Flavia Coelho :: Moja muzyka to moja historia

Festiwal Skrzyżowanie Kultur to niezwykłe wydarzenie, które już od 2005 roku pozwala nam na przeniknięcie do innego muzycznego, ale i nie tylko, świata. Tegoroczna jubileuszowa, bo już 15. edycja, będzie naprawdę wyjątkowa. Podczas niej usłyszymy artystów z całego świata, wśród nich znalazła się Brazylijka Flavia Coelho, która opowiedziała nam o tym skąd czerpie swoje muzyczne inspirację, oraz co oprócz muzyki ją porusza i interesuje.

Flavia Coelho

Jej muzyka ma w sobie witalność samby, radość forró, pozytywną wibrację reggae i liryczne echa bossa novy. Świetnie przyjęte płyty artystki zapewniły jej uznanie m.in. recenzentów “Guardiana”, a także popularność w ojczyźnie – do wspólnego występu zaprosił ją sam Gilberto Gil. W rozmowie z nami, artystka zdradza nam co oprócz muzyki ją interesuję oraz co chce swoją twórczością przekazać swoim słuchaczom.

EXAMPLE: Twoja muzyka to niesamowita mieszanka stylów, jak to się zrodziło?

FLAVIA COELHO: Moja muzyka to moja historia. Inspiracje czerpię z mojej własnego życia, dorastałam w kraju z dużą ilością muzyki, między różnymi rytmami i kulturami. Sama też jestem taką kulturową mieszanką, gdyż wyemigrowałam z północno-wschodniej Brazylii na południe (Rio de Janeiro), gdzie się urodziłam. Zwykle mówię, że oprócz samej Brazylii, to mamy tutaj jeszcze 2 rzeczy, które są wyjątkowe: ogromną różnorodność kulturową i fakt, że pomimo niej wszyscy mówią tym samym językiem.

Flavia Coelho

E: Czy masz swoje ulubione miejsce, w którym piszesz teksty i tworzysz muzykę?

FC: Moje ulubione miejsce to takie, w którym czuję się dobrze w momencie, gdy przychodzi mi do głowy jakiś pomysł. Może to być w trasie koncertowej, w pokoju hotelowym, na łonie natury lub w samolocie!

E: Jakie przesłanie chcesz nieść swoim słuchaczom?

FC: Nie jest to już tajemnicą, że świat idzie w złym kierunku. Jako artystka chcę powiedzieć swoim słuchaczom, że wszyscy musimy obudzić swoje sumienie, mieć więcej empatii, nauczyć się przebaczać. To są rzeczy, wartości, które są bardziej niż potrzebne na tym świecie. A my musimy chronić ten szalony świat, bo to jest nasz.

E: Czy masz jeszcze jakieś pasję oprócz muzyki? Jeśli tak, to jakie i czy mogłabyś o nich bliżej opowiedzieć?

FC: Uwielbiam czytać, kiedy tylko mogę to chodzę na wystawy i pokazy. Uwielbiam też kino, malować… kocham wszystko co dotyczy sztuki, to mnie w wyjątkowy sposób dotyka i porusza!

Flavia Coelho

E: Oczywiście muszę zapytać kiedy nowy album?! Czego możemy się po nim spodziewać?

FC: Mój czwarty album pojawi się jesienią tego roku! Znajdzie się na nim kilka stylów muzycznych, które zawsze lubiłam. W czasie pisania musiałam dokonać wielu zmian. Po tym wszystkim, co wydarzyło się politycznie i społecznie w moim kraju (Brazylii), nie mogłam tak po prostu zamknąć oczu i udawać, że tego nie widzę i to przemilczeć. Wszystkie te emocje przelałam na swój sposób, czyli w rytmach i słowach. To tak wyrażam swoją opinię i poglądy na to co się dzieję.

Artystka wystąpi trzeciego dnia festiwalu, 20 września o godz. 19:00.

Więcej o Festiwalu Skrzyżowanie Kultur przeczytacie tutaj!

Bilety do nabycia tutaj!