Joga Festiwal – rozmowa z Anną Ryczek

Joga Festiwal to doskonała okazja do poznania tajników tej wspaniałej formy relaksu. Anna Ryczek to mgr psychologii, nauczycielka jogi, instruktorka metody Butejki. W 2012 roku ukończyła kurs instruktorski jogi, a rok później poznała prace doktora Butejko, które stanowią pomost pomiędzy tradycyjną jogą a naukowym podejściem do zdrowego oddychania. Tłumaczka i wydawcą pierwszych książek na temat metody Butejki w Polsce pt. „Zamknij usta”, „Spokojny oddech, spokojny umysł” oraz “Jak oddychać, aby być zdrowym” P. McKeown. Członek BPI- Buteyko Professionals International. Organizatorka kursów instruktorskich metody Butejki.


EXAMPLE: Skąd zamiłowanie do jogi?

ANNA RYCZEK: Dla mnie joga jest sposobem na dotarcie głębiej do siebie, słuchanie inteligencji ciała, dbanie o całościowy rozwój. Czuję, że dzięki niej jestem sprawna, nie odczuwam bólu pleców, jak wiele osób w obecnych czasach i mam energię na cieszenie się życiem.

E: Czym jest metoda Butejki? 

ANNA RYCZEK: Oddychaniem funkcjonalnym, czyli oddechem delikatnym, powolnym i przeponowym na co dzień. Pozwala na lepsze dotlenienie ciała, większy spokój, lepszą wydolność, głębszy sen i poprawę odporności. Jest najbardziej znana jako sposób na astmę, ale także duszności, kaszel, przytkany nos, chrapanie, ataki paniki i wiele innych dolegliwości.

E: Jak duże i dlaczego znaczenie ma oddech w praktyce jogi?

ANNA RYCZEK: Ogromne. Oddech to nieodłączna część jogi. Jednak wielu praktyków zachodu myśli, powielając powszechne mity, że im głośniej i więcej oddychamy, tym lepiej. Nic bardziej błędnego. Oddech powinien być kontrolowany i wydłużony, bo wtedy będzie nam służył, optymalizując naszą energię i zapobiegając przebodźcowaniu.

E: Jak zmotywować innych do praktykowania jogi?

ANNA RYCZEK: Własnym przykładem:)

E: Jak ćwiczyć, aby osiągnąć szczęście i spokój?

ANNA RYCZEK: W zgodzie z tym, co na dany moment jest nam potrzebne, ale przede wszystkim regularnie, najlepiej codziennie.

Więcej o Joga Festiwal przeczytacie tutaj.