Fangor i Juszkiewicz – najgorętsze nazwiska awangardy oraz nowego pokolenia w DESA Unicum

Początek jesiennego sezonu aukcyjnego upływa w DESA Unicum pod znakiem sztuki współczesnej na najwyższym, światowym poziomie: 20 września kolekcjonerzy będą mogli powalczyć o prace uznanych już twórców pokolenia po 1989 roku, a 22 września pod młotek trafią dzieła wybitnych klasyków awangardy. Wylicytowanych zostanie łącznie ponad 120 obiektów, które wcześniej będzie można podziwiać na bezpłatnej wystawie przedaukcyjnej w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1 A w Warszawie. Nawet na 2,5 mln zł estymowana jest wartość obrazu mistrza op artu Wojciecha Fangora z 1970 r. Kolekcjonerską gratką jest również nietypowy obraz Ewy Juszkiewicz, jednej z najbardziej poszukiwanych przez światowych kolekcjonerów artystek, zainspirowany zaginionym dziełem Paula Klee.

Ewa Juszkiewicz

Ewa Juszkiewicz

Sztuka współczesna to jeden z kluczowych i najbardziej dochodowych segmentów rynku aukcyjnego. Tylko w pierwszej połowie 2022 r. wpływy z niego wyniosły w DESA Unicum 54,2 mln zł. W tym samym okresie całkowity obrót wylicytowanych przez nią dzieł sztuki sięgnął 114,7 mln zł. To o 11 proc. więcej niż w rekordowym 2021 r.

Rok 1970 roku, w którym powstał prezentowany przez DESA Unicum magnetyzujący okrąg „M 67” Wojciecha Fangora, zapisał się w historii sztuki polskiej. To właśnie wtedy w Guggenheim Museum w Nowym Jorku została zorganizowana wystawa prac artysty – pierwsza, i jak na razie jedyna, indywidualna ekspozycja dzieł twórcy pochodzącego z Polski. Wystawa w ikonicznej świątyni sztuki współczesnej stanowiła symboliczne ukoronowanie twórczości Fangora i była potwierdzeniem jego wiodącej roli na międzynarodowej scenie artystycznej. Błękitne koło na szarym tle należy do eksperymentalnych kompozycji artysty przedstawiających różnokolorowe, pulsujące okręgi. Obok fal, to właśnie koła Fangora stały się symbolem światowego malarstwa optycznego. Litera M w tytule obrazu oznacza, że praca powstała pracowni artysty w amerykańskim Madison. Liczba „67” to numer porządkowy, który Fangor nadał kompozycji.

Seria obrazów z literą M ma na swym koncie wiele rekordów cenowych, na czele z płótnem „M 22” sprzedanym przez DESA Unicum w 2020 r. za ponad 7,3 mln zł. To zarazem trzeci najdroższy obiekt sztuki współczesnej sprzedany w historii DESA Unicum. Łącznie w pierwszej dziesiątce znajdują się aż cztery prace Fangora, kupione za łącznie ok. 17 mln zł.

Wojciech Fangor

Wojciech Fangor

Wśród prac uznanych artystów powojennych prezentowanych na wrześniowej aukcji „Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy” nie zabraknie również wysoko wycenianych dzieł Jerzego Nowosielskiego, Ryszarda Winiarskiego, Marka Sobczyka czy wczesnej kompozycji „Antykwariat” rozchwytywanego w ostatnim czasie Jana Tarasina. Obraz rangi muzealnej powstał w 1965 r., czyli w przełomowym momencie twórczości wybitnego artysty. To właśnie w połowie lat 60. w pełni wybrzmiało artystyczne credo Tarasina – koncepcja „przedmiotów policzonych”, której pozostał wierny do końca życia.

