Ukraina! Festiwal Filmowy już 19 września w Krakowie!

Ukraina! Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 19-22 września 2022 r w krakowskim Kinie pod Baranami. W październiku i listopadzie festiwal odbędzie się jeszcze w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Białymstoku, Gliwicach, Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu, Gdańsku, Lublinie i Żywcu a także online od 1 do 14 listopada 2022 na platformie VOD.Warszawa.

Ukraina! Festiwal Filmowy

Ukraina! Festiwal Filmowy

Ukraina! Festiwal Filmowy to jedyny festiwal filmów ukraińskich w Polsce. W tym roku będzie to już siódma edycja. W ramach programu łącznie pokazanych zostanie ponad 50 filmów, w tym nowe filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, a zarazem najlepsze, nagradzane na festiwalach filmy, które powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich lat. Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów.

W ramach krakowskiej edycji festiwalu zostanie zaprezentowanych sześć filmów, docenianych i nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym filmy opowiadające o trudnych, wojennych losach kobiet w Ukrainie, jak np. tegoroczny ukraiński kandydat do Oskara film Klondike reż. Maryna Er Gorbach, którego akcja rozgrywa się w Donbasie w 2014 roku po inwazji Rozji na Ukrainę, zwycięzca nagrody publiczności na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu film 107 matek Pétera Kerekesa oraz historia poszukujących zaginionych bliskich (wyróżniona ponad 50 nagrodami filmowymi) Matka apostołów, reż. Zaza Buadze.

O wojnie wspomina się również w zrealizowanym przed inwazją na Ukrainę mrocznym kryminale Pamfir w reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuka, który stał się zapowiedzią nadchodzącego dramatu. Z traumą niewoli mierzy się intrygujące stroną wizualną Odbicie, nowy film Walentyna Wasjanowycza – twórcy nagradzanej Atlantydy (2019), natomiast Szczedryk Olesyi Morgunets-Isaenko cofa się do czasów międzywojnia i zamieszkałego przez Ukraińców, Żydów i Polaków Stanisławowa. Cały dochód z pokazu tego filmu (we wtorek, 20 września) zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie w ramach inicjatywy Cinema Aid Ukraine.

Więcej informacji o filmach:

PAMFIR, reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, dramat, Ukraina 2022, 102’
Tajemnicze postaci w diabelskich maskach i strojach ze słomy przypominają figury rodem z folk horroru, ale przygotowania do tzw. malanki – ludowych obchodów Nowego Roku – są tu raczej tłem dla mrocznego dramatu kryminalnego. Leonid, zwany Pamfirem, przed laty porzucił przemytniczy proceder, żeby zarabiać uczciwe pieniądze w Polsce. Po dłuższej nieobecności wraca do rodzinnej wioski gdzieś na granicy Ukrainy z Rumunią. Stęskniony za nim syn w akcie desperacji podpala lokalną cerkiew – wierzy, że w ten sposób zatrzyma ojca w domu. Problem w tym, że świątynia nie należy już do Kościoła, lecz do miejscowej mafii. Leonid musi uruchomić dawne przestępcze kontakty, by spłacić dług, a każda decyzja, którą podejmuje, wciąga go coraz bardziej w sieć korupcyjnych i mafijnych układów. Film nagrodzony na: MFF Cannes 2022, sekcja Quinzaine des réalisateurs.

KLONDIKE, dramat, Maryna Er Gorbach, Ukraina, Turcja 2022 / 100’
Donbas, 2014 rok. Początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Irka i jej mąż Tolik spodziewają się dziecka. W środku nocy fragment zestrzelonego samolotu burzy ścianę ich domu. Jednak zamiast uciekać z kraju tak jak najbliżsi sąsiedzi, oni postanawiają zostać i przetrwać w coraz trudniejszych warunkach.
Film nagrodzony na: MFF w Berlinie 2022 – Nagroda Jury Ekumenicznego, Sundance FF 2022 – najlepszy reżyser (World Cinema Dramatic), MFF w Stambule 2022 – Złoty Tulipan, najlepszy turecki film roku, najlepsze zdjęcia, MFF w Seattle 2022 – Wielka Nagroda Jury, Ukraiński kandydat do Oskara 2022.

107 MATEK, dramat, reż. Péter Kerekes, dramat, Słowacja, Czechy, Ukraina 2021 / 92’
Lesya popełniła zbrodnię w afekcie, za którą dostała siedmioletni wyrok w jednym z odeskich zakładów karnych dla kobiet. Właśnie urodziła swoje pierwsze dziecko, a teraz wkracza w świat zamieszkany wyłącznie przez kobiety: więźniarki, pielęgniarki i strażniczki, kobiety w różnym wieku, żony i wdowy, córki, siostry, kobiety w ciąży, a także kobiety z dziećmi. Gdyby nie kolor munduru, czasem trudno byłoby odróżnić, kto jest kim.
Film nagrodzony na: MFF w Wenecji 2021 – najlepszy scenariusz (sekcja Horizons), MFF w Chicago 2021 – najlepszy reżyser, FF w Cottbus 2021 – najlepszy film, MFF Nowe Horyzonty 2022 – nagroda publiczności

MATKA APOSTOŁÓW | MATY APOSTOLIV reż. Zaza Buadze, Ukraina 2020, 120’
W poszukiwaniu syna-pilota, którego humanitarny samolot został zestrzelony nad okupowanymi Klondike, terenami Ukrainy, matka trafia do zupełnie obcego i agresywnego świata, gdzie wszystko przesiąknięte jest nienawiścią i cierpieniem. W tym piekle nie tylko szuka syna, ale mając w sercu wielką miłość, zmienia wszystkich, których spotyka na swojej drodze. Film nagrodzony: Cannes World Film Festival 2022: Najlepszy film, Najlepszy reżyser, MFF w Kijowie 2021: Najlepszy film, MFF w Ontario 2021: Najlepszy reżyser, Najlepsza aktorka, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy aktor drugoplanowy.

ODBICIE | VIDBLYSK reż. Walentyn Wasjanowycz, Ukraina 2021, 125’
Ukraiński chirurg Serhij zostaje schwytany przez rosyjskie siły zbrojne w strefie konfliktu we wschodniej Ukrainie i podczas pobytu w niewoli jest narażony na przerażające sceny upokorzenia, przemocy oraz obojętności wobec ludzkiego życia. Po uwolnieniu wraca do swojego wygodnego mieszkania z klasy średniej i próbuje znaleźć cel w życiu, odbudowując relacje z córką i byłą żoną. Uczy się na nowo jak być człowiekiem, jak być ojcem i pomagać córce, która potrzebuje jego miłości i wsparcia. Film nagrodzony: MFF Toronto 2021: nominacja dla najlepszego reżysera, MFF Wenecja 2021: nominacja dla najlepszego filmu.

SZCZEDRYK | SHCHEDRYK, reż Olesya Morgunets-Isaenko, Ukraina, Polska 2021, 122’
Szczedryk to historia o trzech rodzinach – ukraińskiej, polskiej i żydowskiej – o ich wspólnym życiu w dużym domu w Stanisławowie w latach 1938-1944. Kiedy Sowieci, a później Niemcy okupują miasto, Żydzi i Polacy są prześladowani i mordowani. Ukraińska nauczycielka, poświęcając swoje życie, ratuje dzieci sąsiadów i własna córkę.

Więcej informacji o programie Ukraina! Festiwal Filmowy: https://kinopodbaranami.pl/wydarzenie.php?evnt_id=5219