Poruszające zdjęcie „1/2 (Meat and Text)” Zhang Huana na aukcji w DESA Unicum.

Prace Zhang Huana, jednego z najbardziej wpływowych i prowokacyjnych twórców sztuki współczesnej, znajdują się w kolekcjach czołowych muzeów i galerii na świecie. 28 października podczas aukcji „Fotografia Kolekcjonerska. Klasyka i Awangarda Artystyczna, Fotografia Kolekcjonerska. Mistrzowie Aktu” będzie można kupić słynne zdjęcie „1/2 (Meat and Text)”, obrazujące jeden z performansów chińskiego artysty. Atrakcją największej na polskim rynku aukcji fotografii będą również poszukiwane przez kolekcjonerów prace polskich mistrzów obiektywu: Karola Hillera, Natalii LL, Ewy Partum, Ryszarda Horowitza, Szymona Brodziaka oraz Wacława Wantucha.

Aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej, organizowana od 2017 roku przez DESA to jedyna cykliczna, profesjonalna aukcja w tej dziedzinie na polskim rynku. W tym roku poszerzona jest o zbiór aktów autorstwa takich twórców jak Władysław Pawelec, Jan Saudek i Eva Rubinstein.

Pochodzący z Chin Zhang Huan jest artystą wszechstronnym, wyrażającym się w malarstwie, rzeźbie, instalacjach, performansie oraz fotografiach. Jego dzieła znajdują się m.in. w nowojorskich Metropolitan Museum of Art i Muzeum Sztuki Współczesnej (MoMA) oraz paryskim Centre Pompidou. W swoich pracach Zhang często wykorzystuje własne ciało, czyniąc z niego medium artystyczne. Jednym z takich dzieł jest sesja zdjęciowa performansu „½ (meat) oraz ½ (meat and text)” z 1998 roku. Artysta sfotografowany jest w korpusie zwierzęcia, który przypomina zbroję wojownika. Na części zdjęć („meat and text”) jego ciało pokrywają dodatkowo znaki chińskiego alfabetu. Zainspirowany obrazami Rembrandta oraz Bacona, Zhang zestawia reprezentującą potęgę umysłu kaligrafię z tym, co prymitywne i pierwotne.

Cena sygnowanej, datowanej i numerowanej fotografii „1/2 (Meat and text)” Zhang Huana estymowana jest na 120-180 tys. złotych. Jest to pierwsze zdjęcie chińskiego twórcy wystawione na aukcji fotografii w DESA Unicum. Kontrowersyjne i zaangażowane społecznie prace Zhanga cieszą się dużą popularnością wśród kolekcjonerów na świecie. W 2014 roku zdjęcie z serii „Family tree” sprzedało się za niemal 640 tys. dolarów.

Na 90 – 120 tys. złotych estymowana jest cena zdjęcia Antona Corbijn’a „Kate Moss” z 1993 roku. To czarno-białe zdjęcie słynnej modelki w masce na oczach. Holenderski fotograf sławę zdobył również jako reżyser filmów fabularnych i wideoklipów muzycznych takich gwiazd jak Depeche Mode, Nirvana, Coldplay i Metallica. Z kolei miłośników polskiej awangardy zainteresują z pewnością prace kultowej grupy Łódź Kaliska. Jedną z nich jest “Śniadanie w muzeum III” z 1999 roku. Atrakcją aukcji DESA Unicum jest także heliografika „Głowa” autorstwa Zdzisława Beksińskiego, pochodząca lat 50. XX wieku.

Od lat na rynku fotografii prym wiodą kobiety. W Polsce cenione są szczególnie ikony awangardy lat 70 i 80. XX wieku. Tym razem pod młotek trafią trzy prace Natalii Lach-Lachowicz, znanej na świecie jako Natalia LL. W tym zdjęcie „Sztuka Postkonsumpcyjna” z 1975 roku, należące do słynnej serii przedstawiającej twarze kobiet jedzących w wyzywający sposób. 24 października będzie można również wylicytować fotografię Ewy Partum „Samoidentyfikacja” z 1980 roku, zdjęcie Katarzyny Górnej z cyklu „Madonny” z 2005 roku oraz tekę 29 fotografii z 18 projektów Katarzyny Kozyry „Friends 2019” z 2018 roku.

Nie zabraknie klasyków polskiej sztuki fotograficznej. Nawet na 250 tys. złotych estymowana jest cena zestawu sześciu fotografii Stanisław Ignacego Witkiewicza. Portrety „Witkacego” z 1931 roku należą do cyklu „Miny”. Z lat 30. XX wieku pochodzą też „Kompozycja heliograficzna XLI” autorstwa Karola Hillera oraz prace Tadeusza Wańskiego (m.in. „Ślady nart”).

Podczas aukcji fotografii klasycznej i awangardowej wystawione zostaną łącznie 102 prace. Kolejne 53 zdjęcia znajdują się w katalogu „Mistrzowie aktu”. Wśród nich fotografie takich znanych artystów, jak: Szymon Brodziak (m.in. „Chicken legs” z 2011 roku), Jan Saudek (prace z lat 70. i 80 XX wieku) oraz Wacław Wantuch.

Fotografie, doceniane coraz bardziej przez kolekcjonerów i inwestorów na całym świecie, osiągnęły rangę pełnowartościowych dzieł sztuki, bijąc kolejne rekordy cenowe. Jednym z nich jest dzieło gwiazdy światowej fotografii Davida LaChapella. Wiosną 2021 roku sprzedało się ono w DESA Unicum za 700 tys. złotych, stając się najdroższym zdjęciem wylicytowanym do tej pory w Polsce. Światowych i krajowych mistrzów nie zabraknie również podczas kolejnej edycji aukcji fotografii kolekcjonerskiej, największego tego typu wydarzenia w Polsce. Wśród wystawianych prac ważne miejsce zajmują fotografie polskich artystek, które ukształtowały sztukę współczesną, m.in. Natalii LL, Ewy Partum, Katarzyny Kozyry oraz Katarzyny Górnej – mówi Katarzyna Żebrowska, Starszy Specjalista Działu Sztuki Współczesnej DESA Unicum.