Joga Festiwal – rozmowa z Włodkiem Łagodzkim

Włodek Łagodzki to osoba niezwykła. Jest on nauczycielem MAHA JOGI, trenerem capoeiry, instruktorem kettlebell i giriewoj sport, tłumaczem, autorem i redaktorem haseł Wielkiej Encyklopedii PWN oraz filozofem. W rozmowie z nami opowiada historii swojej joginowej ścieżki.

Podejście Włodka do jogi wynika z długotrwałych studiów sanskryckich traktatów jogi, praktyki różnych ścieżek u mistrzów indyjskich i tybetańskich, jak również inspiracji najnowszymi osiągnięciami osteopatii, medycyny sportowej, terapii czaszkowo-krzyżowej i neurokinezjologii.

MAHA JOGA to radosna i odmładzająca forma ćwiczeń. Polega na rozwijaniu sprawności psychofizycznej w harmonii z oddechem. Skupienie na świadomym odczuwaniu (propriocepcja) wyzwala lekkość, miękkość i płynność w ruchu oraz ułożeniu ciała. Skutkiem jest rozwój siły i gibkości oraz stan głębokiego odprężenia i wyciszenia. Osiąga się to poprzez specjalnie wykonywane: ćwiczenia dynamiczne, pozycje statyczne, płynne sekwencje pozycji zgrane z oddechem i bezdechem.

Co skłoniło Cię do uprawiania formy aktywności, którą jest joga?

Joga przywraca równowagę wewnętrzną i zewnętrzną, uzdrawia ciało, psychikę i relacje z innymi, umożliwia i rozwija empatię, odmładza i wzmacnia.

Jaki rodzaj jogi jest Twoją ścieżką i dlaczego?

Maha-joga dba o wszechstronny rozwój osobisty oraz dobro świata i istot, wzmacnia zdrowie i zapewnia szczęśliwe samopoczucie.

Jak wygląda Twoja ścieżka?

Fundamentem Maha-joga jest rozwój moralny i silny charakter, regulacja umysłu, ciała, uczuć i woli, spełnienie w codziennym życiu i poszukiwanie prawdy.

Jak często praktykujesz?

Praktykuję codziennie i systematycznie, ciało, oddech i umysł są polem dla praktyki ustawicznej.

Które pozycje są Twoimi ulubionymi, a które sprawiają największą trudność?

Uwielbiam pozycje medytacyjne, a największą trudność sprawiają mi pozycje ekstremalne.

Jak zmotywować się do praktyki?

Praktykę wspierają dobre relacje z bliskimi nam ludźmi, jak i ład wewnętrzny.

Gdzie najlepiej zacząć się uczyć?

Najlepiej się uczyć nawiązując współpracę z wiarygodnym, kompetentnym i życzliwym nauczycielem.

Jak praktykować, aby osiągnąć szczęście?

Jeżeli praktyce jogi towarzyszy: życzliwość, szczerość, szczodrość, otwartość i skromność oraz czystość, pogoda ducha, dzielność, roztropność, i wielkoduszność, to szczęście przychodzi samoistnie i niewątpliwie.

Więcej o Joga Festiwal przeczytacie tutaj.