Inżynieria Designu – młody duet artystyczny, jako firma działający dopiero od miesiąca, lecz pierwsze  wspólne projekty sięgają 2007roku. Na Pakamerze prezentują pełną różnorodność – od inspirowanych folkiem ceramik po nowoczesne, ascetyczne bransolety z kabla. Zachwycają różnorodnością materiałów, tematyk i inspiracji. Skąd się one biorą? Dlaczego tak a nie inaczej…? Lepiej razem czy osobno…? dowiecie się z wywiadu poniżej 🙂

dzban_koral2

Kim jesteście…?

Inżynieria Designu to inicjatywa, która łączy piękno i funkcjonalność. Obecnie jesteśmy bardzo młodą firmą (z niespełna miesięcznym stażem) o profilu artystycznym, zajmującą się między innymi ceramiką, projektowaniem i tworzeniem oświetlenia, a także projektowaniem odjazdowych i nietypowych wnętrz i i ich wyposażenia.

Z pasji Viol Orzechowskiej – absolwentki wydziału sztuki PR i Pawła Wiśniewskiego – prawie mgr. inżyniera elektryka powstają projekty bez ograniczeń.

Nasza pracownia mieści się na Warszawskim Mokotowie. Tu powstają realizacje pomysłów, które rodzą się w najmniej spodziewanych momentach.

Co tworzycie?

Już niebawem w naszej pracowni zamieszka wielki 280 litrowy piec do wypału ceramiki, która jest wieloletnią pasją Viol. Ceramika to medium, które daje niemal nieograniczone możliwości realizacji projektów od zastaw stołowych poprzez dekoracyjne dzbany kończąc na dekorach i kaflach ceramicznych a nawet meblach. Wszystkie te rzeczy powstawały do tej pory, ze względu na brak dużego pieca, w mikroskali jednak już niebawem się to zmieni.

Wykonujemy również mozaiki oraz tynki strukturalne.

Tworzymy oświetlenie z zastosowaniem źródła typu LED – LampyLed z ręcznie wykonanym grawerowaniem oraz lampy wykorzystujące świetlówki kompaktowe (żarówki energooszczędne) – Lampa DIY i Lampa Słonecznik. LampyLed grawerujemy własnymi wzorami, bądź według wzoru zamawiającego.

lampaliacie2

Ostatnim projektem, który powstał jest kolekcja biżuterii Elektro. Jest to biżuteria zainspirowana elektrykiem Pawłem 🙂 Biżuteria powstaje z materiałów pochodzących z recyklingu.

Uwielbiamy eksperymenty i pracę z nowym materiałem. Konkursy i wszelkiego rodzaju projektowe rywalizacje dają nam dodatkowej energii. Naszym najświeższym osiągnięciem w konkursowej materii jest lampa i yoyo na konkurs I Can, na który należało wykonać coś z puszek po coca-coli. Lampa zajęła III miejsce, yoyo wyróżnienie;)

Viol dodatkowo zajmuje się grafiką warsztatową w nietypowym wykonaniu. W 2007 roku rozpoczęła eksperymenty nad autorską techniką powielania linorytu w gipsie. Na dzień dzisiejszy owa technika została opanowana dość sprawnie 🙂 jednak nadal wymaga pracy.

Poza tym eksperymentuje z różnymi materiałami i eko-skórą.

Inspiracje, motywacje…

Inspiracja do tworzenia jest wszędzie na około. Przede wszystkim inspiruje nas natura i przestrzeń, która nas otacza. Viol jest wegetarianką i często prace – w szczególności z dziedziny grafiki warsztatowej inspirowanie są tym jak przedmiotowo traktujemy zwierzęta.

Często pomysły „rodzą” się podczas spaceru lub jazdy na rowerze. Paweł odnajduje inspiracje w codziennej pracy, w której otoczony jest elektryką i elektroniką. Uwielbiamy przegadać każdy pomysł zanim zabierzemy się do pracy. Myślę, że często inspirujemy się nawzajem.

Od kiedy tworzycie?

Inżynieria Designu jako kolektyw wyszła na światło dzienne w połowie 2010 roku, Jednak nasz pierwszy projekt wykonaliśmy na konkurs Pamiątka z Polski organizowany w 2009 roku prze Fundację Cepelia.

