Riverlights 2023 – Festiwal lata na Wiśle

Riverlights to niepowtarzalne widowisko – parada udekorowanych światłem łodzi, płynących w rytm hipnotycznej muzyki elektronicznej. W tym roku Riverlights startuje w ostatni dzień sierpnia.

Riverlights 2023
–  Riverlights stało się już wiślaną tradycją – mówi Przemek Dziubłowski, pomysłodawca i organizator wydarzenia – Cieszę się, że biuro kultury zauważyło potencjał tej imprezy, która staje się flagowym wiślanym warszawskim festiwalem.

W paradzie popłynie ponad dwadzieścia łodzi. Parada odbędzie się po zachodzie słońca – w lipcu został historycznie otwarty szlak dla nocnej żeglugi w Warszawie. Na razie – ze względu na brak odpowiedniego oświetlenia znaków na Moście Średnicowym – z wyłączeniem tego mostu. Oznacza to, że można pływać w nocy między Mostem Gdańskim a Średnicowym i dalej – nie przekraczając linii mostu – między Średnicowym a Łazienkowskim.

Niektórzy się śmieją, że znów Bareja, rzeczywiście duch z filmów pana Stanisława jest wciąż obecny – także na Wiśle. Jednak my – armatorzy, aktywiści, animatorzy nadwiślańskiego życia – cieszymy się, że po wielu latach w końcu doszło do otwarcia szlaku nocnego. Pamiętam jakim wyzwaniem było ustawianie jednorazowo szlaku w 2021 roku, by mogło odbyć się Riverlights w nocy. Dobrze było przecierać ten szlak, ale jeszcze lepiej, jak po Wiśle codziennie mogą się przemieszczać podświetlone jednostki – dodaje Dziubłowski.

Riverlights 2023 wystartuje z Dworca Wodnego WWA. Tutaj nastąpi zaokrętowanie jednostek. Popłynie reprezentacja warszawskiej żeglugi – motorówki, szkuty łodzie tradycyjne – baty, galary, łyżwa, małe statki. O oprawę muzyczną zadba grupa Jazxing, autorzy jednego z najciekawszych albumów muzyki elektronicznej w ubiegłym roku – „Pearls of the Baltic Sea”.

Wydarzenie towarzyszące odbędą się w nadwiślańskich miejscówkach – Dworzec Wodny WWA, Kalima i Przystań Nowa Fala.

• Dzięki wsparciu M. St. Warszawy udział w paradzie jest bezpłatny. Rezerwacje miejsc na paradę po wypełnienie formularza organizatora:
https://forms.gle/1HuCBufYcccAe8WR7
(liczba miejsc ograniczona)

Parada Riverlights 2023
31.08.2023
Start Parady: godz. 20.30, Dworzec Wodny WWA

Parada – Dworzec Wodny WWA – Podzamcze – Dworzec Wodny WWA