Poznaj nowe oblicze taśm magnetofonowych! Artystka Erika Simmons nie słucha z nich muzyki, tylko używa ich do tworzenia portretów sławnych osobistości z ubiegłego wieku.

Co zrobić ze starymi kasetami magnetofonowymi i VHS, tak popularnymi jeszcze dekadę temu? Można je użyć do stworzenia sztuki! To właśnie taśma magnetyczna jest rdzeniem projektu Eriki Simmons, zatytułowanego „Ghost in the Machine”. Idea jest prosta, polega na ułożeniu lub sklejeniu kawałków nylonowej taśmy, tak żeby powstał z nich portret ikony XX wieku.

Simmons jest autorką podobizn takich sław jak John Lennon, Madonna, Audrey Hepburn, Jimi Hendrix, Alfred Hitchcock, Marilyn Monroe, Debbie Harry, Bob Dylan, czy Bob Marley. Amerykanka będąc samoukiem (!) publikowała swoje prace w takich tytułach jak GQ, The Times, Oprah Magazine, Maxim oraz Wire, a także została wybrana „oficjalnym artystą” 55. gali Grammy Awards (Erika stworzyła własną wersję słynnego gramofonu). Pracowała również przy tworzeniu teledysku Bruno Marsa „Just the Way You Are”.

Wolny czas spędzam na studiowaniu historii oraz matematyki, ponieważ odnosi się rewolucji technologicznej. Chciałabym, żeby te archaiczne nośniki – relikty z innego świata – w pokrętny sposób zostały odkryte na nowo. W dzisiejszych czasach nie ma problemu z załatwieniem pudełka taśm. A jak było 30 lat temu? Staram się uchwycić tę duszę zeszłego wieku za pomocą przedmiotów, które mówią same za siebie.”, możemy przeczytać na stronie internetowej Simons.

Zobaczcie jak wygląda proces tworzenia tych niezwykłych ilustracji przy okazji kampanii dla marki Ray-Ban: