5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W CHORWACJI

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W CHORWACJI

Cieszymy się, że możemy przekazać tak dobre nowiny: już w maju odbędzie się okrągła, bo piąta edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Chorwacji! W tym roku święto polskiej kinematografii będziemy świętować aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie. Pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „Zlatna Vrata”.

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W CHORWACJI. Przygotowaliśmy program, który, mamy nadzieję, spodoba się naszej chorwackiej publiczności. Niezmiennie stawiamy na różnorodność repertuaru, dlatego zarówno miłośnicy dramatu, jak i komedii, znajdą filmy dla siebie.
Na tegorocznej „Wiśle” będziemy mieli możliwość zaprezentować dramat Konrada Aksinowicza „Powrót do tamtych dni”. Ojciec 14-letniego Tomka (w roli głównej Maciej Stuhr) wraca po latach emigracji z USA do Wrocławia, gdzie jego choroba alkoholowa powoli zaczyna niszczyć ich rodzinę. Niemniej ciekawą propozycją jest film Piotra Stasika „Ćmy”, który opowiada o grupie chłopców – uciekinierów z obozu dla graczy. Powodem ich ucieczki był brak dostępu do komputerów i Internetu. Film „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej przedstawia grupę teatralną tworzoną przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów, którzy pracują nad nową sztuką – adaptacją „Greka Zorby”.

Oprócz dramatów będziemy mieli przyjemność zaprezentować tragikomedię Darii Woszek „Maryjki”, która zdobyła Nagrodę Publiczności na Festiwalu OFF CAMERA w Krakowie w 2020 roku. W repertuarze nie zabraknie także komedii. Konfrontację dwóch światów podczas wesela zobaczymy w filmie „Teściowie” Jakuba Michalczuka. W rolę teściów wcielili się świetni aktorzy: Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Izabela Kuna oraz Adam Woronowicz. „Biały potok” Michała Grzybowskiego przeniesie nas na osiedle o tytułowej nazwie, gdzie przyjaźń dwóch par zostaje wystawiona na próbę. W komediach tych nie brakuje refleksji na temat współczesnych relacji ludzi, które okraszone są nietuzinkowym poczuciem humoru.
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin wybitnego polskiego reżysera Jerzego Kawalerowicza, którego twórczość nie mieści się w ramach jednego nurtu czy stylu. Z tej okazji chcemy Państwu pokazać jeden z najlepszych filmów jego autorstwa pt. „Pociąg”. To współczesny melodramat z elementami kryminału, nie pozbawiony odniesień do „polskiej szkoły filmowej”, ale nakręcony bez patosu i zbędnej dramatyzacji.
Oprócz filmów fabularnych w repertuarze znajdzie się także film dokumentalny: „Antybohater” Michała Kaweckiego. Bohater jest wielokrotnym mistrzem Polski w narciarstwie alpejskim osób niepełnosprawnym. Chłopak traci miejsce w polskiej Kadrze Narodowej i jego kariera staje pod znakiem zapytania, gdy zostaje oskarżony o kradzież skuterów.

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W CHORWACJI

Zapraszamy do obserwowania naszej strony internetowej www.festiwalwisla.pl (http://www.festiwalwisla.pl), a także do śledzenia naszego profilu na FB (Polish Film Festival „Vistula”/ Festiwal „Wisła”) oraz na Instagramie (vistula_festival), gdzie relacjonujemy na bieżąco wszystkie nasze wydarzenia. Do zobaczenia w kinach!