How Far is Now – koncert laureatów!

17 sierpnia 2021 roku, o godzinie 19:00 w Firleju odbędzie się koncert laureatów konkursu, zorganizowanego w ramach międzynarodowego projektu How Far is Now. Artyści zostali wybrani ze 112 zgłoszeń , nadesłanych z całej Polski, w trakcie naboru prowadzonego od 05 do 30 maja 2021 roku. Wstęp na koncert wolny.

Firlej bierze udział w projekcie How Far is Now, który łącząc cztery europejskie ośrodki artystyczne daje szansę na odkrycie na nowo swojego miejsca w muzycznym ekosystemie. Wraz z trzema innymi salami koncertowymi (Mezzanine z Ukrainy, Podium Asteriks z Holandii oraz Belvedere Namur z Belgii) Firlej chce dać szansę lokalnym talentom na zostanie odkrytym i jednocześnie poznać możliwości międzynarodowej współpracy poprzez wymianę doświadczeń. Projekt How Far is Now da możliwość lokalnym zespołom i artystom na pokazanie się za granicą w formie nagranych na żywo występów, zaprezentowanych we wszystkich czterech krajach, co w niepewnych dla muzyki na żywo czasach pandemii jest wyjątkową szansą dla małych artystów. W ramach projektu będą przetestowane nowe modele biznesowe, które będą miały na celu usprawnienie komunikacji i współpracy pomiędzy: organizatorem, ośrodkiem artystycznym a artystą i pozwolą na polepszenie tego pola w przyszłości.

Dla sektora kultury jedną z największych konsekwencji pandemii było zamknięcie sali koncertowych, co utrudniło artystom zaprezentowanie się przed widownią. Z myślą o tym organizatorzy projektu postanowili przemyśleć na nowo swoje strategie biznesowe, aby z pomocą technologii pozwolić lokalnym społecznościom muzycznym na rozwój.

W sumie otrzymaliśmy 278 zgłoszeń, z czego z Polski napłynęło ich aż 112, co dowodzi, że ten projekt był potrzebny.

Wszyscy zwycięzcy zostali zaproszeni do nagrania koncertów oraz serii wywiadów w ich krajach w okresie od czerwca do sierpnia 2021 roku i właśnie koncert z publicznością, który odbędzie się 17 sierpnia w Firleju zostanie nagrany. Każdy artysta/zespół otrzyma wsparcie finansowe na pokrycie części logistycznych i administracyjnych wydatków w okresie nagrań. Od września, natomiast, rozpocznie się 12-tygodniowy maraton, w czasie którego wszystkie nagrania zostaną wyemitowane w czterech krajach biorących udział w projekcie.

LAUREACI:

The Overview Effect (OvE) — Ostrzeszów (neo soul, jazz, afrobeat)

OvE (The Overview Effect) to zespół składający się z muzyków z Ostrzeszowa, znanych z działalności w zespołach: Vermona Kids, Let The Boy Decide, Blue Raincoat, Soldering Iron, Last Train Is The Slowest oraz Low-Cut. Na swojej pierwszej płycie „Without territory”, która zostanie wydana latem 2021 roku przez Fonoradar Records, zaprezentują nam mieszankę soulu, jazzu, afrobeat oraz prawdopodobnie kilku brzmień które nie mają jeszcze nazwy. Rytmiczna energia, przestrzeń tworzona przez gitary i klawisze łączą się z brzmieniem sekcji dętej, tworzą oryginalny miks muzyczny.

Javva — Warszawa (afro-punk, experimental, jazz)

Javva to zespół uformowany przez pięciu dobrze znanych polskich muzyków, którzy mają doświadczenie w wykonywaniu różnych gatunków i działalności na wielu polach muzycznej aktywności przez ostatnie dwie dekady. Każdy członek zespołu JAVVA ma inne podejście do bazującej na rytmie, współczesnej muzyk rockowej. Projekt został zainicjowany przez Bartka Kapsę – perkusistę zespołów: Something Like Elvis, Contemporary Noise Sextet, Helatone oraz Tropy. Jest również współzałożycielem Electric Eye Records. Bartek zaprosił do projektu Mikołaja Zielińskiego. Mikołaj jest gitarzystą oraz basistą najbardziej znanym z rodziny powiązanych ze sobą zespołów, Alameda Organistation, z którymi wydał pięć płyt dzięki Instant Classic label. Razem z innym członkiem zespołu JAVVA – Łukaszem Jędrzejczakiem, który jest odpowiedzialny za wokale, klawisze, elementy elektroniczne i perkusjonalia – jest on również członkiem elektronicznego trio T’ien Lai. Czwartym członkiem zespołu jest Piotr Bukowski – odpowiada za gitarę i syntezatory, który jest również współzałożycielem zespołów: Hokei, Xenony oraz Stwory, tworzy również duet z Hubertem Zemlerem Opla. Ostatnim członkiem JAVVY jest inż. Maciej Moretti Moruś znany jako członek prawie wszystkich wybitnych zespołów sceny lokalnej i nie
tylko. Długo by pisać.

Hey Hato ma nietypowe podejście do songwriterskich koncertów. Nie chodzi o zagranie super koncertu, czy zabawianie publiki między utworami, ale o tworzenie osobnych światów przy pomocy piosenek i historii, które się za nimi kryją. Na koncertach Hey Hato muzyka jest zawsze ważniejsza niż artyści, którzy ją grają i całe wydarzenie, jego oprawa i atmosfera są od niej bezwzględnie zależne. Artysta chowa swoje ego do kieszeni by na pierwszym miejscu zawsze znalazły się opowieści tworzone przy pomocy słów i atmosferycznych instrumentali.