Urządzenie pokoju dla rodzeństwa to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, gdy dzieci różnią się płcią lub dzieli je większa różnicą wieku. Jak pogodzić ich potrzeby i sprawić, by pociechy czuły się komfortowo? W jaki sposób dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń, zwłaszcza, kiedy nie jest duża? Mamy dla Was kilka dobrych rozwiązań aranżacyjnych.

Pokój z podziałem na strefy

Wyodrębniając w pokoju dwa obszary wyznaczasz dla każdego dziecka jego prywatną przestrzeń. Jest ona szczególnie ważna, gdy syn lub córka w wieku szkolnym dzieli pokój z przedszkolakiem. Starsze dziecko musi mieć miejsce do spokojnej nauki i odrabiania lekcji bez ryzyka niechcianej ingerencji siostry lub braciszka. Maluch ma mieć sprzyjające warunki do bezpiecznej zabawy. Dobry pomysł to zastosowanie niewielkiej ścianki działowej albo lekkiego parawanu. Można również wprowadzić umowną granicę, dzieląc pokój na obszary kolorystyczne – np. kącik z przewagą zieleni należy do synka, a liliowe wnętrze do córeczki. Pozwól dzieciom na samodzielny wybór barw.

Łóżko na górze, łóżko na dole

Łóżko piętrowe w pokoju rodzeństwa to rozwiązanie, które od dawna się sprawdza. Teraz pozwala nie tylko na zaoszczędzenie przestrzeni, ale również wspaniale zdobi pokój. Wszystko dzięki różnorodnym kształtom i szaleństwu kolorów. Łóżko, które ma kształt domku, samochodu czy statku kosmicznego będzie inspiracją dla wielu wspaniałych zabaw. Niektóre modele wyposażone są w niewielkie zjeżdżalnie.

Wybierając mebel należy jednak zwrócić uwagę zwłaszcza na kwestię bezpieczeństwa. Szczeble drabinki nie mogą być śliskie, a górne łóżko musi mieć solidną barierkę ochronną, która zabezpieczy dziecko przed wypadnięciem w czasie snu.

Meble i dodatki

Żeby podzielić odmienne potrzeby dwojga małych lokatorów można wybrać uniwersalny zestaw mebli albo zdecydować się na tak zwane meble modułowe. To drugie rozwiązanie ma kilka sporych zalet. Najważniejsza to możliwość kreatywnego aranżowania pokoju, ciekawego łączenia (i oddalania) przestrzeni zabawy, nauki i odpoczynku. Nie bez znaczenia jest także opcja dostosowania mebli do wieku dzieci, dzięki czemu komplet pasuje zarówno do wystroju wnętrza malucha, jak i starszej pociechy, a nawet nastolatka. Prosty, a zarazem efektowny, sposób na podział mebli to ozdobienie ich kolorowymi naklejkami.

– Urządzając pokój dla dwojga dzieci rodzice często wybierają u nas różne zestawy naklejek z motywami zwyczajowo przeznaczonymi dla chłopców i dziewczynek lub odmienne komplety z księżniczkami i autkami – wyjaśnia konsultantka sklepu internetowego tapetuj.pl. Dzieci mają dzięki nim wiele frajdy, przyklejając je na meble, a później wiedzą od razu, która szuflada czy szafka do kogo należy.