Pierwsze przymiarki do zawiązania między nami współpracy na płaszczyźnie designersko- artystycznej miały swój początek w końcówce 2007r. Wcześniej jednak powstawały jedynie projekty i pomysły skrzętnie notowane i odkładane na tzw. później. Od czerwca tego roku Inżynieria Designu jest także firmą. Zamierzamy nadal się rozwijać i niezmiennie działać, działać, działać. 🙂

Samemu, z kimś?

Inżynieria Designu to duet, który tworzy Viol Orzechowskiej i Paweł Wiśniewski.

viol_i_pawea_wypaa_raku

Ulubione kolory, motywy, tematy…

Jak to zazwyczaj bywa, choć nie jest to regułą Paweł woli kolory stonowane, a Viol odjazdowe i żywe. Często w tej kwestii powstaje dyskusja lub krótkie skwitowanie ze strony Pawła – nie podoba mi się i już. W życiu codziennym czy to we własnym mieszkaniu czy stylu ubierania można szaleć. Jednak w przypadku realizacji konkretnego projektu, czasami trzeba się „dopasować”.

Motywy, które najczęściej pojawiały się do tej pory w naszych pracach to motywy zwierzęce, roślinne, lub inspirowane światem podwodnym. Ciągnie nas również odrobinę w stronę folku 🙂 sporo jest inspiracji związanych z elektryką/elektroniką. Jednak po raz kolejny zaznaczam jesteśmy młodym duetem i absolutnie nie chcemy zostać jeszcze zaszufladkowani.

Tematy – hm.. ciężko jest mówić o tematyce przy naczyniach ceramicznych, lub innych projektach które do tej pory wspólnie stworzyliśmy. Temat pojawia się z pewnością w grafikach Viol – zazwyczaj jest to tematyka pro wegetariańska i sprzeciwu wobec zabijania zwierząt. Ciężki temat jednak należy o tym rozmawiać by wyciągać wnioski i żyć z pełną świadomością swoich czynów.

bransolety4

półprodukty, materiały…

Półprodukty do wytwarzania ceramiki kupujemy w najlepiej zaopatrzonym sklepie dla ceramików w Warszawie 🙂 który gorąco polecamy – znajdziecie tam największy wybór szkliw i rodzajów gliny 🙂

Materiały do pozostałych prac to zazwyczaj tworzywa sztuczne lub materiały pochodzące z odzysku. Wkrótce w gamie używanych przez nas materiałów zagości drewno.

tworzycie –  żeby wyrazić siebie czy z myślą o odbiorcy?

Tworzymy przede wszystkim z myślą o odbiorcy, ponieważ to jemu dany przedmiot musi odpowiadać. Dlatego najlepsze realizujcie powstają na indywidualne zamówienia.

By wyrazić siebie stawiamy na wysoką jakość materiałów, z jakich wykonujemy nasze prace oraz na serwis naszych produktów.

do kogo adresujecie swoje prace?

Naszym głównym założeniem jest tworzyć bez ograniczeń. Nasze prace doskonale nadają się zarówno na prezent jak i do codziennego użytku.

LampyLed doskonale pasują zarówno jako dekoracja mieszkania jak i lampka nocna do pokoju dziecięcego.

czy trendy w modzie są dla Was wyznacznikiem?

Raczej nie.

Mamy swój styl, kochamy piękno i owszem inspirują nas zmieniające się trendy, jednak w odniesieniu do naszych prac przekłada się to, co najwyżej na kolorystykę ceramiki.

Tworzenie – sposób na życie czy hobby?

Zdecydowanie sposób na życie !!!:D

Często zgłaszają się do Was  osoby z indywidualnymi, wymarzonymi, specjalnymi zamówieniami??

Coraz częściej, ale jak już wcześniej wspominaliśmy jesteśmy młodzi i dopiero zaczynamy naszą drogę jako Inżynieria Designu.

Wymarzonymi realizacjami jest wykonanie wystroju wnętrz specyficznego i mega odjechanego hotelu lub kawiarni / restauracji. Obecnie nawiązujemy współpracę z kawiarnią w Toruniu, jednak mamy nadzieję, że jak tylko zrewitalizujemy naszą pracownię nawiążemy współpracę z innymi fantastycznymi miejscami, które docenią naszą ceramikę.

turkusy