Jak wybrać fotel biurowy, który ochroni przed bólem kręgosłupa?

Codzienna praca przy komputerze wiąże się z koniecznością kilkugodzinnego siedzenia w tej samej pozycji, co w ogromnym stopniu wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie elementy ułatwiające wykonywanie obowiązków były niezwykle starannie dobrane. W tym przypadku ogromną rolę odgrywa ergonomiczny fotel biurowy. Idealnie dobrany model sprawi, że pozbędziemy się bólu pleców czy karku, a praca stanie się efektywna i przyjemniejsza.

Jak wybrać fotel biurowy, który ochroni przed bólem kręgosłupa?

Cechy dobrego fotela biurowego

Dobre krzesła i fotele biurowe powinny zostać zaprojektowane w taki sposób, aby pozytywnie wpływać na kręgosłup użytkowników. Idealne siedzisko powinno charakteryzować się wygodą, a równocześnie dawać jak największą swobodę w trakcie regulacji. Wśród najważniejszych elementów każdego fotela do pracy biurowej wymieniamy m.in: uwypuklenie na wysokości części lędźwiowej kręgosłupa, oparcie sięgające za łopatki oraz podłokietniki. Tylko tak zbudowany model pozwala przyjąć odpowiednią pozycję. Nie zapominajmy, że fotel musi być dopasowany przede wszystkim do wymiarów użytkownika. Jest to szczególnie ważne, gdy spędzamy na nich 6-8 godzin dziennie.

Jak wybrać fotel biurowy, który ochroni przed bólem kręgosłupa?

Fotel na kółkach czy płozach?

Wśród dostępnych na rynku produktów wyróżniamy fotele biurowe na kółkach i modele na płozach. Kółka są bardzo praktycznym rozwiązaniem, które sprawdzi się na dużych powierzchniach, gdy musimy przemieszczać się bez wstawania. Krzesło na płozach jest wygodne i stabilnie przylega do podłoża. Jednak te modele w razie potrzeby będziemy musieli przenieść.

Klasyczny fotel czy model kubełkowy?

Od kilku lat ogromną popularnością cieszą się fotele kubełkowe lub dedykowane graczom krzesła gamingowe. Jednak nie wszyscy użytkownicy mogą pozwolić sobie na tego rodzaju produkty ze względu na ich wysoką cenę. W wielu przypadkach producenci chcąc obniżyć koszta, rezygnują m.in.: z regulowanego podparcia lędźwiowego i ruchomego zagłówka. Co oznacza, że ten konkretny fotel jest ergonomiczny, ale tylko dla osób o ściśle określonym przedziale wzrostu. Rozbudowane krzesła klasyczne również nie należą do tanich produktów. Jednak posiadają one przewagę nad modelami kubełkowymi, które posiadają możliwość dostosowania fotela do potrzeb konkretnego użytkownika.

Jaki materiał będzie najlepszy?

Z punktu widzenia użytkownika materiał, z którego wykonano siedzisko oraz oparcie fotela jest niezwykle istotne. Najczęściej mamy do wyboru skórę naturalną lub ekologiczną, tkaninę materiałową lub membranową, a także plastik. Każdy z wyżej wymienionych materiałów ma swoje wady i zalety. Zarówno skóra, jak i plastik są najbardziej higieniczne – bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Jednak z drugiej strony utrudniają odprowadzanie ciepła, co bywa uciążliwe podczas wysokich temperatur. Fotele z różnego rodzaju tkanin świetnie radzą sobie z wentylacją, zdecydowanie gorzej z ich czyszczeniem.

Fotel biurowy – ile to kosztuje?

Wybierając konkretny model fotela, nie zwracajmy zbyt dużej uwagi na jego cenę. Stawiajmy przede wszystkim na własny komfort w trakcie pracy. Najtańsze dostępne na rynku modele krzeseł biurowych możemy kupić już za ok. 60-70 złotych. Jednak w tym przypadku cena nie idzie w parze z jakością, a produkty kupione za taką kwotę z pewnością nie będą ergonomiczne. Jeżeli zależy nam na komforcie pracy, a w szczególności na zdrowiu wybierzmy droższy i funkcjonalny model. Dobrej jakości fotele biurowe w sklepie internetowym Mirat to wydatek rzędu 200 – 700 złotych.

Dla wszystkich osób, które w pracy spędzają wiele godzin za biurkiem, znalezienie odpowiedniego krzesła powinno być priorytetem. Nie powinniśmy bagatelizować wyboru ergonomicznego mebla, na którym będziemy codziennie spędzać od 6 do 8 godzin. Warto już wcześniej zadbać o zdrowie i uniknąć w przyszłości problemów z kręgosłupem.