Kocioł na pellet czy ekogroszek – poznaj różnice

Ogrzewanie domu może pochłaniać sporo pieniędzy. Szacuje się, że to nawet 70% kosztów eksploatacyjnych domu! Nic więc dziwnego, że Polacy coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania i wybierają piece, kotły i systemy grzewcze, które umożliwiają tańsze i bardziej wydajne uzyskanie ciepła. Wśród popularnych obecnie paliw znajduje się pellet oraz ekogroszek. Każdy z nich ma mocniejsze i słabsze strony, dlatego jeśli zastanawiasz się, który wybrać, zapraszamy do naszego porównania. Najpierw jednak dowiedzmy się, czym są te dwa typy opałów.

Pellet – co to takiego

Pellet to paliwo wykorzystywane do ogrzewania, które spala się w specjalnym kotle, otrzymując ciepło. Pellet produkowany jest z surowców odnawialnych – głównie z drzew liściastych i iglastych. Nie jest jednak tak, że drzewa te ścinane są na opał, pellet bowiem produkuje się z odpadów powstających przy obróbce drewna – czyli trocin. Zresztą drzewa nie są jedynym źródłem pelletu, można go wytwarzać także z łusek słonecznika lub ze słomy. Słowem: pellet wpisuje się w modny ekologiczny trend zero waste, czyli maksymalnego wykorzystania wszelkich odpadów.

Pellet sprzedawany jest w formie małych granulek. Zaliczany jest do biomasy i odnawialnych źródeł energii.

Czym jest ekogroszek

Ekogroszek również ma formę granulatu, jednak większą niż omówiony wcześniej pellet. Ekogroszek jest paliwem kopalnianym, od zwykłego węgla odróżnia go nie tylko forma, ale też zawartość – powstaje z wyselekcjonowanego gatunku węgla o niskiej zawartości siarki oraz popiołu, jego spalanie uwalnia do środowiska znacząco mniejszą ilość zanieczyszczeń niż tradycyjny węgiel kamienny.

Ekogroszek i pellet – różnice we właściwościach

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać piec na ekogroszek, czy na pellet, samo ich opisanie pewnie nie rozwiąże Twoich wątpliwości. Sprawdźmy więc, jakie są zasadnicze różnice w ich właściwościach.

Zarówno ekogroszek, jak i pellet generują popiół jako produkt uboczny ich spalania. Popiół z pelletu może Ci posłużyć za naturalny nawóz np. w ogródku. Popiół z ekogroszku nie nadaje się do tej roli i musi być odpowiednio utylizowany.

Ekogroszek produkuje także pył, który osiada na kotle i w jego pobliżu. Pellet produkuje kurz drzewny, ale w dużo mniejszej ilości. Wybierając ekogroszek, musisz liczyć się więc z koniecznością wynoszenia popiołu oraz czyszczenia kotła raz na kilka tygodni.

Są też pewne wspólne cechy ekogroszku i pelletu jako paliw, na które warto zwracać uwagę. Przede wszystkim należy kupować je od renomowanych dostawców o pewnej, sprawdzonej jakości. Dzięki temu mamy pewność, że sięgamy po produkt wysokiej jakości. Lepiej sięgać po opał paczkowany (w workach), ponieważ na etykietach znajdują się informacje o parametrach surowca. Poza tym od razu widzimy, czy ma on atesty i standardy jakości. Wreszcie worki ułatwiają przechowywanie, a także pozwalają zachować jakość opał przez dłuższy czas – nieodpowiednie przechowywanie może bowiem negatywnie wpłynąć na kaloryczność ekogroszku i pelletu, przez co ich spalanie będzie mniej efektywne.

Warto też zwrócić uwagę na to, jak kształtują się ceny. Ekogroszek jest nieco tańszy od pelletu. Podobnie sytuacja wygląda z samymi piecami – kocioł na ekogroszek jest tańszy od swojego odpowiednika na pellet. Pellet natomiast wygrywa na płaszczyźnie ekologicznej. Nie można powiedzieć, by ekogroszek był w istocie zaprzeczeniem swojej nazwy, jednak jego ekologiczność jest dyskusyjna. Emituje znacznie mniej toksycznych substancji i zanieczyszczeń, ale nadal jest opałem kopalnianym, przy którego wytwarzaniu zanieczyszcza się środowisko, a jednocześnie zużywa nieodnawialne źródło energii. Pellet jako biopaliwo pochodzi ze źródeł odnawialnych i nie jest szkodliwy dla środowiska.

Zarówno pellet, jak i ekogroszek będą jednak lepszym wyborem niż przestarzałe piece na tradycyjny węgiel w bryłach. Będą też od nich bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie, bo są wydajne i tańsze w eksploatacji. Trzeba tylko zatroszczyć się o jakość nabywanego opału.