Olsztyn Green Festival to wydarzenie adresowane do fanów dobrej muzyki, ceniących piękno natury oraz zdrowy styl życia. To już kolejna edycja OGF, malowniczo położonej imprezy z pełną barw polską muzyką. W tym roku 13 i 14 sierpnia w Centrum Rekreacyjno-Sportowym „Ukiel” w Olsztynie wystąpią m.in. Brodka, Łona i Webber, Pustki, Kortez, Rebeka, Domowe Melodie.

Mimo że to dopiero trzecia edycja imprezy, Olsztyn Green Festival już jest rozpoznawalną marką wśród fanów muzyki – rozpoznawalną, bo na gęstej scenie festiwalowej wyróżnia się prostym, ale chwytliwym pomysłem. Stawia na polskich artystów, z różnych stron muzycznej mapy, mistrzów w swoich gatunkach, popie, elektronice, rocku, hip-hopie, pochodzących w końcu z różnych pokoleń. To artyści, którzy regularnie wyprzedają sale koncertowe, występują, często w roli głównej, na innych festiwalach. To w końcu artyści, którzy piszą arcypiękne piosenki tworzące współczesną ścieżkę dźwiękową polskiej muzyki popularnej. „Horses” Brodki, „Jedno z nas” Króla, „Zostań” Korteza, „O krok” Pustek, „Melancholia” Rebeki, „Phoenix” Sorry Boys, „Błąd” Łony i Webbera to prawdziwe perły. A każdy z artystów festiwalu ma ich w zanadrzu cały arsenał.

Aż połowa artystów przyjeżdża do Olsztyna ze świeżo wydanymi płytami. Brodka przedstawi swój album „Clashes”, niezwykłą płytę wydaną w brytyjskiej oficynie [PIAS], przemyślaną, misternie skonstruowaną, przebojową w sposób nieoczywisty, intrygującą do narkotycznego wręcz zasłuchania. Swój nowy album „Bang”, przebojowo-taneczny, fluorescencyjny w melodiach wydała też niedawno Reni Jusis. Nowymi kompozycjami mogą (i powinni, bo album „Nawiasem mówiąc” jest świetny) pochwalić się Łona i Webber, artyści, którzy ze słów i dźwięków konstruują niezwykłe literackie miniaturki.

Z impetem na polską scenę wdarł się Piotr Zioła, którego retro w duchu, nowoczesny w wykonaniu album „Revolving Door” jest jednym z objawień tego roku. Niełatwo też znaleźć konkurencję w wadze ciężkiej poetyckiej, nastrojowej dla płyty „Przez sen” Króla, niełatwo też dorównać mu koncertowo. Swoją siłę, mierzoną już w skali europejskiej, potwierdził duet Rebeka, którego mądrze taneczna i tanecznie mądra płyta „Davos” to kolokwialnie i brzydko, ale bardzo prawdziwie mówiąc, jeden z polskich muzycznych towarów eksportowych. Nowe piosenki wykona również Ania Dąbrowska, której szósty już album „Dla naiwnych marzycieli” ukazał się w marcu. Dąbrowska to jedna z czołowych artystek polskiego popu, a do czołówki szybko zmierza Soniamiki, której debiutancki album „Federico” ukazał się wiosną tego roku. Nową płytę nagrali też Natalia Grosiak z Mikromusic oraz Bolek Makabreski (znany m.in. z zespołów Ahimsa, Elvis Deluxe czy The Black Tapes). Wspólnie stworzyli Projekt Makabreski, skrzyżowanie muzyki i teledyskowego serialu.

Pozostali artyści przyjadą do Olsztyna z muzyką przećwiczoną koncertowo, nagradzaną i wyróżnianą. W rankingu na najlepszą płytę 2015 roku „Gazety Wyborczej” pierwsze miejsce zajął liryczno-rockowy album polsko-brytyjskiego duetu Smolik/Kev Fox. Niesłychanie nastrojowo, melancholijnie zabłysnęła też płyta „Bumerang” Korteza – przyniosła artyście Fryderyka (w rankingu „Wyborczej” uplasowała się na 12. miejscu). Wydarzeniem był też nowy krążek Rity Pax „Old Transport Wonders”. Po jej wydaniu zespół Pauliny Przybysz zagrał serię świetnych koncertów, psychodelicznie wciągających, melodyjnie hipnotyzujących.

 

OLSZTYN GREEN FESTIVAL

13 i 14 sierpnia, Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” w Olsztynie.

W programie festiwalu również spotkania i warsztaty eko dla dzieci, zajęcia sportowe: flyboard, frisbee, fitness z siostrami Bukowskimi i aktywności Muzeum Sportu w Warszawie.

Karnety dwudniowe od 49 zł, bilety jednodniowe od 39 zł. Dzieci do lat 12 oraz osoby powyżej 65. roku życia wchodzą za darmo. Bilety są dostępne na olsztyngreenfestival.com, eBilet.pl oraz w salonach sieci Empik.

Więcej informacji na www.olsztyngreenfestival.com