Sztuka na wakacje – letnie wystawy i aukcje online w DESA Unicum

W letnim kalendarzu największego polskiego domu aukcyjnego znajdzie się sporo ciekawych projektów, począwszy od malarstwa dziewiętnastowiecznego po dzieła artystów nam współczesnych. Rosnąca liczba aukcji online pozwala na licytowanie upatrzonych obiektów z dowolnego miejsca. Ci, którzy preferują bezpośredni kontakt z dziełami sztuki mogą obejrzeć część z prezentowanych na aukcjach prac w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie. Oto kilka aukcji, które poprzedzać będą wystawy.

DESA Unicum
Od 7 lipca zapraszamy na wystawę przedaukcyjną „Na styku epok. Malarstwo XIX wieku”. Zebrane prace odzwierciedlają charakter epoki, obfitującej w różnorodne artystyczne tendencje, nurty i style. Pompatyczny akademizm twórców skupionych wokół oficjalnych instytucji kultywujących tradycje romantyczne napotkał konkurencję ze strony artystów poszukujących nowych form wyrazu. Przełomu w sztuce dokonali zwolennicy realizmu, a później zachwyceni światłem i czystymi barwami impresjoniści, którzy na nowo zdefiniowali postrzeganie i obrazowanie rzeczywistości. Począwszy od drugiej połowy XIX wieku rodziła się sztuka modernistyczna.

Wśród autorów 32 dzieł znajdą się największe nazwiska polskiej sztuki tego okresu. Najwyżej wycenione dzieło to „Dyliżans w miasteczku” Maksymiliana Gierymskiego z estymacją 250-250 tys. złotych. Zmarły w młodym wieku artysta malował sceny batalistyczne i rodzajowe, sceny myśliwskie, epizody z powstania styczniowego oraz nastrojowe pejzaże i scenki rodzajowe z Mazowsza i Podlasia. Dziesięciokrotnie niższą wycenę ma szkic do obrazu „Anioł Pański”, jednego z najważniejszych dzieł polskiego realizmu autorstwa jego brata Aleksandra. Panoramiczne płótno Wilhelma Kotarbińskiego „Triumfator”, przedstawiające orszak zwycięskiego wodza, jeden z ulubionych motywów twórczości autora, zwraca uwagę żywymi barwami i rozmytą formą. Ciekawą proweniencję ma dzieło Władysława Czachórskiego „Wnętrze klasztoru (schody)”, pochodzące ze zbiorów Izabelli Galickiej – polskiej historyczki sztuki, która wraz z Hanną Sygietyńską-Kwoczyńską w 1964 roku w kościele w Kosowie Lackim odkryła „Ekstazę św. Franciszka” El Greco, jedyny obraz malarza w zbiorach polskich. Aukcja online będzie trwać do 13 lipca.

DESA Unicum
W zupełnie inne klimaty wprowadzi nas wystawa prac „Włodzimierz Pawlak. Notatki o sztuce”. Kompozycje malowane przy użyciu różnych kolorów stanowią odniesienie do najważniejszych prac artystów awangardowych jak Władysław Strzemiński, Kazimierz Malewicz czy Henryk Stażewski. Pawlak dokonuje syntezy i analizy prac słynnych awangardzistów, których twórczość odegrała największą rolę w kształtowaniu się teorii obrazu w XX wieku. Swoisty malarski szkicownik stał się dla niego polem doświadczeń i badań, a także formą gromadzenia wiedzy o sposobach, technikach i właściwościach przedstawiania. Na aukcji znalazły się 22 obiekty, które można licytować online już od 4 lipca.

Włodzimierz Pawlak to jeden z najsłynniejszych i najwybitniejszych malarzy współczesnych. Oprócz dzieł malarskich tworzy sztukę performatywną, rzeźby i instalacje oraz poezję. Jest współzałożycielem kultowej Gruppy – słynnego kolektywu artystycznego lat 80. Jego pracą dyplomową był cykl obrazów, które zostały zamalowane w geście solidarności z autorami politycznych napisów na miejskich murach. W twórczości Pawlaka obecne są wątki polityczne i społeczne, a także kwestie roli i sprawczości sztuki. Za cykl „Dzienniki” zdobył Grand Prix XXII Międzynarodowego Festiwalu Malarstwa w Cagnes-sur-Mer w 1990 roku. Jest także laureatem Nagrody im. Jana Cybisa w 2017 roku. Wystawione na aukcję prace można oglądać od 13 do 18 lipca.

25 lipca 2022 roku kończy się aukcja on-line „Reliefy i Faktury”, poświęcona pracom, które wychodzą poza dwa wymiary. W jej ofercie znajdą się znakomite przykłady zarówno malarstwa materii, jak i abstrakcji geometrycznej. Będą to przykłady dzieł najważniejszych twórców powojennych, które łączą w sumie doświadczenia zdobyte na polu rzeźby oraz malarstwa. W ofercie aukcji znajdą się prace takich twórców jak Aleksander Kobzdej, Andrzej Nowacki, Victor Vasarely. Aukcji będzie towarzyszyć wystawa, dostępna dla zwiedzających od 14 lipca.

