beton, więc bez problemu dostosujemy je do rozmaitych stylów wystroju. Pomiędzy blatem a wiszącymi szafkami efektownie będzie wyglądać także szkło hartowane lub mozaika. Dla urozmaicenia pozostałe ściany można pomalować zmywalną farbą lub przykleić tapetę, również zmywalną – dzięki temu czyszczenie ich będzie znacznie prostsze.