Joga Festiwal – rozmowa z Tatianą Potapową

Joga Festiwal – rozmowa z Tatianą Potapową – choreografką, tancerką, instruktorką zajęć Pilates, Joga Kręgosłupa, Zdrowy Kręgosłup, Stretchingu, Ariel yoga i Ashtanga Vinyasa Yoga RYT 200. Tatiana jest absolwentką Szkoły Baletowej i Uniwersytetu Humanistycznego na wydziale Choreografii Współczesnej i Tańca Modern, i uczestniczką wielu międzynarodowych projektów choreograficznych. Swój warsztat taneczny zdobywała w Rosji, na Ukrainie, w Czechach i Polsce. Od 5 lat prowadzi zajęcia Pilates, Stretching, Zdrowy Kręgosłup w Warszawie. Jako instruktorka wiedzę zdobywała w Polskiej Akademii Sportu i ProFi School. Jest absolwentką Akademii Zdrowego Kręgosłupa, instruktorką dla grup “podwyższonego ryzyka”. W 2019 ukończyła Kurs nauczycieli Aerial Yogi oraz zdobyła dyplom nauczyciela Vinyasa Yoga RYT 200 Yoga Allience. Aktywnie prowadzi zajęcia z Aerial Yogi, Vinyasa Yogi i Spiral Yoga Flow.

EXAMPLE.pl: Skąd zamiłowanie do jogi?

TATIANA POTAPOWA: Moja fascynacja jogą zaczęła się 15 lat temu. Po latach treningów tanecznych, występów, surowej dyscypliny, ciało było przemęczone i wyeksploatowane, dolegały liczne kontuzje. Potrzebowałam regeneracji i innego podejścia do ruchu. Na po ratunek przyszła joga. Systematyczna praktyka pomogła mi zmienić pewne paterny w ciele i poczuć ruchu inaczej.

EXAMPLE.pl: Balet i joga – ja to się zaczęło?

TP: Taniec to forma sztuki wizualnej. Tancerz ma za zadanie doprowadzić ruch, kształt i możliwości ciała do perfekcji. Ciało tancerza jest narzędziem do przekazywania idei i koncepcji choreografii. Dlatego często podlega nie naturalnej eksploatacji, która doprowadza do przekroczenia własnych możliwości i zmęczenia.

Joga jest cudownym wsparciem dla tancerzy. Pomaga wzmocnić i rozciągnąć ciało, uczy świadomie kierować oddechem i wczuwać się w potrzeby ciała. W praktyce jogi my nie dążymy do celu osiągnięcia pewnych zakresów ruchu, lub kształtu. Bardziej się skupiamy na swoich odczuciach wewnętrznych i poszukiwaniu co jest dla nas dobre.

EXAMPLE.pl: Czy mogłaby Pani rozwinąć czym jest: Aerial Yoga Vinyasa Yoga i Spiral Yoga Flow.

TP: Wszystkie wymienione nazwy, to są współcześnie kierunki Jogi. W ciągu ostatnich 50 lat, joga staje się coraz bardziej popularna. Teraz nie trzeba jechać na Wschód żeby zapoznać się z praktyką. Wkraczając w Świat Zachodni, joga zaczęła nabywać nowych form. Współczesne szkoły i style jogi bardziej dopasoeane do potrzeb człowieka Zachodu.

Aerial Joga to dość oryginalny styl jogi. Dla wykonania asan potrzebujemy nie tylko umiejętności, maty do jogi, ale też specjalnie dostosowanego hamaka dla ćwiczeń. Aerial joga przyszła do nas z USA 20 lat temu. Połączenie jogi i elementów gimnastyki powietrznej. Pozycje/asany z jogi podniosły się o metr nad ziemią. Aerial joga ma korzystny wpływ na ciało człowieka. Celem jest wydłużenie kręgosłupa, redukcja stresu i napięć.

Vinyasa yoga nie jest tak młodym kierunkiem jogi, ale nabyła popularności dopiero pod koniec XX wieku. Samo słowo vinyasa oznacza przejście. Asany połączone w jedną sekwencję od początku do końca, tworzą całość na kształt tańca. Ruch jest połączony z oddechem. W Vinyasa yoga nie spędzamy dużo czasu w jednej pozycji. Nasze życie to stałe zmiany i ruch, nawet wdech-wydech jest aktywnością. Zatrzymanie tego ruchu oznacza zatrzymanie samego życia. Taka jest koncepcja Vinyasa Yogi.

Spiral Yoga flow, to również młody styl jogi, przyszedł do nas z Brazylii. Połączenie jogi klasycznej z elementami tańca, girokinezy i thai chi. Praktyka jogi spiralnej jest oparta na pracy ze stawami i taśmami powięziowymi. Wykonując dużą ilość skrętów w ciele uzyskujemy więcej mobilności, elastyczności i swobody ruchu. Spiral Yoga Flow, to metoda oparta na zasadach jogi spiralnej.

EXAMPLE.pl: Jak zmotywować innych do praktykowania jogi?

TP: Przede wszystkim każdy, kto chciał by spróbować praktyki jogi, potrzebuje wewnętrznej motywacji i chęci do spróbowania czegoś nowego. Joga nie jest sportem i nie jest religią. Raczej można określić jogę, jako „Sposób na życie”, ” Styl życia „. Motywować możemy tylko własnym przykładem.

EXAMPLE.pl:  Jak ćwiczyć, aby osiągnąć szczęście i spokój?

TP: Zawsze warto pamiętać o własnym zakresie, ćwiczymy w zgodzie ze sobą i czuciem własnego ciała. Joga ma sprawiać przyjemność. Jeżeli odczuwamy ból, niechęć, zmęczenie, albo jesteśmy rozdrażnieni, to praktyka jogi może nam tylko pogłębić ten stan. A, czasem bywa na odwrót: praktykując jogę po ciężkim dniu pracy, możemy zdystansować się i szybciej poradzić sobie z trudnymi emocjami.

Praktyka Jogi to Ścieżka Doznania własnego życia. Ważne codziennie utrzymywać ciekawość doświadczania.

Więcej informacji o Joga Festiwalu znajdziecie TUTAJ!