Przetwory niejedno mają imię. A jeśli o przetwarzaniu w modzie, to najlepiej z Christopherem Raeburnem. Absolwent prestiżowej uczelni artystycznej Royal College of Art w Londynie w niekonwencjonalny sposób podchodzi do nieprzeciętnego już samego w sobie tematu przetwarzania ubrań.

Pod hasłem przetworów w słowniku Raeburna doszukamy się przede wszystkim materiałów militarnych i wycofanych z frontu spadochronów. To właśnie te dwa elementy stanowią dla zdolnego Brytyjczyka bazę do tworzenia kolekcji.
Raeburnowski etos re-made-u nie należy do najbardziej oczywistych, ale od 2007 roku skutecznie pomaga mu wspinać się po branżowych szczeblach. Poza licznymi prestiżowymi tytułami, których nie sposób policzyć, Raeburn ma na swoim koncie kolaboracje z markami takimi jak Barbour, Rapha, Moncler czy Fred Perry. Niecodzienna estetyka, focus na detale, ale przede wszystkim funkcjonalność na militarnym tle. Wszystko to kryje się za projektami Raeburna i składa na ciągłe sukcesy. Idąc tropem redkacji amerykańskiego Vogue’a, która w numerze z sierpnia 2010 przepowiadając nadchodzący na salony geniusz Raeburna zaleciła wszystkim: Remember the four R’s– reduce, reuse, recycle, Raeburn!

Stanowisko Raeburna co do idei re-made’u jest jasne. W wywiadzie dla Interview Magazine mówi: Why would you not want to reuse something if you could? You put all of those things together and it’s sort of a rolling ball of creativity. Co więcej, projektant w swojej najnowszej kolekcji na sezon wiosna/lato 2015, jako jeden z kolaborantów The Woolmark Company po raz trzeci wskazywał na profity płynące z wykorzystywania wełny w swoich projektach. Wełna Merino, której używa w ramach współpracy z The Woolmark Comapny jest jedną z najbardziej naturalnych. Dzięki jej właściwościom dostosowuje się do temperatury, dlatego może być wykorzystywana do projektów na każdy sezon.

Najnowszą kolekcją Ascent, Raeburn zabiera nas kilka stóp nad ziemię. Liczne kolory, kształty i materiały widoczne w kolekcji tym razem swoje źródło mają w polach wypełnionych wycofanymi samolotami wojskowymi na pustyni Arizona.
Raeburn już od kilku lat twardo i skutecznie trzyma się swoich militarnych upodobań. Z przyjemnością śledzimy jego najnowsze projekty i Was też zachęcamy! A pozostając w militarnym klimacie, nie mogliśmy nie przygotować inspirowanej frontem selekcji od polskich projektantów na pakamera.pl. Sprawdźcie nasze propozycje tutaj.

 

Zdjęcia: pinterest.com, style.com