Joga Festiwal – rozmowa z Hanią Onifade

Hania Onifade – specjalistka od jogi dla kręgosłupa. Fizjoterapeutka, terapeutka naturalna, joginka i artysta plastyk. Stale pogłębia wiedzę na temat ruchu, oddechu, oczyszczania, odżywiania i głębokiego kontaktu z naturą. Jak mówi o sobie, od kilkunastu lat ćwiczy, uczy się i testuje na sobie różnego rodzaju terapie. Prowadzi ćwiczenia ruchowe i oddechowe, między innymi: kinezyterapię w placówkach medycznych i społecznych, gimnastykę leczniczą, ćwiczenia jogi, aerobowe ćwiczenia rytmiczne. Jest autorką książki “Kompleksowe Odkwaszanie Organizmu. Usuń stres, niedotlenienie, toksyny” oraz książeczki dla dzieci “Mikrobiom Wspaniały”.

EXAMPLE: Skąd zamiłowanie do jogi?

Hania Onifade: Jogą zainteresowałam sie 20 lat temu. Doznałam wtedy kontuzji kolana i na jogę trafiłam ze względów rehabilitacyjnych. Zainteresowała mnie wtedy i joga i rehabilitacja. Spowodowało to ogromną zmianę w moim życiu. Ruszyłam ścieżką jogi i ukończyłam studia fizjoterapii. Od tej pory ćwiczenie jogi stało się moją własną terapią i zawodem.

EXAMPLE: Jak osiągnąć w praktyce jogi głęboki kontakt z naturą?

HO: Natura to ja. Natura to Ty. Natura to każdy z nas. Prowadząc cywilizacyjny tryb życia od małego pracujemy nad zerwaniem kontaktu ze sobą, ze swoim ciałem a więc z naturą. Ćwiczenia, natomiast, obserwacja siebie, i podążanie za własnym ciałem i szukanie kontaktu z własną wewnętrzną mądrością przywracają ten kontakt. Głęboki kontakt z własną naturą.

EXAMPLE: Czy praktyka jogi pomaga oczyścić organizm?

HO: Praktyka jogi, odpowiednie ćwiczenia fizyczne i oddechowe bezpośrednio przyczyniają się do wsparcia wewnętrznych uzdrawiających mocy własnego organizmu. Uzdrawiających, a więc i oczyszczających.

EXAMPLE: Jak zmotywować innych do praktykowania jogi?

HO: Mam takie poczucie, że najlepszą motywacją dla innych jest po prostu dobry przykład. Praca nad sobą i ze sobą, zwykle skutkuje poprawą zdrowia, lepszym samopoczuciem i zadowoleniem z życia. A inni przecież to widzą 🙂

EXAMPLE: Jak ćwiczyć, aby osiągnąć szczęście i spokój?

HO: Według mnie, najważniejsze jest odnalezienie kontaktu ze sobą samym. Odblokowanie własnych wewnętrznych przepływów. I tych widzialnych i tych niewidzialnych. Pełny kontakt ze sobą – to pełnią. Pełnia mocy, siły, wagi. W pełni, jesteśmy i szczęściem i spokojem.

Więcej o festiwalu znajdziecie TUTAJ!