Aukcja online prac Nikifora Krynickiego i Edwarda Dwurnika, jest kolejnym projektem aukcyjnym, który przybliża polskim kolekcjonerom twórczość tych niezwykłych artystów. Nikifor Krynicki (właśc. Epifaniusz Drowniak) jest bez wątpienia jednym z najbardziej znanych na świecie malarzy nieprofesjonalnych. O pochodzeniu i życiu Nikifora wiadomo niewiele, jednak jego twórczość cieszy się stale rosnącą popularnością. Wychowany przez matkę, ograniczony przez wadę słuchu i wymowy, żyjący w samotności i ubóstwie, poprzez malarstwo nawiązywał kontakt ze światem zewnętrznym.

Jako pierwszy na twórczość artysty zwrócił uwagę ukraiński malarz Roman Turyna 1930 roku. Już w 1930 roku zorganizowano Nikiforowi wystawę we Lwowie, a w kolejnym roku jego prace pokazano na zbiorowej wystawie w Paryżu. Międzynarodową karierę Nikifora zapoczątkowała pierwsza indywidualna wystawa w kwietniu 1959 r. w galerii Diny Vieny w Paryżu. W Polsce rok przed śmiercią artysty odbyła się jego retrospektywna wystawa w warszawskiej Zachęcie. Prace Nikifora, tworzone ołówkiem, kredką, lub akwarelą i gwaszem, w niewielkim formacie, przedstawiają główniej pejzaże i fantazje architektoniczne, krajobrazy z okolic Krynicy oraz
wizerunki świętych. Nikifor był wysoce płodnym twórcą, stworzył blisko 40 tysięcy dzieł. Fascynację twórczością Nikifora z łatwością można dostrzec w pracach Edwarda Dwurnika, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy współczesnych. W ciągu swojej wieloletniej kariery pozostawił po sobie ponad 8 tysięcy obrazów oraz aż trzy razy tyle rysunków i szkiców, które skrupulatnie opisywał i dokumentował. Od swojego mistrza Dwurnik przejął dosadny realizm i groteskowość, swoistą postawę antyestetyczną, pospieszną formę oraz samodzielnie interpretowany prymitywizm. Artysta mówił o Nikiforze „Był moim najważniejszym mistrzem, właściwie jedynym. (…) Do dzisiaj, ilekroć wychodzę w plener lub maluję akwarelką, mam przed oczami tamtą wystawę”. 1 Wpływ Nikifora widać szczególnie w realizowanym od 1966 roku cyklu „Podróże autostopem”, w którym przedstawiał widoki polskich miast uchwycone z lotu ptaka, pozbawione linii horyzontu, gęsto wypełnione architekturą oraz postaciami.

Wystawę można zwiedzać w dniach 18-27 lipca. Znajdą na niej coś dla siebie zarówno kolekcjonerzy z dłuższym stażem, jak i początkujący amatorzy sztuki naiwnej, którzy będą mieli szansę zakupu prac artysty w „okazyjnych” cenach.

Od 19 lipca będzie można oglądać ekspozycję „Dzikość i ekspresja”. Ten cykliczny projekt DESA Unicum poświęcony sztuce lat 80., ale także twórczości tych artystów, dla których poetyka ekspresjonistyczna stanowiła punkt wyjścia do własnych artystycznych działań. Nowa ekspresja w sztuce współczesnej pojawiła się już pod koniec lat 60., jednak pełen rozkwit przeżyła właśnie w latach 80. Stanowiła odskocznię od popularnych wówczas kierunków, takich jak abstrakcja geometryczna czy minimal art. Cechy charakterystyczne nowej ekspresji to specyficznie pojmowany figuratywizm, ludyczność, liczne odniesienia do popkultury, rozmach i nieskrepowanie żadnymi zasadami obrazowania. Wystawa potrwa do 5 sierpnia, dnia zakończenia aukcji online.

Wystawy przedaukcyjne dostępne są dla zwiedzających w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A od poniedziałku do piątku w godzinach 11–19, w soboty 11–16. Wstęp na ekspozycje jest bezpłatny.

Kalendarz najbliższych aukcji w DESA Unicum

6-20.07.2022 – Mali Mistrzowie Pejzażu (aukcja online)
8-22.07.2022 – Polska Szkoła Plakatu. Film i teatr (aukcja online)
11-25.07.2022 – Reliefy i faktury (aukcja online)
13-27.07.2022 – Nikifor/Dwurnik (aukcja online)
28.07.2022 – Młoda sztuka (aukcja live)
15-29.07.2022 – Szkło Kotliny Kłodzkiej (aukcja online)
19.07-2.08.2022 – Varsaviana (aukcja online)
19.07-5.08.2022 – Dzikość i ekspresja (aukcja online)