Anioły z Sindżaru – premiera dokumentu koprodukcji HBO Max w reżyserii Hanny Polak 30 września w HBO Max

Anioły z Sindżaru w reżyserii nominowanej do Oscara Hanny Polak to poruszający dokument opowiadający o ludobójstwie Jezydów, jakiego w 2014 roku w irackim Sindżarze dokonało ISIS. Główni bohaterowie, Hanifa i Saeed, cudem przeżyli masakrę. W filmie pojawia się także Nadia Murad – Jezydka, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, jednocześnie siostra Saeeda. Hanna Polak daje głos ocalałym i pokazuje, jak wielką mają w sobie moc, żeby uratować z niewoli bliskich, dać świadectwo okrutnemu bestialstwu i ocalić wiarę w człowieczeństwo. Premiera filmu odbędzie się 30 września w HBO Max.

Hanifa, główna bohaterka dokumentu, cudem uniknęła porwania przez żołnierzy ISIS, którzy brutalnie napadli w 2014 roku na społeczność jezydzką, będącą mniejszością etniczną i religijną, mieszkającą w irackim regionie Sindżar. Pięć młodszych, nastoletnich sióstr Hanify nie miało tyle szczęścia – zostały uprowadzone, a następnie poddane torturom i niejednokrotnie zgwałcone. Hanifa podejmuje się niebezpiecznej misji odnalezienia sióstr i sprowadzenia ich do domu. Obiecała to ojcu, który zmarł po tym, jak dowiedział się, jak okrutnie żołnierze ISIS potraktowali jego córki. Hanna Polak, towarzysząc jej w poszukiwaniach, demaskuje skalę dokonanej zbrodni i pokazuje, jak mimo doznanej tragedii niezwykle silną i zdeterminowaną kobietą jest Hanifa.

Przed ludobójstwem byliśmy farmerami. Pracowaliśmy razem, żyliśmy wszyscy obok siebie. Byliśmy szczęśliwymi ludźmi i szanowaliśmy się nawzajem – mówi w filmie Saeed, drugi bohater filmu, który także cudem ocalał i widział, w jak bestialski sposób zostali zamordowani jego bliscy. Hanna Polak jedzie z nim do rodzinnej wioski, z której zostały tylko gruzy i kości zamordowanych mieszkańców. Relacje Saeeda uświadamiają, jak łatwo można zniszczyć życie niezagrażającej nikomu społeczności, tylko dlatego, że wyznaje ona inną wiarę.

W filmie pojawia się także Nadia Murad, Jezydka, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, której udało się uciec z niewoli. Jest siostrą Saeeda, który ze wzruszeniem ogląda jej mowę noblowską. Nadia apeluje w niej o pomoc i stawia światu ważne pytania. Zastanawia się także, jak to jest możliwe, że w XXI wieku, dobie globalizacji i praw człowieka, dokonuje się masakry niewinnej ludności i oddaje do niewoli seksualnej prawie 7 tysięcy niewinnych, często bardzo młodych Jezydek, a świat nic nie robi, żeby je ocalić.

Film Anioły z Sindżaru, pokazując ogrom dokonanej zbrodni, jest wołaniem o sprawiedliwość. Uświadamia także, że przemoc, niezależnie od szerokości geograficznej, zawsze wygląda tak samo.

Dokument Anioły z Sindżaru został wyprodukowany przez HBO Max, Hanna Polak Films, Saxonia Entertainment, Česká Telewize, z udziałem ZDF we współpracy z Arte. Produkcja zdobyła Grand Prix Dolnego Śląska tegorocznego 19. Millenium Docs Against Gravity, a także Nagrodę Najlepszego Filmu Polskiego 19. Millenium Docs Against Gravity. Film został również zakwalifikowany na listę tytułów kandydujących do nominacji do Europejskich Nagród Filmowych.

Premiera dokumentu Anioły z Sindżaru w reż. Hanny Polak odbędzie się 30 września w HBO Max, a emisja w HBO 27 października.