Ewa Juszkiewicz – jedna z najbardziej poszukiwanych artystek przez kolekcjonerów na świecie – przyzwyczaiła widzów do obrazów, dla których główną inspiracją są portrety kobiece. Autorka reinterpretuje, zmienia i nadaje nowe znaczenia przedstawieniom kobiet znanych z historii sztuki, zazwyczaj zasłaniając ich twarze, np. kwiatami, muszlami czy tkaninami. Jedną z jej najgłośniejszych prac jest obraz „Maria (After Johannes Cornelisz Verspronck)” sprzedany w 2021 r. za 352,8 tys. funtów brytyjskich (ok. 2 mln zł), czyli za ponad 10 razy więcej niż przewidywał dom aukcyjny Sotheby’s. Inspiracją dla prezentowanego przez DESA Unicum nietypowego płótna Juszkiewicz jest akwarela znana jako „Krajobraz ze wschodzącym księżycem” lub „Dom i księżyc” autorstwa szwajcarskiego artysty Paula Klee, związanego z kultową po dziś dzień artystyczno – designerską szkołą Bauhaus w Weimarze. Praca artystki należy do stworzonego w 2015 r. cyklu „Upadek kusi”, w którym na jej warsztat trafiły dzieła skradzione, zaginione lub zniszczone wskutek wojen czy pożarów. Przypuszcza się, że wybrana przez Juszkiewicz praca Klee znajduje się obecnie w kolekcji prywatnej. W 1937 r. skonfiskowana została przez nazistów jako przykład „sztuki zdegenerowanej”.

Podczas aukcji „Sztuka Współczesna. Nowe pokolenie po 1989” kolekcjonerzy będą mogli powalczyć również o prace Karoliny Jabłońskiej, Agaty Kus, Zbigniewa Rogalskiego, Jakuba Juliana Ziółkowskiego, Piotra Uklańskiego czy Rafała Bujnowskiego,. W ofercie znajduje się jego autoportret z 2017 r. pochodzący z cyklu „Perspective trap”. W obrazach tej serii, sprawiających wrażenie fotografii, Bujnowski zgłębiał pojęcie iluzji, podważając u widzów tradycyjny sposób patrzenia na trójwymiarowe obiekty.

Aby być na bieżąco koniecznie śledź nasza zakładkę ART gdzie znajdziesz nowinki ze świata sztuki i nie tylko.

UDANA PIERWSZA POŁOWA ROKU W DESA UNICUM

W pierwszej połowie 2022 r. wiodący dom aukcyjny w Polsce zorganizował łącznie 98 aukcji komercyjnych (57 aukcji stacjonarnych i 41 online) oraz osiem charytatywnych (z czego cztery na rzecz uchodźców z Ukrainy). Rok wcześniej odbyło się 96 aukcji komercyjnych (47 stacjonarnych i 49 online) oraz pięć charytatywnych.

Wyniki sprzedaży DESA Unicum w pierwszym półroczu 2022 roku potwierdzają dobrą kondycję firmy. Pomimo trudnej sytuacji wywołanej wojną na Ukrainie odnotowaliśmy 11-proc. wzrost w porównaniu z rekordowym dla polskiego rynku sztuki 2021 r. Nasze aukcje cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem kolekcjonerów. Oznacza to, że dzieła sztuki pozostają atrakcyjną formą inwestycji kapitału. Dlatego również na „wysoki sezon” na rynku sztuki, przypadający na ostatnie miesiące roku, przygotowaliśmy bardzo interesującą ofertę dla naszych klientów – mówi Agata Szkup, Prezes DESA Unicum.

W pierwszym półroczu, nie pozostając obojętnymi na to, co dzieje się wokół nas, zwiększyliśmy liczbę aukcji charytatywnych, których łączny obrót wyniósł 3,67 mln zł. Dochód z trzech aukcji wynoszący w sumie 1,4 mln zł przeznaczony został wyłącznie na wsparcie uchodźców ukraińskich. Cała suma przekazana została Fundacji Ocalenie, prowadzącej działania pomocowe na przejściach granicznych i w punktach recepcyjnych w różnych miejscach kraju. Z pewnością na tym nie poprzestaniemy – dodaje Agata Szkup.